Медия без
политическа реклама

ГЕРБ с пореден жест към ресторантьорите - оставя ниски осигуровките

Депутатите продължават да предлагат намален ДДС за различни стоки и услуги

Илияна Кирилова

Ресторантьорите ще продължат да наемат персонала си на минимална работна заплата и да го осигуряват на минимума. Това е ново допълнение към обещаното лично от премиера сваляне на ДДС за техните услуги от 20 на 9 на сто.

Депутати от ГЕРБ начело с шефа на парламентарната им група Даниела Дариткова са внесли нови изменения в Закона за ДДС преди второто му четене. Те предлагат корекция на гласуваните вече на първо четене минимални осигурителни прагове за сектора, които не трябва да падат под 800 лв. Сега от ГЕРБ искат за професиите, за които не е нужна квалификация, осигуряването да е върху 610 лв., колкото е минималната заплата в страната за тази година. В тази категория попада по-голямата част от персонала в заведенията - сервитьори и работници в кухняха.

След срещата с премиера Бойко Борисов ресторантьорите успяха да изтъргуват по-ниската ставка ДДС срещу "изсветляване" на бранша чрез вдигане на осигурителните прагове за работещите в него. Собствениците на заведения изрично посочиха, че няма да свалят цените. По данни на сектора в него работят 75 000 души, като 94% от тях се осигуряват на минимума. Така на практика свалянето на ДДС няма да донесе никакви ползи за хазната от по-големи приходи от обороти и осигурителни вноски - единствено загуба от 250 млн. лв. за тази и следващата година, които на практика ще влязат в печалбата на ресторантьорите. 

Депутатите от ГЕРБ не прилагат мотиви защо са решили да направят пореден жест към ресторантьорите, допускайки осигуряването на голяма част от персонала върху минималната заплата. За ръководните позиции в бранша осигурителният праг се увеличава на 1266 лв., а за отделните видове специалистите - до 1090 и 800 лв. Това обаче ще засегне малка част от работещите в заведенията.

Прави се и още една корекция в осигуровките в туризма - по-високите минимални осигурителни доходи за ръководители и специалисти не важат за туроператорите и туристическите агенции. Причината е, че те единствени в сектор Туризъм останаха с 20% ДДС.

Въпреки предупрежденията на финансовия министър депутатите продължават да дават предложения за по-ниски ставки на ДДС на различни стоки и услуги. Преди първото четене на законопроектите от финансовото министерство изчислилиха, че ако всички предложения бъдат приети, хазната ще загуби 1.8 млрд. лв., а това ще наложи вдигане на ДДС на 24% за останалите стоки или на корпоративния данък на 17%.

ДПС продължава да настоява за 9% ДДС за детски храни и памперси. Сега партията внася по-подробно разписан текст кои детски храни да бъдат с по-ниска ставка - адаптирани бебешки млека и прахообразни каши, плодови и зеленчукови пюрета до 250 г. 

Валери Симеонов също държи на предложението си с 9% ДДС вече да се облагат не само ресторантьорските услуги, но и тези на туроператорите и туристическите агенции. Мотивите му са, че туризмът е най-пострадалият от коронавируса сектор. Освен това нямало предвидимост колко време ще продължат противоепидемичните мерки и кога държавите ще се отворят за туристи и ще се възстановят самолетните пътувания. Намаляването на ставката ще предотврати фалити и съкращение на персонал в туристическите агенции, смята Симеонов. Разчетите му показват, че ако и за тези услуги  ДДС падне от 20 на 9%, загубите за бюджета ще са за 19 млн. лв. 

И НФСБ, и ВМРО настояват за нова формулировка на 9%-ната ставка в ресторантьорството - тя да бъде "за рестораньорски и кетъринг услуги, с изключение на високоалкохолните акцизни спиртни напитки". Обяснението е, че така се включват не само храните, но и безалкохолните напитки, които в сегашния текст, приет от парламента на първо четене, са изпуснати. Така формулирано обаче това предложение означава, че виното и бирата също ще бъдат облагани с по-ниска ставка.

ГЕРБ прецизират, че 9%-ната ставка ще е за доставка на приготвена и неприготвена храна и няма да се прилага за бира, вино и спиртни напитки. Уточнява се, че определението за "храни за човешка консумация" е дадено в чл.2 на Регламент 17812002 на Европейския парламент от 2002 г. , като в него се включват и всякакви безалкохолни напитки, включително вода.

БСП отново настояват за по-ниска ставка за лекарствата, включени в позитивния списък към Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и за диетични храни за медицински цели. Предложението си за 9% налог за храните червените депутати вече са го редуцирали до месо, мляко, яйца и брашно.

Ново предложение прави и Вежди Рашидов - с 9% ДДС да се облагат и всички периодични печатни издания - вестници и списания. Мотивите - "от стратегическа важност за медийния сектор и антикризна икономическа мярка", а ефектът за бюджета ще е от "няколко милиона лева на година". Впоследствие обаче Рашидов е оттеглил проекта си. 

Депутатката от ГЕРБ Светлана Ангелова използва промените в Закона за ДДС, за да лансира предложение, засягащо съвсем различна тематика - помощи за ученици. Ангелова иска тази есен да се отпуска еднократна помощ не само за първокласниците, а и за осмокласниците, при условие че средният месечен доход на всеки от семейството е до 450 лв. Мотивът й е да се предотврати отпадането от училище "при новата, по-тежка за някои семейства икономическа и социална ситуация през тази година". Размерът на тази помощ се определя всяка година с решение на МС.

В четвъртък измененията в Закона за ДДС ще се гледат в бюджетна комисия на второ четене. Намаляването на ставката с 9% за ресторантските услуги и книгите се предвижда да влезе в сила от 1 юли.

Повечето предложения няма нито финансова обосновка, нито оценка на въздействието. 

Позицията на в. "Сега" винаги е била категорична и ясна - не бива да се правят сериозни данъчни промени аварийно, "на парче", за избрани фирми и сектори и под натиска на определени лобита.  

 

Още по темата