Медия без
политическа реклама

ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ оставиха парламента без председател

Първо трябва да се стиковат законодателните приоритети, смятат водещите политически сили

БГНЕС
Росен Желязков (вдясно), който беше фаворит, остана отново неизбран.

В много особена ситуация се поставиха ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за това по какъв начин да работи току-що свиканият парламент. След повече от 2 часа преговори, двете формации се разбраха, че първо ще започнат да изясняват общите си законодателни приоритети, а въпросът за избора на председател на Народното събрание ще оставят настрана. За колко време, това не пожелаха да кажат.

Така изглеждат нещата след кратките изявления, последвали разговорите. Десислава Атанасова - водачът на герберските депутати, обясни пред медиите, че ще се инициира контактна група, която да търси консенсус с всички парламентарни сили за законодателните инициативи, които са приоритетни – за Шенген, еврозоната, борбата с високите цени, правосъдната реформа и др. "Считаме, че е много по-добре да се вземе комплексното решение за това каква ще бъде законодателната инициатива на парламента и това да е обвързано с избора на председателя на Народното събрание", обясни неясно Атанасова. И допълни, че разговорът между политиците не трябва да бъде за конкретната личност, а за "възможните решения".

Горе-долу същото каза и съпредседателят на ПП Асен Василев. "За да заработи парламентът като институция, е необходимо да се стиковат много точно програми, версии на закони. Това ще отнеме някакъв период от време. По-добре това време да се вземе, за да има стикована програма, за да се свърши работа, отколкото да се прибързва с непремерени ходове и скандали", изтъкна той.

''В хода на тази дискусия ние бихме могли да формулираме приоритетите, в които да се движим'', заяви Николай Денков от ПП-ДБ, който участва в групата за преговори. Той допълни, че още от утре работа ще започнат една или две работни групи, които да съставят ясен график на парламента. В рамките на днешната среща не са обсъждани варианти за правителство, а само законодателни дейности.

КАК СЕ СТИГНА ДОТУК

Дотук се стигна след като първото заседание на новото Народно събрание приключи по възможно най-лошия начин - депутатите отново не успяха да изберат председател на парламента и, макар че дискутираха казуса при закрити врати, не успяха да измислят нищо и накрая просто си тръгнаха.

При старта на парламента тази сутрин бяха издигнати две кандидатури - на Росен Желязков, предложен от ГЕРБ-СДС, и Петър Петров, номиниран от "Възраждане". Първо беше гласувано предложението на националистите. Петров обаче получи подкрепата само на собствената си парламентарна група, която брои 37 души.

За Желязков, който се смяташе за фаворит за поста, също не се събра мнозинство. За него гласуваха 68 депутати от ГЕРБ-СДС и 11 от ИТН. Подкрепата на партията на Слави Трифонов определено беше изненада, предвид на изключителната враждебност, която хората на шоумена демонстрираха в миналото спрямо герберите. ПП-ДБ, "Възраждане", ДПС и БСП обаче бяха против и така кандидатурата на Желязков пропадна. Той беше номинация на герберите и в предния парламент, тогава също не беше избран и накрая стана зам.-председател.

Съпредседателят на ПП Асен Василев излезе с предложение за разрешаване на казуса, което се помни от предния парламент - да се въведе ротационно председателство, като на всеки два месеца се сменя председателят на Народното събрание. Василев обясни, че това би било заемка от Европейския парламент, където двете най-големи политически сили използват подобен механизъм. Според него ПП и ГЕРБ (случайно или не, той пропусна да спомене партньорите си от ДБ - бел.ред.) трябва да избират така не само председателя на Народното събрание, но и шефа на ключовата по важност парламентарна правна комисия.

Сега депутатите излязоха в почивка, за да обсъдят какво да правят. Тя продължи близо час, който не се оказа достатъчен, за да се намери решение. Когато се върнаха в залата, на трибуната излезе Тошко Йорданов от ИТН. Той обаче го направи, само за да обясни, че в предния случай поведението на парламента при избора на председател било "грозно, недостойно и жалко", а партията му смята да "спазва парламентарната етика", т.е. или да подкрепи общ кандидат, или да подкрепи кандидата на най-голямата парламентарна група. 

Веднага след него Рашидов обяви, че закрива заседанието и прикани депутатите да дойдат утре, в 10 часа. От залата се надигна някакъв неясен ропот, на който той реагира с думите: "Какво стана пак? Не смея. Един път посегнах, вече не смея."

ПЪРВИЯТ ПОЛУЧАВА ПОСТА

"Първата партия получава председателя на парламента", коментира лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов в кулоарите на парламента след проваления избор. И допълни, че от ситуацията трябва да се срамуват тези, които не спазват парламентарната етика. "Всеки, който иска нещо различно, а това явно е нова мода, ще бъде обсъдено", каза Борисов.

Ключови думи:

парламент, председател

Още по темата