Медия без
политическа реклама

Столичната община проспала силно замърсяване на въздуха

Запрашаването е уловено само от гражданските станции и на Агенцията за опазване на околната среда

30 Март 2020
Илияна Кирилова

22-те станции на Столичната община за наблюдение на качеството на въздуха в София са "проспали" и не са регистрирали огромно замърсяване на атмосферата в столицата с фини прахови частици през отминалия уикенд. Това съобщи координаторът на гражданските станции за контрол на въздуха https://airsofia.info/ - Стефан Димитров, в ефира на Би Ти Ви. Той поясни, че замърсяването е било отчетено както от датчиците на гражданската организация, така и от системата на Агенцията за опазване на околната среда, и че пропускът е единствено при общинските станции. "Миналия петък и събота въздухът у нас се замърси. В сряда в София бе чисто, но в Туркменистан и Казахстан по същото време се заражда буря, която носи изключително опасни стойности към нас. С един не особено типичен източен вятър в петък въздухът в София вече е отровен. Показателите на ФПЧ10 у нас бяха над 200 микрограма на м3. Така продължи и в събота и остана до вчера. С идването на студен фронт от северозапад въздухът в София започна да се изчиства. Нашите станции успяха да отчетат замърсяването и нашата карта беше в червено, при зелена в предишните дни, откакто се въведоха ограниченията. 22-те станции на Столичната община обаче не хванаха замърсяването, което поставя много голям въпрос какво и защо се случва с техните данни. Този въпрос искам да поставя тук и сега", заяви Димитров.

Както "Сега" писа, след дълго чакане онлайн платформата на Столична община заработи в края на 2019 г. Адресът й е https://platform.airthings-project.com/. Още при представянето й направи впечатление, че нито един от новите сензори не се намира в центъра на София, където заради трафика въздухът е силно замърсен. Не се наблюдават и някои от най-замърсените райони, които са с комбинирани фактори за замърсяването - например ж.к. "Левски", "Христо Смирненски", части от "Подуяне", "Възраждане", "Захарна фабрика", "Красна поляна" и т.н. На много от тези места има и трафик, и печки. Няма да се следи и най-мръсната точка на София според редица измервания - Орлов мост.

При включването на системата от Столичната община съобщиха, че поне още 1 година обаче данните от мониторинговата система няма да се взимат под внимание за въвеждане на най-ключовата и реална мярка в периодите със замърсяване - т.нар. "зелен билет" от 1 лв. за целия градски транспорт. "На базата на тези сензори започваме да генерираме данни. Трябва да минат 4 сезона, за да може тези сензори да натрупат достатъчно информация. През този период ние трябва да се опитаме да намерим еквивалентност между данните на новата система и автоматичните станции на Изпълнителната агенция по околната среда. Когато видим какви са реалните възможности тези данни да бъдат съпоставени, тогава ще предложим на вниманието на Столичния общински съвет да вземе решение дали 22-те станции да се използват в рамките на механизма за атмосферния въздух", съобщиха от Столичната община.  

Както е известно, България бе осъдена през 2017 г. от Съвета на ЕС за бездействието на властите по отношение на мръсния въздух. Оттогава властите продължават да бездействат, но отчитат, че замърсяването непрекъснато намалява, главно със стратегическо разполагане на станциите за измерването му. В София например реално предприети мерки няма. От няколко години обаче станцията на Орлов мост е премахната, под претекст, че в района се извършват ремонтни дейности. Столичната община не чу дори забележките на Европейската сметна палата, че не може да не се следи замърсяването на най-проблемните места.

Още по темата