Медия без
политическа реклама

Експерти се сблъскаха за мантинелата на „Тракия”

Жертвите на катастрофата не са имали никакъв шанс, смята автомобилният състезател Димитър Илиев

14 Юли 2020Обновена
БГНЕС

Експерти дадоха противоречиви оценки за мантинелата, пробита от връхлитащия в другото платно турски ТИР при тежката катастрофа на магистрала Тракия, при която загинаха 5 души, а други 6 бяха ранени.

Смисълът на ограничителната система не е да спре превозното средство, а да ограничи навлизането му. Всяко спиране при определена тежест ще доведе до травми на хората в превозното средство”, посочи инж. Иван Петков от Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата" пред БНТ. По думите му мантинелата се изчислява така, че определен товар да може да бъде задържан на определено разстояние, но това не може да стане при подобен тежкотоварен автомобил.

Автомобилният състезател доц. Димитър Илиев беше категоричен, че при тази катастрофа жертвите не са имали никакъв шанс, тъй като това е "40-тонно желязо, бариера, което буквално те връхлита от отсрещното платно, без ти да очакваш, движейки се със 140, което е ограничението на магистралата. Реално тези хора са били обречени". Що се отнася до мантинелата, Илиев я определи като „изгнило желязо”, което е било лесно да се скъса. Той допълни, че и при стабилно съоръжение, подобно развитие на събитията е било неизбежно заради тежестта на тира.

Инж. Петков отбеляза, че несъмнено липсата на ограничение за движението на тирове в почивните дни е направила възможно присъствието на камиона на магистралата по това време, но това не е причината за инцидента, която все още остава неясна.

Доц. Илиев допълни, че професията на шофьора на камион е много тежка. "Шофьорът е ограничаван и контролиран отвсякъде, имаш право да шофираш 4 часа, длъжен си да почиваш половин час, да караш нови 4 часа, след което задължително трябва да спиш 8 часа или да почиваш 8 часа", разказа той. И обясни, че когато тези хора пътуват сами, нямат колега, с когото да се сменят, изпълнението на тези правила става почти невъзможно. По тази причина е трудно и да се каже какво е довело до въпросния инцидент.

По-различно мнение за инцидента изрази Богдан Милчев от Института за пътна безопасност пред bTV. Той обясни, че мантинелата видимо не може да спре ТИР, а стандартът, по който е поставяна, е руски от 1986 г.

Новата мантинела може ли да спре ТИР – отговорът е не. Има ли мантинели, които могат да спрат ТИР – има, но при определени условия. Идва въпросът къде трябва да поставим такива съоръжения”, подчерта той.

„Повече от 50% от обезопасителните системи в страната трябва да бъдат подновени - т.е. на всеки втори метър мантинелата не отговаря на стандарта. В България не се прави оценка на риска. Ясно е, че няма пари да сменим всичко. Трябва да приоритизираме - на базата на оценка на риска ще стане ясно къде е необходимо да има подмяна”, заяви Милчев.

Според него хората са загинали не заради пробитата и ръждясала мантинела, а заради пробитата транспортна система у нас.

“Настояваме парите да се харчат през оценка на риска. Преди 10 дни ни се казва, че пътят няма да се ремонтира, а сега - започва ремонт наесен. Кое налага тази промяна? Нямаме план на действие”, категоричен беше той. Също така цитира данни на МВР, в които се казва, че от 2016 г. насам 7% от транзитно преминаващите автомобили у нас биват глобявани, което е над 40 млн. лв. в несъбрани глоби.

Инж. Иван Досев от управата на Агенция "Пътна инфраструктура" заяви, че мантинелата не е виновна за инцидента на “Тракия”. “Тя е отговаряла на изискванията и стандартите към момента на поставянето ѝ. Такъв товар на такъв камион и най-високият клас мантинела не би спрял подобен удар”, обясни той.

По думите му мантинелата на 160-тия км от автомагистралата е по нормите от миналия век, но не трябва да се прави внушение, че ако стандартът е различен, то съоръжението е негодно. Той обясни, че мантинелата би следвало да се подмени, когато се направи ремонт на участъка. Такъв е планиран наесен - 52 км от 156 км до 208 км ще бъдат ремонтирани, като първоначално ще се подмени настилката в дясното платно в посока Бургас.

Още по темата