Медия без
политическа реклама

Летище "София" все пак е "Враждебна"

Пътниците масово се оплакват от обслужването

11 Юли 2021
На паспортния контрол се вият бавни, дълги опашки. Задушно е, работят само две гишета.

От края на април летище "София" има нов концесионер, но всичко си върви по старому враждебно. В социалните мрежи е пълно с оплаквания на българи, завръщащи се от чужбина. Това е първото лято след голямото затваряне за пандемията, пътниците се увеличават, услугите на летището стават по-зле. 

Преди 10 години след вестникарска кампания от международните резервационни системи беше махнато "Враждебна" като име на столичния аеропорт. Две читателки на "Сега" се свързаха с редакцията и описаха възмутено преживяванията си. Както става ясно, пременила са "Враждебна" пак в тия. 

Евгения Манолова, Лондон-София

Банално е твърдението, че лицето на една страна, особено такава, която твърди, че иска да привлича туристи и да върне напусналите я сънародници, е летището. Това, което завариха в събота по обед пристигащите на Терминал 2, по-скоро ще ги накара да избягат с писък.

Пътувах от Лондон. На летище Хийтроу, където заради коронавируса отмениха онлайн чекирането, преди да издадат бордна карта внимателно проверяват сертификата за ваксинация или за негативен ПСР тест. Много внимателно. И добре, че го правят те. Великобритания в момента е рискова страна с относително висок брой заразени с Делта. Защото в София никой никого не поглежда.

Приятната среща със софийското летище започва с неработещи ескалатори. Човек си носи кабинния багаж, който понякога не е малък, по едни доста стръмни стълби. След което попада в голяма зала, където на пода пише да се спазва дистанция. Да, ама не. Представители на летищния персонал няма и хората се трупат на две безкрайни опашки. Две, защото толкова са работещите гишета за паспортен контрол. Едната върви малко по-бързо, на другата е ад. Пред мен имаше семейство с тримесечно бебе, което дишаше ужасяващия въздух в помещението. Добре, че няколко души настояха и жената с детето мина отпред. Останалите с две-три годишни дечица, които просто пощуряха от досада, си изчакаха реда в задуха. След около  четиридесетина минути някой се усети и отвориха още едно гише.  Станаха три за няколкостотин пътника. Проветрение, климатик, дори обикновен вентилатор в помещението няма.

Хората  стоят на опашка, както пристигат – ваксинирани, такива с негативен тест, такива без тест. Всъщност не е ясно пътниците от останалите полети освен  от Лондон проверявани ли са по някакъв начин. В София очевидно на никого не му пука, че някой може да се зарази.

След приключението с паспортната проверка теоретично трябва да се мине през санитарен контрол. Между тримата дежурни, както гласи старият лаф, можеше да се провре куче с погача. Пред мен няколко души минаха и заминаха, никой не ги спря. Който показваше документ за тест или ваксина, си показваше и паспорта.  Последва чакането на куфарите. Очевидно времето за паспортния контрол не беше достатъчно, за да ги докарат от самолета.

Цялото приключение продължи час и половина. И ако някой ви посреща – нова изненада – за паркинга не може да се плати в залата за пристигащи. Нещо се било развалило. Плаща се на изхода, където, естествено, се е натрупала опашка.

Като се преодолее и това препятствие, пред вас лъсва нещастна пожълтяла, неполивана и некосена от миналата година трева. Кой каквото е прихванал на летището, тръгва да го носи по-нататък в страната.

Биляна Михайлова, Кьолн-София

Пристигаме. Да, ама не – не можем да слезем от самолета, тъй като четири машини са кацнали в един и същи късен вечерен час в неделя и капацитетът от автобуси на софийското летище не смогва. Оставаме 40 мин. в самолета, като не възрастните сме проблемът, а множеството невръстни дечица, които се задушават. „Нали има ръкави?“, ме питат наивни посрещачи. Да, но не и за нискобюджетните компании, чийто висок брой едновременно кацащи очевидно е изненадал софийските летищни власти точно както снегът през зимата стъписва общината. Няма мърдане – стоим в самолета без никакви сведения кога ще слезем и откъде. Принципно има два изхода, но дали ще ни дадат достъп и до двата?

От самолета все пак в един момент се стига до твърда земя и всеки се пита – как ли ще ни допуснат и дали? Няма никакъв проблем – точно както и през март, на пристигане чакат две госпожи, които само отгоре-отгоре преглеждат документите за тестове и сертификати, отвъд тях седят 14 души на маси подобно на изборна комисия и записват несертифицираните. Определено можех да разпечатам на ксерокс около 56 или 156 сертификата без проблем, нямаше и помен от устройство, което би трябвало да установява истинността на кода за ваксинация (става дума за 27 юни, може оттогава нататък всичко да се е променило рязко). Да не говорим за сверяване на данните по паспорт или скенер за проверка на сертификатите.

Таксита също нямаше – очевидно също изненадани от високия брой самолети, кацнали по едно и също време. Но какво е едно пътуване без преживявания – в противен случай какво ще си спомня човек?

Ключови думи:

летище София, проблеми

Още по темата