Медия без
политическа реклама

БСП: МФ налага дискриминационни бонуси за търговци

Депутатите гласуваха на първо четене доброволното ползване на одобрени от НАП софтуери за продажбите

05 Ноем. 2020
Илияна Кирилова

Половинчатият отказ на финансовото министерство да наложи на търговците да ползват софтуери, одобрени от НАП, предизвика основните критики на опозицията при първото четене на данъчните промени в парламента. Те бяха приети с гласовете на управляващото мнозинство, като БСП гласува против.

Според промените в Закона за ДДС, производители и разпространители вече няма да са задължени да декларират пред НАП всеки софтуер за продажби и съответно да получат одобрение. Те може да правят това по желание.

В същото време НАП ще поддържа регистър със СУПТО, които отговорят на изискванията на Наредба 18 за касовите апарати, като търговците може да избират от тях. Фирмите, които инсталират СУПТО от списъка на НАП обаче ще получават редица данъчни преференции, като например по-бързо възстановяване на данъчния кредит и ускорена амортизация на софтуера и хардуера. 

Освен това в Закона за ДДС специално е разписано, че ако такъв търговец бъде хванат за първи път да не издава касови бележки, той няма да бъде санкциониран със запечатване на търговския обект за срок до 30 дни. В същото веме, ако търговец, избрал СУПТО от списъка на НАП, но инсталирал друг софтуер, ще бъде санкциониран с глоба от 5000 до 10 000 лв. и обектът му да бъде временно затворен.

"Това е дискриминация спрямо останалите търговци. А какво става с фирмите, които не ползват касови апарати и работят само с плащания по банков път? За тях няма преференции. Това не е справедливо и не можем да подкрепим подобна данъчна промяна", заяви Николай Дишев, депутат от БСП. 

Депутатите от БСП разкритикуваха появата на тази поправка. "Тя се появи анонимно, без да е приета от Министерски съвет. Финансовото министерство се опитва да наложи СУПТО, въпреки уверенията на министър Кирил Ананиев, че неясните и объркани изисквания за софтуера на търговците ще бъдат изцяло премахнати. Такъв бе и първоначалният вариант на промените в Закона за ДДС", припомниха депутати от БСП.

Георги Търновалийски посочи, че мярката няма да доведе до изсветляване на оборотите, каквато уж е целта. "Ускореното възстановяване на ДДС не може да се ползва от малките търговци, защото те не стигат до възстановяване на данъка. Така от предвидените преференции ще се възползват само големите фирми", посочи Търновалийски.

Нито един депутат от ГЕРБ не излезе на парламентарната трибуна да защити законовата промяна.

В преходните и заключителните разпоредби на Закона за ДДС се правят и промени в останалите данъчни закони, които ще действат от догодина. Сред тях са нов вид данъчно облекчение - ремонтът на жилището може да намали дължимия данък от доходи с до 200 лв. Предвижда се гражданите да може да приспадат от данъчната основа при подаване на годишната данъчна декларация направените през предходната година плащания на майстори за ремонт на жилищата със сума до 2000 лв. За целта обаче те трябва да приложат фактури, касови бонове или други документи, които доказват разхода.

Друга промяна е в закона за корпоративното подоходно облагане. Като антикризисна мярка догодина еднолични търговци и земеделски производители вече ще декларират и внасят годишния данък върху разходите до 30 юни, а не до 1 март. Същата отсрочка получават и фирмите - декларирането и окончателното внасяне на корпоративните данъци ще бъде до 30 юни, като авансовото облагане с данък печалба също е съобразено с по-късния данъчен срок.

БЕЗ ТАВАН

Преди пакета данъчни промени Народното събрание гласува поправка в закона за публичните финанси. С нея се позволява дефицитът на държавния бюджет да надхвърля доскорошния таван от 3%. Това може да става при извънредни обстоятелства извън контрола на правителството, каквата е COVID-пандемията.

За тази година правителството внася втора актуализация на бюджета, чийто дефицит скача на 4.4% от БВП - 5.2 млрд. лв. За догодина е планиран дефицит от 3.9% - 4.9 млрд. лв.

 

Още по темата