Медия без
политическа реклама

МОН ще пита учителите защо не искат да се ваксинират

Твърде е възможно отложеното м.г. атестиране на педагозите да се случи тази или следващата година - онлайн

Илияна Кирилова

Просветно министерство смята да проучи чрез анонимни анкети сред учителите какви са причините те да не желаят да се ваксинират. Това са решили социалните партньори вчера на заседание на Отрасловия съвет в МОН.

Идеята е била на председателя на Синдиката на българските учители Янка Такева. "Може да се пусне анкета, за да се види какви са истинските причини, по които не искат да се ваксинират българските учители. Анкетата ще бъде пусната сред всички педагози. Анкетирането ще продължи една седмица, като ще започне от понеделник и ще приключи в петък. Проучването ще обхване и непедагогическия персонал - всички работещи в системата по видове и степени учебни заведения", коментира Такева пред БНР.

Последните данни на МОН показват, че 24% от учителите в страната имат желание да се вкасинират, но според СБУ този дял е по-висок и достига 38%.

Новината за анонимните анкети, публикувана във фейсбук, веднага бе подложена на остри критики от гилдията. "Приемам това за натиск, който противоречи на Конституцията на РБългария и на правото ни да не се подлагаме на медицински експерименти. Не знам дали си давате сметка, но скоро опасно ще бъде прекрачена границата, до степен МОН да попадне в съда с безотговорното си и нагло поведение", казва учител. "Не съм длъжен да давам обяснение на никого, защо искам или не искам да се ваксинирам!", казва друг. "Да питат лекарите защо не желаят да се ваксинират. Над 50% отказаха ваксинация. Аз дори няма да я попълня тази анкета. Не смятам, че дължа обяснение на някого", споделя трети.

"Изобщо няма нужда да даваме на НИКОЙ НИКАКВИ обяснения, "защо не искаме ваксина"! Това е свободна воля на всеки. Цялата тази работа от всякъде мирише на гнило! Кога някой е бил толкова загрижен за нас?! С горенето на боклуците от Европа ли, с вредната храна на пазара ли, с липсата на здравеопазване ли? Колко наивен (за да не кажа глупав) трябва да си, за да не усетиш, че нещата не са нормални?", пише друг педагог. А негов колега директно му отговаря защо е против анкетата: "Защото работодателят никога не е искал да знае дали пия аспирин или парацетамол. Нарича се - дискриминация и нарушаване на GDPR". "Те ще питат, ние ще отговаряме, като не отговаряме. И точка", заключава друг от гилдията.

 

АТЕСТИРАНЕ

На заседанието в МОН е решено и да бъде сформирана работна група "за изработване на позитивни подходи за осъществяване на атестирането на педагогическите специалисти, в това число и в електронна среда". От това следва, че е твърде възможно първото атестиране на педагозите да бъде отложено не за след години, каквато възможност има сега, а да се осъществи още тази календарна година - октомври-ноември, или пък догодина, но онлайн.

Припомняме, че атестирането на учителите трябваше да се осъществи за първи път през октомври-ноември 2020 г. Коронавирусът обаче осуети това намерение, като МОН предложи съответната промяна в наредбата за статута и развитие на учителите. Сред причините за това бе невъзможността на учителите да натрупат нужните квалификационни кредити, нужни за оценката им (минимум 48 часа обучения за 4 г.), както и събирането на много хора в училищата по време на атеситрането - в комисиите, които ще се сформират към всяко школо, следва да се включват представители на работодателя, на финансиращия орган, на педагогическия съвет, на регионалното управление на образованието, както и родител от обществения съвет.

Онлайн форматът бил дал възможност атестирането да стане доста по-бързо, а и да не бъде отложено при следваща вълна на короанвируса. Вероятно организирането му в такава форма не би било невъможно, защото учителите и без това не трябва да се явяват физически през атестатционната комисия, сфоримирана в съответното училище. Оценяването им ще е по документи, които ще се изпращат предварително на оценителите. Те пък могат да се запознават с тях онлайн и също така онлай да обсъждат и формират оценките си. Вероятно проблем ще са обученията, през които учителите трябва да преминат, тъй като курсовете в пандемията са по-малко и предимно онлайн.

 

РЕШЕНИЯ

На Отрасловия е решено да се представи пред обществото направено анкетно проучване на социологическа агенция по различни въпроси в сферата на средното образование. Какви са въпросите обаче, не става ясно. Сред взетите решения са още допълнителните 30 лв. за компенсиране на разходите на учителите за провеждане на обучение в електронна среда да се извършва след 1 януари 2021 година, като точно и ясно бъде разписано във вътрешните правила за работните заплати на всяко училище. Да се разработи от работодателите и да се приложи единен формуляр за всички директори в страната за промяна на заплатите, за всички ДТВ, за допълнителните плащания в системата (добър пример са формулярите разработени в РУО-София-град), както и да бъде изнесена информация пред Отрасловия съвет за изпълнението на КТД в сферата на средното образование през месец април, след направена проверка от МОН - са другите договорки от вчерашното заседание.

 

 

 

Още по темата