Медия без
политическа реклама

Резилът с двете каси в Балчик стана полурезил

Съществена промяна може да има едва догодина

04 Юли 2025
Красиво е и в двата обекта, но управлението им е... "българска работа".
диян иванов
Красиво е и в двата обекта, но управлението им е... "българска работа".

Министерството на културата (МК) и Софийският университет опитаха днес да произведат радостна новина. Тя гласеше, че резилът с двете каси в Балчик за комплекс "Двореца" и Ботаническата градина в Балчик отпада. Решението било взето след среща на министър Мариан Бачев с ректора проф. д-р Георги Вълчев. Но новината е положителна частично - доколкото се търси ликвидиране на 13-годишен проблем и наистина двете опашки ще отпаднат. Реално двата билета остават, просто ще се купуват на общи каси. А именно двата билета допринасят и за проблем отвъд организационния хаос - оскъпяват посещението за гостите.

Промяната трябва да влезе в сила след 15 юли, когато на място в Балчик ще бъдат Бачев и Вълчев. "Билетите за посещение на Ботаническата градина или на музейната част на комплекс „Двореца“ ще могат да се закупят от едно място, независимо от кой вход влизат посетителите. Със заповед ще бъде определен броят на входовете и ще бъдат поставени съобщения, че на всички входове се продават билети и за двата обекта", се казва в официалното съобщение на МК. Точка на проблема може да има догодина, тъй като от 2026 г. бе обещан "комбиниран електронен билет".

Съобщението не изяснява дали насред градините и цветята - върху въображаемата границата между двата обекта - посетителите няма да бъдат все така пресрещани от проверяващи. Най-вероятно - да.

Искаме да видим цветята. Не може, трябва ви друг билет. Но ние имаме билет за цветята. Не, тези цветя са други. Диалогът се състои в Балчик, в средата на чудно красивото пространство на Ботаническата градина и комплекс "Двореца".

Разделението е факт от 2012 г., след като правителството (първото на ГЕРБ) прехвърли за управление земята на Софийския университет (Ботаническа градина e именно негова структура). Принципната, изказвана доста пъти позиция на университета, е, че събираната от градината такса важи за цялата територия, а само при влизане в сградите на "Двореца" (подчинен на МК) може да се събира втори вход, защото "Двореца" притежава управлението единствено върху тях.

Обаче от "Двореца", който е културен институт и представлява групова културна ценност от национално значение, смятат, че за част от територията се грижат точно те, те са призвани да опазват и развиват културното наследство, включително водни огледала, кипариси, лехи и т.н. Също и че техният статут е по-висш правно. И двете страни през годините се позоваваха на редица юридически, административни, исторически аспекти. Съответно валяха и "по-битови" обвинения - че едните припечелват от културните ценности, ползвайки ги за хотели; другите искали, подобно на градината си във Варна (Eкопарка), да инсталират барбекюта, хапка, пийка и т.н.

Последвайте ни и в google news бутон