Медия без
политическа реклама

МС даде отсрочка на украинците, търсещи временна закрила у нас

Хиляди бежанци бяха заплашени да останат без подслон, тъй като щеше да им се наложи да плащат на българските хотели

30 Март 2022Обновена
БГНЕС

Министерският съвет удължи до 15 април възможността украинците, пристигнали у нас заради войната, да получават временна закрила и без изричното им волеизявление и регистрация за ползване на временна закрила. Така и хората, които все още не са получили статут, и хотелиерите, които са ги настанили, могат да бъдат спокойни, че ще получат подкрепа от държавата, съобщиха от правителствената пресслужба.

Съобщението идва един ден преди изтичането на първоначалния краен срок, който МС даде на вече влезлите бежанци да поискат временна закрила, въпреки че още от самото начало бе ясно, че времето няма да стигне и срокът вероятно ще трябва да бъде удължен. 

Заради късия срок хиляди украинци, настанили се в първите дни от хаоса на войната по българското Южно Черноморие, бяха заплашени да останат без подслон. Досега се предвиждаше хотелите, в които тези хора живееха, да получават помощи за бежанците без статут само до края на март. От туристическото министерство на няколко пъти предупредиха хотелиерите, че след 31 март няма да им се полагат пари за настанени бежанци без статут на временна закрила. Това би означавало хора без всякакви средства за изгубят подслона си и да останат на улицата.

За това разказа по-рано днес и bTVв репортаж  по темата.

Заради наплива и бавното обслужване в Бургас до неделя няма да приемат нови заявления. В Слънчев бряг списъкът с чакащи за временен статут надхвърля вече 2500 души, посочиха от телевизията. В полицейското управление в курорта работят четири гишета, които предлагат регистрация за временен статут, като две от тях да денонощни. Благодарение на организацията на самите украинци регистрацията става бързо – те се записват в списъци с желаещи да получат временен статут и във „Вайбър“ група им казват кога да отидат в районното. Към момента има записани 2600 семейства в списъка с чакащите.

Част от хотелите бяха издали предупреждение, че хората без временен статут от 1 април ще трябва да плащат по 25 евро на ден за престоя си. Проблемът е по цялото Южно Черноморие. В Китен, например, има бази с по над 1000 настанени, от които са регистрирани едва 200 души.

„В нашата база има над 1400 души, от които 349 имат статут на временна закрила или 25% от всички настанени при нас“, казва Христо Караилиев. Някои от хотелиерите прибягват до извозване на бежанците до Бургас или София, за да могат да се регистрират по-бързо.

 

СТАТИСТИКА

За последните 4 дни в страната са отворени и вече работят нови 40 пункта за регистрация, похвалиха се от правителството. Така общо 130 стават местата за подаване на документи в 56 населени места. Пълният списък е наличен на интернет адреса https://ukraine.gov.bg/bg/issuance-of-temporary-protection/. Обучени са и 25 мобилни екипа, които ще посетят най-горещите точки и ще издават регистрационни карти за временна закрила на място.

Към 8:30 часа на 30 март регистрираните лица по временна закрила са общо 23 005, което представлява 39% всички останали в България.

Още по темата