Медия без
политическа реклама

Половината от новите случаи на КОВИД-19 са в старческия дом във Варна

Умората от мерките е повсеместна, дори елементарни ограничения не се приемат, констатира главният здравен инспектор Ангел Кунчев

03 Авг. 2020Обновена
Илияна Кирилова

119 са новите потвърдени случаи на заразени с коронавируса у нас за последното денонощие. Те са установени след 1491 теста, показват официалните данни. Обичайно в началото на седмицата се отчитат по-малко нови случаи, тъй като през почивните дни се правят по-малко тестове.

Делът на положителните проби от направените тестове е 7.9%, но данните за вчерашния ден не са обичайни - половината от новите случаи са от старческия дом във Варна, където в последните дни се тестват всички обитатели заради огнище на КОВИД-19. Варна е с най-много нови случаи за изминалото денонощие - 61, като 58 от тях са от старческия дом. В Добрич са 13, а в останалите градове случаите са под 10. В София са регистрирани сами осем случая.

По всяка вероятност една трета от обитателите на дома във Варна ще се окажат с коронавирус, очаква областният управител Стоян Пасев, цитиран от Би Ти Ви. Общо в дома има около 260 обитатели и 40 души персонал. Домът е частен и по сигнал на РЗИ прокуратурата започна досъдебно производство за нарушаване на противоепидемичните мерки.

Съобщава се за още три жертви на вируса, с което починалите с COVID-19 стават 388. Починали са мъж на 50 г. със сърдечно заболяване, мъж на 83 г., за когото няма информация за придружаващи заболявания, и жена на 89 г. със сърдечно и хронично неврологично заболяване.

814 пациенти с коронавирус са в болница, като 46 от тях са в интензивните отделения.

Националната информационна система показва, че у нас новият коронавирус е констатиран при 691 медицински служители. Седем са новите случаи. 2 от тях са установени при лекари, 2 - при медицински сестри, 2 - при санитари и 1 - при друг медицински персонал.

Броят на заразените в България от началото на пандемията е 11 955. Излекуваните са 6420, а активните случаи към момента са 5147.

Разпределени по възрастови групи, най-много случаи са потвърдени при хора на 50-59 години - 2174, следват тези на 40 - 49 години - 2157. С коронавирус са регистрирани 1976 на възраст между 30 и 39 години. В графата 60+ има 1685 случая. Заразените до 19 годишна възраст са 1116, а тези между 20 и 29 - 1557. При хората между 70 и 79 има 910 случая, а в следващата група - 80 - 89 - 340. Над 90-годишните с доказан коронавирус са 40.

 

Огнището в дома за възрастни хора "Свети Георги" край Варна се разраства. ма са заразени с КОВИД-19, трима починаха. Сред заразените има и шестима души от персонала - доктор, медицински сестри и хигиенист.

През последните три-четири седмици процентът на положителните проби се движи в доста тесни граници – между 4.5 и 5.5, коментира пред БНР доц. Ангел Кунчев. По думите му и процентът на онези, които имат нужда от медицинска помощ и настаняване в болница също не се е променил коренно и се движи в рамките на 15 до 20%.

Различното и неприятното по думите му е, че има данни за по-леко и по-ефективно пренасяне на заболяването, като по-застъпен става делът на младежката възраст. За три месеца този процент, който в началото е бил от 5 до 7 за отделните региони, сега е достигнал до 25, подчерта д-р Кунчев. Той припомни, че голяма част от тях изкарват заболяването или със скрити симптоми, или много леко, но по-широко разпространение сред младите заплашва по-възрастните.

Ако продължи ръстът на заболеваемостта, съчетан със смъкване на възрастта, ще има реални рискове от поява на положителни случаи в училищата. Все още обаче ситуацията е такава, че във възрастта до 18 години развитието на някаква клиника е по-скоро изключение, а тежките случаи на практика са нулеви, допълни Ангел Кунчев.

"Дистанционното обучение е алтернатива, но си давам сметка, че не може да продължи безкрайно. Не може цяла година децата да учат дистанционно. Честно казано, ако продължи разпространението на вируса с такива темпове, дали ще бъдат на училище или извън училище, особено за по-големите класове, контактите са налице и разпространението ще продължи", коментира още главният здравен инспектор.

От думите на Кунчев стана ясно, че затягане на мерките няма да има. Впечатлението ми е, че умората от мерките е повсеместна, не се приемат и най-елементарните мерки и сме свидетели как от отличника на Европа вървим към челните места, коментира той. За най-драстичните мерки като ограничаване на движението в градовете и между градовете, Кунчев призна: "Те няма да се върнат, защото тяхното действие не е чак толкова ефективно, а обществото не е готово да приеме нови ограничителни мерки".

По повод искането на кметове да се забрани пушенето на наргиле по заведенията, Кунчев коментира, че ще разпореди да се следи по-строго за спазване поне на елементарни хигиенни изисквания, но до забрана едва ли ще се стигне. Темата е на дневен ред след смъртта на 19-годишен младеж. Той е работил като диджей, бил е на един от баловете във Велико Търново, при които се заразиха повече хора. Няма яснота как точно се е заразил, но едно от предположенията е чрез пушене на общо наргиле със заразен човек.

"Дали ще е на лигавицата на устната кухина или на очите, вирусът намира най-прекия път да попадне в организма. При една въздушно-капкова инфекция заразата много лесно може да бъде предадена дори при няколкоминутен разговор", обясни Кунчев. Той обаче напомни, че дори забраната за пушене на наргиле за децата беше изключително трудно прокарана след дълга борба със собствениците на заведения, като те в крайна сметка се наложиха над депутатите на ГЕРБ и успешно осуетиха опита да се приравнят наргилетата към общата забрана за тютюнопушене на закрито. Поради ниската здравна култура у нас, страната ни е на водещо място по пушене на наргиле от подрастващи.

Ключови думи:

коронавирус, пандемия, COVID-19