Медия без
политическа реклама

Гешев: Опитаха да установят работническо-селска власт пред Догансарай

"Каренин не е в Зимния дворец, той е с гумена лодка, а не на "Аврора", отсече главният прокурор по адрес на Христо Иванов

09 Юли 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Главният прокурор Иван Гешев отхвърли с пренебрежение случилото се на брега пред имението, свързано с Ахмед Доган, където гардове на НСО с агресивни действия не позволиха на съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов и други български граждани да посетят публичния плаж.

"За кой инцидент на Росенец говорите? Прокуратурата няма намерение да бъде въвличана в дребни политически игрички. Наближават избори, явно влязохме в предизборна ситуация. Ако това наричате инцидент - опита на един неуспял политик да щурмува Зимния дворец. Този опит е неуспешен, защото това не е Зимният дворец, вътре не е Каренин (Каренин е герой на Толстой, вероятно визира Керенски), той е с гумена лодка, а не на "Аврора". Явно се опитва да установи работническо-селска власт. Дали ще успее, не мога да ви кажа", коментира скандала главният прокурор.

Той обеща, че прокуратура ще извърщи проверка на всичко, което е от нейната компетентност, но обществото да не очаква от тях политически изказвания. "Да коментираме политици, да влизаме в тяхната игра, защото искат да се чувстват значими. По-скоро ситуацията, която видях, беше смешна. А ако това са били служители на НСО, е проблем на вътрешна служебна проверка. Ако има данни за престъпления, това е проблем, с който се занимава прокуратурата. Така че това са проблеми на други институции", отбеляза още Иван Гешев. 

Той продължи изказването си с това, че уважава българската държава и затова не си е позволил кадрови политики на други институции. "Дали министър-председател ще уволни някой министър или шеф на ГДБОП, дали президентът ще си вземе кадрови решения, мен не ме интересува. Мен ме интересува аз да вземам правилните решения за това, за което отговарям", посочи Гешев.

 

ТАМ КРАЙ РЕКАТА

Гешев говори от място край Червен бряг, където, по думите му, са били незаконно закопани опасни отпадъци. "Тук ще излязат до 200 тона, които са били незаконно зарити. Към този момент данните са, че това е оловен сепаратор, вещество, което остава след обработката на акумулаторни батерии, което не подлежи на допълнителна употреба", обясни Гешев. По думите му, за да не се плащат милиони за специалното съхраняване, "по-лесното е да го зариеш, където си прецениш". Гешев допълни, че има леки нива на радиоактивност и при определени химически процеси в резултат на влагата, текат процеси, които са опасност за здравето на хората, за въздуха, за почвата.

Главният прокурор допълни, че близо до това място има и друго с четири ями, пълни със същото. "Отпадъкът е идентичен, маркировките се виждат, да не казвам коя фирма, те се виждат на съобщенията на прокуратурата", каза Гешев, препращайки към снимките с отпадъци с надписи "Монбат" - фирмата на Бобокови, разпространени по-рано от държавното обвинение.

Има две такива места около Плевен и едно около София, близо до Кремиковци, каза главният обвинител. "Говорим за стотици тонове опасни отпадъци, с които някой трови децата, семействата, почвата", продължи Гешев и отсече, че това е "престъпление срещу бъдещето на България".

Без да назовава Бобокови, Гешев нарече пропагандна тезата, че те са "бели" бизнесмени. "Ако си бял бизнесмен и правиш това нещо, представям си какви ще са черните", каза главният прокурор. И добави: "Това е чистият бизнес, представете си какво правят тези с прякори, които се укриват в страни от Обединените арабски емирства." Според Гешев няма значение дали фирмите за отпадъци "се водят официално на белите бизнесмени, или формално не се водят на тях, което не означава, че не са контролирани от тях, и че не се случва с тяхното знание, чисто теоретично". 

"Наблизо има река. В коя държава от ЕС може да се случи", попита Гешев. И допълни, че другият проблем е, че тези отпадъци са силно запалими.

Още по темата