Медия без
политическа реклама

Небостъргачът "Златен век" се сдоби с ключово разрешение

В архитектурното безвремие инвеститорите са получили зелена светлина за съществени изменения в проекта

 От проекта отпадат 57 наземни и надземни паркоместа, осигуряват се 76 нови подземни.
Илияна Кирилова
От проекта отпадат 57 наземни и надземни паркоместа, осигуряват се 76 нови подземни.

Небостъргачът "Златен век" в столичния квартал "Лозенец" се е сдобил с ключово разрешение в безвремието около очакване на нов главен архитект на София. При течащ конкурс за поста инвеститорите са получили зелена светлина за извършване на съществени изменения в проекта. Това приближава до окончателен край сагата с небостъргача, коствал партийните постове на бившия втори в ГЕРБ Цветан Цветанов.

За новото развитие по проекта съобщи във Фейсбук юристът и бивш служител на Направление архитектура и градоустройство в Столична община Борис Милчев. От години Милчев застъпва юридическата теза, че разрешението за строеж на небостъргача е загубило правното си действие от 2017 г., но това не попречи строителството да продължи след серия от съдебни дела. 

Сега се оказва, че инвеститорите са успели да прокарат през общината и спорно искане за съществени изменения на проекта, внесени по времето на бившия главен архитект Здравко Здравков. В началото на 2024 г. Здравков отказа да позволи на "Артекс Златен Век" съществени изменения в проекта с аргумента, че за него вече е издаден акт 14 и грубият строеж е завършен. Административният съд - София град прие тези аргументи за основателни, но Върховният административен съд отмени решението и върна казуса за ново произнасяне. Според ВАС никъде в ЗУТ няма забрана за извършване на съществени изменения в инвестиционния проект след издаден акт 14, а единственото условие на закона е измененията да не са реализирани, преди да са допуснати. В решението си съдът изтъква, че няма данни да е извършена подобна проверка, отменя отказа на главния архитект и връща случая за ново произнасяне. 

Не е ясно имало ли е проверка за вече извършени дейности, както на практика указва съдът. Съдебното решение е с дата от 18 декември и няма публична информация какво се е случвало междувременно. На 28 март, на 2 април и на 3 април обаче в направлението са получени нови заявления за допускане на изменения в инвестиционния проект. Според изменението първият етап по изграждането на небостъргача се разделя на нови подетапа. От проекта отпадат и автомобилните асансьори и надземни гаражи на първите два надземни гаража, а вместо това се правят нови отвори в сутеренните стени и се прави връзка между подземните нива. Добавят се и нови тревни площи, както и други изменения. Изхождайки от решението на съда в много кратки срокове временно изпълняващият длъжността главен архитект Стефан Аспарухов е допуснал измененията в инвестиционния проект. Заповедта, с която са одобрени те, е от 4 април. Не е ясно защо не е изчакан резултатът от конкурса за нов главен архитект. Още в края на март в медийни публикации Богдана Панайотова се сочеше за новия вероятен главен архитект, след като стана ясно представянето на кандидатите. Самото назначение стана факт на 16 април. Дейността на НАГ и твърдения за политически намеси в нея бе един от аргументите за излизането на "Спаси София" от общата група с ПП-ДБ и свалянето на доверието от кмета Васил Терзиев.

Според Борис Милчев решението на съда дава възможност за повторна преценка на казуса, но това не е извършено от общината. Ето аргументите му : 

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

небостъргач, "Артекс"

Още по темата