Медия без
политическа реклама

Коалиционният съвет се видя, но не се разбра

ИТН обвини ПП в рекет заради искането за засилен контрол при разплащането с пътностроителните фирми

10 Апр. 2022ОбновенаЕкип на Сега
БГНЕС
Никола Минчев

Напрежението в управляващата коалиция нараства. Коалиционният съвет, който тази вечер се събра да обсъжда спорни теми, като тези за избор на гуверньор на БНБ и за разплащането с пътностроителните фирми, не успя да посигне консенсус по тях.

Основна тема бе изборът на управител на БНБ, а въпросът получи ново развитие късния следобед, след като от надпреварата се отказа кандидатът на ПП Андрй Гюров. Премиерът Кирил Петков заяви, че партията му няма да подкрепи кандидата на ИТН Любомир Каримански, намеквайки, че докато се намери обща фигура на коалицията, постът може да продължи да се заема от досегашния управител на БНБ. От своя страна от ИТН заявиха, че поддържат своя кандидат, за който обаче става все по-спорно дали ще получи нужната подкрепа от парламента. 

Тошко Йорданов от ИТН пък обвини остро Кирил Петков и Асен Василев в рекет - по отношение на разплащането на незаконно наддоговорените контракти за пътно поддържане, наследени от правителството на ГЕРБ. Предложеното разплащане на 50% от дължимата сума, за да не се блокират фирмите, също раздели коалицията. 

"Това, което правят Кирил Петков и Асен Василев, е политически рекет върху "Има такъв народ", върху министерството на регионалното развитие. Рекет върху всеки един шофьор, говоря за строителните фирми. Рекет върху всеки, който си изхранва семейството - било то работник в строителна фирма и ли обикновен работник, който кара валяк", критикува остро Йорданов по повод анонса на премиера от по-рано, че ще предложи на коалиционния съвет засилен контрол по разплащането със фирмите, които в разрез със закона са извършили строителни дейности по време на управлението на ГЕРБ. По-конкретно, идеята на Петков е всяко твърдяно строителство да премине през техническа проверка от експертна комисия и всяко плащане по тези договори към всяка фирма първо трябва да бъде одобрено от антикорупционната комисия на НС.

След излизане от МС Тошко Йорданов заяви, че в такъв случай ще предложи парламентарна комисия, която да одобрява останалите плащания и на другите министерства. "МРРБ не желае да оперира с тези пари. Да си ги управлява МС. Ние не я разпадаме коалицията, предлагаме по-голям контрол от НС", посочи той. На въпрос какво са казали партньорите му по отношение на твърденията за рекет, той посочи, че са мълчали, след което са отрекли да има такъв. "Но ние виждаме по изказванията", заяви Йорданов. "На всичко отгоре Петков и Василев си позволяват да казват, че там има някаква далавера на ГЕРБ, която намекват, че ние ще вземем и ще продължим. Това решение е по идея на премиера, беше подкрепено от финансовият министър да влезе в Народното събрание, а текстът беше редактиран лично от Кирил Петков и неговата сътрудничка Лена Бориславова", заяви депутатът. Затова по думите му, "за да е чисто към всички - и да не можем ние да кажем, че имаме съмнения в Министерството на финансите, в министерството на Лорер, най-чисто е комисия да одобрява такива плащания".

Напрежение в коалицията създава и друга тема - позицията на България за започването на преговори за присъединяване към ЕС на Северна Македония. "Никакви решения няма да бъдат взети за Северна Македония и Украйна извън българския парламент", коментира преди коалиционния съвет премиерът Кирил Петков.

 

КОМЕНТАРИ

По-рано през деня председателят на ДБ Христо Иванов отправи призив за оттегляне и на двете кандидатури за БНБ. Идеята се харесва и на председателя на парламента Никола Минчев. В събота той коментира пред bTV, че до разпад на коалицията няма да се стигне. "Ако се стигне до оттегляне на двете кандидатури, със сигурност ще се намали напрежението. Със сигурност никой от „Продължаваме промяната” не е принуждавал Любомир Каримански да оттегли кандидатурата си", каза Минчев. За оттегляне и на двамата издигнати кандидати настоява и БНБ. Управителят на Централната банка не бива да е човек, излъчен от партиите в парламента, нито да е депутат. Ще продължим да настояваме за единно предложение на коалицията – банкер със сериозен международен опит, коментира в събота лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя настоява да бъдат разгледани и въпроси, свързани с предстоящата в средата на годината актуализация на държавния бюджет.

Опитът да се пази добрия тон дойде на фона на остри изказвания от страна на представители на ИТН. В събота бившият председател на парламента Ива Митева заяви, че партията има доверие и няма да оттегля кандидатурата на Каримански. Митева заяви също така, че премиерът Кирил Петков бил предложил на Каримански пост далеч от страната - представител на България в Световната банка. "Депутат от "Продължаваме промяната" също се опита да оферира пост на Любомир Каримански. След това бяха непрекъснати телефонни обаждания от премиера, на които той не отговаряше. В края на краищата той отговори, за да му бъде офериран пост доста далеч от България", добави Митева. 

Днес Митева потвърди позицията на ИТН, че не възнамерява да оттегля Каримански и държи Народното събрание да гласува и по двете кандидатури. Митева обяви още, че Каримански и в момента получава предложения за много по-добре платена работа - в Йордания, но държи да работи с опита си в България. "Що се отнася до твърденията за връзка с извършена измама, г-н Каримански ще заведе дело", каза Митева. За случая писа bird.bg, като историята е от 2009-а г., когато Каримански е бил управител на "Инвестбанк. Според Митева не е здравословно цялата фискална власт да се съсредоточава в ръцете на един коалиционен партньор и трябва да се внимава с уверенията за безупречна репутация, защото това е субективна категория. "Г-н Гюров е бил управител на "Пирин голф", това безупречно ли е", попита Митева. 

"В България има закони, най-добре е те да се спазват. Всичко останало са емоции и фантазии. Няма абсолютно никаква причина да оттеглям кандидатурата на Любомир Каримански", написа в свой пост и лидерът на ИТН Слави Трифонов.

 

 

 

 

Още по темата