Медия без
политическа реклама

Пълен абсурд - ресторанти и фитнеси незаконно начисляват 9% ДДС

Данъчната поправка още чака указ на президента, а заведения вече прилагат намалената ставка за бира и вино

08 Авг. 2020ОбновенаМИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова

Държавата България съвсем заприлича на разграден двор.  

Ресторантьори продават вино и бира с 9% ДДС, с тази ставка работят и много фитнес зали в страната, показа проверка на "Сега". Абсурдното е, че законовата поправка, с която данъкът бе намален от 20 на 9% за вино и бира в заведенията, за спортни зали, туроператори и автобусни екскурзии,  и която трябваше да влезе в сила от 1 август,  все още не е обнародвана в Държавен вестник. Въпреки това засегнатите фирми начисляват новия налог от началото на август.  А е напълно възможно президентът, който още не е подписал указ, да наложи вето на закона. 

Официална позиция на НАП и финансовото министерство за абсурдната ситуация до момента няма.  Депутатите, гласували на 30 юли промяната в Закона за ДДС, също не коментират казуса, защото още на следващия ден излязоха в едномесечна лятна ваканция. 

Няма как да прилагаш необнародван закон, е категоричното мнение на юристи. В случая новият данък не може да се приложи и със задна дата, защото е дължим в момента на продажбата на стоката или услугата.

"Направили сме справка във финансовото министерство и НАП. Оттам ни увериха, че ставката 9% за вино и бира е в сила от 1 август. Тя ще бъде обнародвана следващата седмица. Затова НАП не правят проблем специално за ДДС при проверките, които текат в момента, особено по морето", коментира за "Сега" председателят на Асоциацията на заведенията Ричард Алибегов. По думите му масово ресторантьорите работят с 9% ДДС още от 1 август.

От Българска асоциация "Фитнес и здраве" казват, че техните членове нямат единно мнение как да постъпят. Някои още от началото на август начисляват 9%-ната ставка, други работят със старата - 20%, в очакване на обнародването на закона. "Всеки си поема сам решението за ДДС", каза председателят на асоциацията Петър Ангелов. И посочва, че специално в неговите фитнес зали - "Атлетик", още от 1 август касовите апарати са настроени да работят с 9% налог. "Ако НАП ми състави акт, ще ги съдя", зарича се Ангелов.

Намаляването на ДДС за фитнес-залите изненадващо се появи при второто четене на закона в бюджетната парламентарна комисия. Мярката не беше съобщена на брифинга след заседанието на Управляващата коалиция, на който Бойко Борисов, Красимир Каракачанов и Валери Симеонов обявиха сваляне на налога за бира, вино, туроператори и т.нар. "случаен превоз". Депутати от ГЕРБ и ОП обаче, начело с Валери Симеонов, в последния момент вкараха в списъка още цял един сектор - "доставката на услуга за ползване на спортни съоръжения". Това включва широка гама от спортни дейности - фитнеси, басейни, тенис-кортове, футболни игрища и всякакви спортни зали. Тепърва ще изскачат спорове какво се разбира под спортни съоръжения, като например дали ски-пистите и лифтовете също ще може да се ползват с намалената ставка.

Заради прибързаното сваляне на ДДС без никакви обсъждания (само в рамките на една седмица и отново през преходните и заключителните разпоредби на друг закон) ще се появят и други проблеми. Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова вече обяви, че страната ни е застрашена от наказателна процедура от Еврокомисията заради туроператорските услуги. Причината е, че при тях се облага маржът, а не самата услуга, и в случая не може да се начислява ДДС, по-нискът от стандартния за страната.

Управляващата коалиция за втори път сваля ДДС като временна антикризисна мярка в условията на COVID-пандемията, която ще действа до края на 2021 г. От 1 юли налогът бе намален до 9% за ресторантьорските услуги, книгите, бебешките и детски храни. Този жест властта направи с ясното съзнание, че цените на стоките и услугите няма да паднат за крайния потребител и така да облекчат личните му финанси, а единствено ще оставят по-голяма печалба в търговците. Тепърва ще става ясно как се отразява на бюджета намаленият ДДС - основен приходоизточник, който осигурява една четвърт (12 млрд. лв.)  от постъпленията в хазната.

Част от облагодетелстваните сектори обаче още отсега настояват мярката да остане постоянна. "За намален ДДС се борим от 2009 г., не приемаме решението като временно и антикризисно", казва Петър Ангелов от Българската асоциация "Фитнес и здраве". Той посочва, че техният бизнес всъщност извършва обществена функция. "С частен капитал се грижим за общественото здраве на населението чрез спорт, при това по евтин начин. Заслужаваме по-ниско данъчно облагане", заяви за "Сега" Ангелов.

Ключови думи:

ДДС, ресторантьори, фитнеси

Още по темата