Медия без
политическа реклама

Контролът над спецслужбите стана ябълката на раздора в парламента

ГЕРБ неуспешно пробва да поеме за постоянно ръководството на ресорната комисия

02 Ноем. 2022ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
БГНЕС
Десислава Атанасова заплаши депутатите от ПП, че може да им се отнемат комисиите, които трябваше да получат.

Страхотна битка се разрази в Народното събрание заради желанието на ГЕРБ да задържи за постоянно за себе си комисията за контрол над службите за сигурност и специалните разузнавателни средства. Депутатите спорят от миналата седмица за ръководните постове в различни парламентарни комисии.

Както и в миналите парламенти, така и в сегашния, председателят на комисията за спецслужбите се избира на ротационен принцип. Първият й ръководител в настоящото Народно събрание е зам.-шефът на ГЕРБ Даниел Митов. Днес обаче, когато се разгледаха промените в парламентарния правилник, депутатите на Бойко Борисов поискаха принципа на ротационното председателство да отпадне. Това ги сблъска с колегите им от ПП, които твърдо настояваха ротацията да остане, тъй като така в следващата парламентарна сесия техен представител ще поеме комисията. В крайна сметка, единствено ДПС подкрепи герберите и искането им отпадна.

Днес Народното събрание направи втори опит да сформира постоянните си комисии, в които се извършва основната законодателна работа. Вчера депутатите се провалиха в тази задача, след като се оказа, че нямат съгласие за разпределението на постовете в бъдещите комисии.

Формалният предлог да направят предложението си беше да се запази принципът на пропорционалността при разпределението на шефските места в комисиите. Миналата седмица парламентарните формации се разбраха, че всяка една от тях ще получи толкова ръководни постове в комисиите, колкото е големината на групата й. По тази логика първата политическа сила ГЕРБ-СДС получи 7 комисии, ПП взе 5 комисии и т.н.

От формацията на Бойко Борисов твърдят, че ще се наруши пропорцията на това разпределение, ако комисията за спецслужбите се води на ротационен принцип, и тяхната партия ще остане с едно председателско място по-малко, отколкото й се полага. Десислава Атанасова – водачът на герберските депутати, даже отправи и заплаха – че ако се запази ротацията, тогава комисиите по земеделие и по спорт, които трябваше да отидат при ПП, може да им бъдат отнети.

Мирослав Иванов от ПП напомни, че сега формацията му реално ръководи само три комисии, тъй като ГЕРБ-СДС попречи да се изберат техните номинации за земеделието и спорта. В отговор ядосаната Атанасова нападна депутатите от ПП, че не разбират какво е консенсус и парламентаризъм, и се държат като „диктатори“.

Дрязгата продължи близо час, като двете враждуващи страни си разменяха обвинения в липса на диалогичност. Накрая срещу ГЕРБ-СДС се обединиха ПП, „Възраждане“, БСП, ДБ и БВ и искането пропадна.

НАДЗОР

Депутатите засилиха надзора над спецслужбите. Това стана като дадоха ново правомощие на председателския съвет на Народното събрание, в който влизат представители на всички парламентарни групи. Съветът вече ще може да привиква за изслушване по конкретен повод ръководителите на службите, когато участниците в него искат да получат информация по актуални въпроси, засягащи националната сигурност. Първоначалната идея беше такива изслушвания да се провеждат всеки месец, но по предложение на ГЕРБ-СДС беше решено, че това ще става само при конкретен повод.

Още по темата