Медия без
политическа реклама

Софиянци използват конкурс да подсетят Фандъкова за проблемите си

Проекти за изграждане на градинки и обновяване на зони преобладават в програмата "София избира" за 2021 г.

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Почти половината кандидати за финансиране от "София" са проекти за нови и възстановяване на стари градинки и междублокови пространства.

39 предложения на граждани и организации достигат до финалния етап на програмата "София избира", която Столична община обещава да реализира през 2021 г. В рамките й един или няколко проекта, събрали с гласуване най-голяма подкрепа, ще получат до 1,5 милиона лева от бюджета на общината. Всеки желаещ столичанин може да подкрепи кандидатурата, която смята за най-полезна за София, до 30 ноември, на адрес - https://vote.sofia.bg

Прави впечатление, че преобладаващата част от проектите в "София избира" на практика са искания на жители на различни квартали, които очевидно са загубили всякаква друга надежда да получат подкрепа и финансиране от общината. Сега те се надяват проблемите им да събудят симпатиите на останалите жители на града и те да помогнат за тяхното решаване. Сред проектите преобладават искания за изграждане на площадки, реновиране на занемарени зони и др. Такива са предложенията за обновяване на междублокови пространства в "Младост" 1 и Зона Б5, за изграждане на детски площадки в "Младост", "Изгрев", за обновление на градинката пред Майчин дом, за създаване на увеселителен парк за деца при езерото в Панчарево. Жителите на "Овча купел" пък кандидатстват с проект за ремонт на малък квартален парк в "Овча Купел" 2 (парк "Линкълн"). Като друг неизпълнен ангажимент на Столична община, за което хората от "Надежда" търсят подкрепа, може да се посочи идеята за изграждане на закрити навеси за контейнерите за боклук в квартала. Сред финалистите има още искане за поставяне на 8 нови тенис маси на мястото на стари в "Дианабад", предложение за създаване на общинска кухня за деца, които се хранят без глутен и т.н. Друга идея предлага общината да изчисти града от найлони и пластмаса чрез поставяне на специални автомати за връщането им. "Пилотно да се постави в район "Красно село", като при връщане гражданинът ще получи билет за градския транспорт/моливи или друго", пише в заявката.

Към по-общите предложения могат да се причислят идеята за създаване на летен фестивал в София, "София избира Децата" - проектиране и създаване на съвременни училищни тоалетни, искането за изграждане на скейт-парк в Северен парк и др. Неправителствената организация "Спаси София" също участва в програмата "София избира" с надеждата да получи финансиране, въпреки че тя има свой представител в СОС- Борис Бонев. Като такъв на теория той може да внася доклади и да убеждава останалите политически сили за подкрепа, но на практика неговите предложения най-често не минават. "Спаси София" призовава гражданите на столицата да подкрепят предложението за превръщането на бул. "Патриарх Евтимий" в "първата европейска улица в София", която да се подели поравно между всички участници в движението. Сдружението предлага по булеварда да се изгради велоалея, която да свърже велосипедно "Патриарха" с още няколко части на центъра. "Спаси София" предлага още паркоместата по булеварда да се намалят и да се изгради бус лента, която да ускори движението на тролеите от градския транспорт. Както "Сега" писа, през май кметът Йорданка Фандъкова обяви, че подкрепя идеята на "Спаси София" и ще работи за реализирането на проекта. След това обаче стана ясно, че жителите на района не желаят намаляване на паркоместата, в резултат на което Столична община даде заден относно проекта. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?