Медия без
политическа реклама

Пребит от полицаи осъди прокуратурата за незаконно обвинение

Димитър Кенаров иска разследване на полицейското насилие срещу него

06 Окт. 2020Обновена
БГНЕС
Радослав Божинов разказва за това как е бил пребит от полицията през 2011 г.

Близо 11 хил. лв. трябва да плати прокуратурата на бившия графичен дизайнер в БНТ Радослав Божинов. Причината е, че след като е бил безпричинно пребит от полицията през 2011 г., той е получил и обвинение, по което по-късно е оправдан. След като вече осъди МВР за побоя, сега Божинов е спечелил на първа инстанция и дело срещу прокуратурата за незаконното обвинение, се вижда от съдебните регистри.

Съдия Илиана Станкова от Софийския градски съд отхвърли иска на Божинов за още над 700 000 лева, като се обоснова, че прокуратурата не носи вина за побоя над него, пише lex.bg.

Става дума за скандалния случай на полицейско насилие в центъра на София от 2011 г., последвалите коментари на тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов, че Божинов е бил много пиян и е нападнал полицаите. След това младежът бе обвинен и оправдан 6 години по-късно.

Божинов беше бит от полицаи през нощта на 14 април 2011 г. на бул. "Фритьоф Нансен" близо до НДК. Тогава той опитвал да спре такси след концерт и заради паркираните на пътното платно коли слязъл на платното, за да бъде забелязан. До него спрял червен "Опел Астра" с двама непознати цивилни. Питали го какво прави, той казал, че чака такси. Единият мъж излязъл от колата и тръгнал към Божинов, като за секунда показал карта и казал, че е полицай, след което поискал личната карта на младежа. Божинов отвърнал, че не знае той кой е, не е видял неговата карта и опитал да се отдалечи. Това изнервило мъжете и те го догонили, сложили му белезници и го ударили с юмруци. Той се изплашил и започнал да вика за помощ и че го отвличат. Други трима младежи станали свидетели на случилото се, се намесили, за да помогнат на Божинов, тъй като помислили, че го отвличат. Цивилните полицаи им казали да не се занимават, за да "не го отнесат" и те, като заявили, че са полицаи. Младежите не повярвали, започнала борба между двете групи, след което вече дошли и униформени полицаи.

След близо денонощие в ареста Божинов беше освободен, но прокуратурата обвини него и тримата младежи в оказване на съпротива на властта. Делото приключи шест години по-късно с оправдателни присъди, които прокуратурата не протестира, след като в края на процеса и полицаите признаха, че вероятно не са били разпознати от подсъдимите. Съдът пък написа, че обвиненията са несъставомерни, защото полицаите са били без униформи и не са се легитимирали. Прокуратурата отказа да разследва полицейско насилие, като прие, че травмите не са нанесени на Божинов умишлено.

Тримата мъже, опитали да помогнат на Божинов, също осъдиха прокуратурата за по 15 000 лева обезщетение за незаконните си обвинения. Самият Божинов още преди 5 години осъди МВР да му плати 25 000 лева за незаконен арест и за полицейското насилие, при което му беше счупен носът и му бяха избити части от зъбите.

Преди две години Божинов заведе и делото срещу прокуратурата за незаконно обвинение. В исковата си молба той пише, че след освобождаването си е претърпял операция на носа, а още на следващия ден след задържането е получил обаждания от много познати, че тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов е оповестил случая пред медиите. Цветанов обаче разказвал, че Божинов е нападнал полицаите и им е оказал съпротива, опитал е да избяга и е бил много пиян. Мъжът твърди още, че му била направена и полицейска регистрация, а след това при пътни проверки излизал като "криминално проявено лице". Медийният шум и натиск пък го принудили да емигрира в Англия още през септември 2011 г., където живее и до днес, а в България идвал само за да присъства на съдебните заседания. Божинов твърди, че след този случай изпитва страх от полицаи и прокурори.

Негови приятели и колеги свидетелстват, че го търсили на другия ден, защото не е отишъл на работа, но накрая той се появил обезобразен. Един от свидетелите казва, че случаят смачкал Божинов, като дни и седмици наред бил в стрес, уплах и се "спичал", ако види полицейска кола.

Съдът обаче присъжда само 8000 лева обезщетение за причинените морални вреди на Божинов, вместо поисканите от него 500 000 лева. Отделно, прокуратурата е осъдена да му плати и 2700 лева за имуществени вреди заради разходите за пътувания до България по време на делото.

За да присъди по-ниско обезщетение, съдът се позовава и на заключение на съдебнопсихологична експертиза, според която делото не е причинило тежка травма на Божинов, той успял е да се справи с преживяното, да се адаптира и да създаде семейство.

Съдия Станкова обаче отбелязва, че макар да не може да се търси отговорност от прокуратурата за медийните изяви на представители на МВР, "немалка част от тях са предизвикани от поведението на прокуратурата, изразило се в неоснователно повдигнатото и поддържано обвинение, което дава основание на съда да ги вземе предвид при решаващата си преценка".

РАЗСЛЕДВАНЕ

Журналистът Димитър Кенаров сезира днес прокуратурата за полицейското насилие от нощта на 2 септември, съобщи Асоциацията на европейските журналисти, която следи казуса му. Сигналът, който Кенаров и адвокатът му ще внесат в Софийската градски прокуратура е за нанасяне на телесна повреда и престъпление по служба.

Кенаров пострада в нощта на 2 септември, докато отразяваше антиправителствени протести, и бе задържан и бит от полицаи в района на бившия Партиен дом.

Месец по-късно все още не са известни резултатите от вътрешната проверка в МВР.

Три месеца по-късно няма информация и за наказаните полицаи за насилието срещу протестиращи на 10 юли. Въпреки клетвите си пред Брюксел колко е прозрачна, прокуратурата отказва да отговори на десетките питания на "Сега" дали по случая е образувана проверка или разследване.

МВР не е наказало нито един служител по случая с побоя над журналиста Димитър Кенаров, извършен от полицаи на 2-ри септември вечерта. Това стана ясно след въпрос на "Сега" дали ще бъдат наказани полицаите, които са извършили насилието.

 

Още по темата