Медия без
политическа реклама

Швейцария е най-сигурната страна в пандемията от COVID-19

Великобритания поставя под карантина пристигащите от чужбина

08 Юни 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Швейцария е най-сигурната държава в света по време на пандемията от коронавирус, сочат данните от проучване на британската компания Deep Knowledge Group (DKG), обхващащо 200 държави, и цитирано от Дойче веле. България се нарежда на 48-а позиция.  Изследването е изготвено въз основа на 130 критерия, свързани със здравеопазването, политиката и икономиката в съответните държави. След Швейцария, се нареждат Германия и Израел. В топ десет също така влизат Сингапур, Япония, Австрия, Китай, Австралия, Нова Зеландия и Южна Корея.

Преди два месеца, в разгара на пандемията, DKG също направи подобно изследване, но тогава Израел беше начело на подреждането като най-сигурна държава в условията на COVID-19. Германия пак заемаше втората позиция. Първоначално на първите места застанаха страните, които реагираха бързо на пандемията и чиято спешна помощ е добре развита. Два месеца след публикуването на първата класация обаче нещата са различни: на първите места вече са държавите с устойчива икономика, коментира сп. "Форбс". 

Това се потвърждава и от авторите на изследването, които обясняват, че Швейцария и Германия са начело на подреждането зарази "устойчивата си икономика" и "внимателния начин, по който подхождат при налагането и разхлабването на ограниченията, засягащи и икономиката, без да жертват общественото здраве и сигурността".

В юнската класация зад България са Румъния - 57-а позиция, САЩ - 58, Франция - 69, Русия - 61, Швеция - 65, Белгия - 78. Най-несигурната страна в света е Южен Судан, сочат данните на Deep Knowledge Group (DKG).

- От днес много хора, които пристигат във Великобритания, подлежат на задължителна самоизолация за 2 седмици по новите мерки, които важат за пристигащи със самолет, ферибот или влак. Мярката се прилага и към местни граждани, и към чужденци, с някои изключения, а целта е да се предотврати втора вълна на зараза от чужбина. Новопристигналите на Острова ще трябва да декларират пред властите адреса, на който ще остават в самоизолация в следващите две седмици. За тези, които не могат да предоставят такъв адрес, е предвидено да се изпращат в държавни съоръжения, но за сметка на поставените в изолация. Властите обявиха, че ще правят масови проверки дали се спазва карантината. Глобите за нарушителите достигат 1000 британски лири.

Правителството в Лондон беше силно критикувано за действията си за ограничаване на заразата, които превърнаха Великобритания в една от най-тежко засегнатите страни в световен мащаб. Здравният министър Мат Хенкок обаче смята, че новите правила са разумни, тъй като "делът на инфекциите от чужбина расте, докато вътрешните намаляват".  Три авиокомпании - "Бритиш Еъруейз", "Райънеър" и "Изиджет", вече предприеха съдебни искове срещу решението за задължителна карантина на пристигащите, което според тях е "непропорциално и несправедливо". 

Жертвите във Великобритания са 40 625.

- Броят на новозаразените с коронавируса в Северна Македония продължава да се увеличава, като за последното денонощие са регистрирани още 127  случая. Починали са 3-ма души. Общият брой на диагностицираните с COVID-19 от началото на пандемията е 3152, а починалите са 156 души.

Властите в Северна Македония се очаква да решават  дали да върнат строгите мерки заради сериозен скок на новите случаи на коронавирус, предаде БГНЕС. Комисията за заразни болести в Скопие трябва да даде препоръка на правителството дали да се въведе отново полицейски час, или да засили контрола над вече въведени мерки като носенето на предпазна маска, спазване на двуметрова дистанция и забрана за събирания на групи от хора. Крайното решение е на кабинета. 

Правителството реши всички общини в столицата Скопие и околностите, в Куманово, Липково, Щип, Карбинци, Тетово и останалите населени места, в които беше отчетен скок на положителните проби, да бъдат поставени под пълна карантина от петък, а за останалите градове беше въведен полицейски час. 

- Русия обяви частично отваряне на границите си, затворени заради коронавируса в края на март, съобщи БНР. Засега в страната ще бъдат допускани чуждестранни граждани, които се нуждаят от лечение, както и такива с роднини, за които трябва да се грижат. Руснаци ще могат да напускат страната, ако имат близки зад граница, или пък се налага да отпътуват за лечение, по работа или за обучение.  До края на месеца се очаква ограниченията напълно да отпаднат. 

Кметът на столицата Москва Сергей Собянин също обяви, че започва поетапно отпадане на ограничителни мерки. „Градът ни се връща към обичайния си ритъм на живот. Всички основни ограничения, при условие на запазване на епидемичната безопасност и с оглед на санитарните мерки, ще бъдат отменени през юни“, каза той. От утре отпада карантината за всички, включително за възрастните хора с хронични заболявания, както и специалните пропуски за пътуване с транспорта. До края на месеца ще отворят врати ресторанти, музеите, библиотеките, басейните и фитнес залите.

Общият брой на заразените с коронавируса в страната е 476 000, а жертвите са почти 6000.

- Въведените ограничителни мерки в глобален мащаб са предотвратили заразяването с коронанируса и са спасили почти 350 милиона души, сочат данни от две проучвания, публикувани в сп. "Нейчър". Според първото изследване карантината е спасила 285 млн. китайци от COVID-19, както и около 60 млн. американци. В първото проучване учените от Калифорнийския университет в Бъркли са си поставили за цел да до каква степен разпоредбите хората да не напускат домовете си и другите рестрикции са ограничили разпросранението на заразата.

Друго проучване, проведено от епидемиолози от лондонския Империал колидж, пък сочи, че карантината е спасила около 3,1 млн. живота в 11 държави в Европа и е довела до намаляването на заразените средно с 82%.

Двете изследвания дават нови доказателства, според които строгите и безпрецедентни ограничения, които доведоха до спиране на икономиките, са били необходими за предотвратяване на експоненциално разпространение на коронавируса. 

- Американският мегаполис Ню Йорк започва постепенно да се връща към нормалния начин на живот от днес - 400 000 работници се връщат на строежите, врати отварят много заводи и магазините за продажба на дребно, предаде Би Би Си. Това е първата фаза на разхлабването на ограниченията в най-засегнатния от коронавируса американски град, където жертвите са почти 22 000, а заразените над 205 000 души.

- Германия предлага да бъде създаден Европейски алианс, който да предоставя спешна взаимопомощ при кризисни ситуации, каквато е пандемията от коронавируса. Това обяви здравният министър Йенс Шпан пред изданието "Райнише пост". Според него тази структура "може да бъде един вид НАТО в областта на здравеопазването“. Шпан смята, че за бързо и ефективно оказване на помощ, е необходимо да се създаде единна структура, която да мобилизира ресурсите и към която европейските лекари могат да се обърнат.  Той предложи също да се разшири дейността на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията и към него да се създаде структура, подобна на общоевропейски институт по вирусология.

Германия отчита 214 нови случая на COVID-19 за последното денонощие, се казва в съобщение на института "Роберт Кох". Общият брой на случаите на заразени в страната от началото на пандемията е 184 193, а жертвите са 8674.

- Израел затвори училища заради сериозен ръст на заразени с коронавируса ученици и учители, съобщават местните медии. Над 300 са инфектираните с COVID-19 ученици и учители в цялата страна, а под карантина са поставени повече от 14 000. Затворени са около стотина учебни заведения.

Днес положителен тест е дал ученик от Сдерот. Учебното заведение веднага е затворено, а децата и персоналът ще останат под карантина в следващите 14 дни. Предстои да бъдат направени тестове за COVID-19 на всичките 350 ученици и учители. Две други учебни заведения в Сдерот също са затворени заради инфектирани с коронавируса. 

Общият брой на заразените с коронавируса в Израел от началото на пандемията е 17 924 души, а жертвите са 298.

Осем от 10 израелци подкрепят въвеждането на по-строги мерки в борбата срещу заразата, сочат данните от анкета, представена от здравния министър Юли Еделщейн пред колегите му от правителството, писа "Таймс ъф Израел". Той обяви пред колегите си, че миналата седмица са били констатирани почти 800 нови случая, а в предходните две седмици общият брой е бил 300. Засега обаче не се предвижда връщането на карантината. Според здравното ведомство ръстът на новозаболели се дължи на плъзналия COVID-19 в училищата. Те поетапно започнаха да отварят врати от 3 май.

Премиерът Бенямин Нетаняху обяви, че правителството слага „аварийната спирачка“ за облекчаването на мерките заради сериозния ръст на заболелите в последндите дни, писа в. "Гардиън". Засега няма да бъде възобновен жп транспорта, както беше предварително планирано. Няма да отворят култирните институции като театри, музеи, и др., което трябваше да се случи на 14 юни. 

Премиерът обяви, че „основното, което всички експерти подчертават, е, че трябва да спазваме трите правила: носене на предпазни маски; спазване на дистанция от 2 метра и добра лична хигиена - често миене на ръцете" И призова сънародниците си: "Моля ви, за нашата икономика, за нашето здраве и за живота на всички нас - спазвайте правилата".

Националният авиопревозвач "Ел Ал" обяви, че няма напълно да възобновява превоза на пътници до края на месеца. Ще се превозват товари и ще се осъществяват ограничен брой полети с пътници, ако "се налага", се казва в съобщение на компанията.

- Черна гора иска обяснение от Сърбия за представяните от нея официални данни за заболелите от коронавирус, предаде БГНЕС, като цитира портала "Антена М". Институтът за обществено здраве на Черна гора иска обяснение относно оповестена информация за излекувани за денонощие над 4000 пациенти с коронавирус в Сърбия. Властта в Подгорица подхожда с недоверие към подобни данни, тъй като според досегашните съобщения в рамките на два месеца са излекувани около 6000 души. 

Черногорският Институт за обществено здраве настоява за обяснение, тъй като на базата на данните властта взима решение за отварянето на границата със Сърбия. "Броят на излекуваните пациенти с коронавирус в Сърбия се увеличи с повече от 4 000 души само за един ден, което предизвика много съмнения.

- Въгледобивна мина в южната част на Полша пламна от коронавируса, предаде Би Би Си. 1151 нови случая са регистрирани в страната през уикенда, като почти две трети от тях са на работници в мината "Зофиовка" и членове на техните семейства. В разгара на пандемията през март властта във Варшава предприе строги мерки, с което сериозно ограничи разпространението на заразата в страната. В Полша, чието население е около 38 млн. души, общият брой на инфектираните с COVID-19 e малко над 26 500 души, а жертвите са около 1150. 

Властите наредиха временно да бъдат затворени 12 въгледобивни мини в страната заради заразата сред миньорите в южната част на Полша. Според полските медии те са 20% от всички случаи в страната на  болните от COVID-19. 

Мините спират работа от утре, а работниците ще получат пълното си заплащане по време на триседмичния принудителен престой вкъщи, обяви зам.премиерът Яцек Сасин, цитиран от агенциите. 

- Властите в Дания разрешиха от днес на публични места да се събират до 50 души. Ограничението до сега беше 10 души. От 15 юни Дания ще разреши на туристи от определени европейски държави да влизат в страната. От началото на пандемията заразените с коронавирус в Дания са над 12 000, а жертвите са 589 души. 

- По данни на института "Джонс Хопкинс" случаите на коронавирус по света надхвърлиха днес 7 милиона и са вече 7 006 436. Жертвите са най-малко 402 699. Най-тежко засегнатите са САЩ с 1 940 468 случая и 110 503 починали. В 15 страни потвърдените случаи са над 100 000. След САЩ са Бразилия с 691 758 случая и 36 455 жертви:

  1. САЩ: 1 940 468 (жертви: 110 503)
  2. Бразилия: 691 758 (жертви: 36 455)
  3. Русия: 467 073 (жертви: 5851)
  4. Великобритания: 287 621 (жертви: 40 625)
  5. Индия: 257 486 (жертви: 7207)
  6. Испания: 241 550 (жертви: 27 136)
  7. Италия: 234 998 (жертви: 33 899)
  8. Перу: 196 515 (жертви: 5465)
  9. Франция: 191 102 (жертви: 29 158)
  10. Германия: 185 750 (жертви: 8685)
  11. Иран: 171 789 (жертви: 8281)
  12. Турция: 170 132 (жертви: 4692)
  13. Чили: 134 150 (жертви: 1637)
  14. Мексико: 117 103 (жертви: 13 699)
  15. Саудитска Арабия: 101 914 (жертви: 712)

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?