Държавни служители си уредиха командировка на бюджетна издръжка до Световните игри за трансплантирани в Дрезден като зрители, а оставиха българския отбор да се оправя сам с разходите си по пътуването, настаняването и участието на игрите. Това разказаха участници от отбора, а след като скандалът доби публичност, въпросните служители обясниха, че никой не бил поискал помощ от тях.
Като се има предвид плачевното ниво на трансплантациите у нас, участието на български отбор на Световните игри за трансплантирани е голямо постижение. Игрите ще се проведат от 17 до 24 август, в тях ще участват над 2500 състезатели от 54 държави, а България ще има отбор от шестима състезатели с трансплантирани органи и един състезател, който ще се включи в турнирите за живи донори. Вместо това да е повод за радост обаче, участието ни предизвика скандал.
Тази седмица Изпълнителната агенция "Медицински надзор", която отговаря за трансплантациите, публикува подробен пост във "Фейсбук" за събитието и за участниците в българския отбор. От съобщението се вижда, че в отбора, освен играчите, има тим мениджър и двама представители на агенцията. Те са посочени дори поименно в съобщението, като според него "ще придружават, координират и подпомагат отбора в Дрезден".
В съобщението чистосърдечно е посочено, че участието на българските атлети се осъществява с подкрепата на общините, спонсори и лични средства. Командировката на двамата "придружители" е за сметка на агенцията. По искане на пациентска организация, пътуването на тим мениджъра се поема от парите за популяризиране на трансплантациите и донорството.
Поради липсата на финансиране, част от състезателите ще пътуват към Германия с кола и ще спят в общежитие. Двамата "придружители" ще пътуват, както е обичайно за командировка - със самолет, и ще отседнат в хотел.
"Отвратителен цинизъм е ние сами да си осигуряваме средствата за участие на Световното първенство за трансплантирани в Германия, а Изпълнителна агенция “Медицински надзор” да командирова двама чиновници с публични пари, които да го играят придружители! Истинските придружители на отборите плащат от джоба си, защото това е кауза на живота им. На двамата служители на Агенцията работата им е да направят така, че да има повече трансплантации в България, а не да ходят по екскурзии и да си правят пиар на гърба на трансплантираните пациенти", коментира във "Фейсбук" Георги Пеев, който е с трансплантирани сърце и бъбрек и ще се състезава в турнирите по плуване.
"Ако толкова ги беше грижа за нас, можеха да ни питат и да платят на лекари от нашите диспансери да дойдат с нас, защото ние сме тяхната гордост! Имам нужда от масажист, който да ме загрее преди плуването, а не от чиновник от ИАМН! И не ми обяснявайте, че тези са лекари! С нищо не могат да ми помогнат, ако не дай Боже нещо ми се случи, защото нищо не разбират от терапия и спортни натоварвания на трансплантирани пациенти!", пише Пеев.
За удивление, тази ситуация не смущава двамата командировани служители. Това, че не са потърсили помощ, си е техен проблем, заяви един от тях пред БНТ снощи. Двамата не можаха да обяснят какво точно ще правят в Германия, като предположиха, че може да имат срещи с колеги. Стана ясно, че агенцията поема спортните екипи на отбора.
Агенцията не за пръв път си отваря фронт с трансплантираните. В началото на годината имаше обвинения, че парите за насърчаване на трансплантациите се харчат за глупости. По темата беше възложена проверка от МЗ, но резултатите от нея не са обявявани публично.
Съставът на българския отбор:
- Йоана Зотева (Пловдив, възрастова група 40-49 г., трансплантиран бъбрек), ще се състезава в турнирите по лека атлетика (тласкане на гюле, хвърляне на малка топка), тенис на маса, боулинг и дартс. Първо участие на международно спортно събитие за трансплантирани.
- Димитър Василев (Пловдив, възрастова група 30-39 г., трансплантиран бъбрек) ще се състезава в турнирите по бадминтон и тенис на маса. Второ участие след Европейските игри в Лисабон (2024).
- Симеон Танчев (Пловдив, възрастова група 40-49 г., трансплантиран бъбрек) ще се състезава в турнирите по колоездене (10 км и 30 км), бадминтон (индивидуално и двойки). Второ участие след Лисабон (2024).
- Владимир Катошев (Перник, възрастова група 50-59 г., трансплантиран бъбрек) ще се състезава в турнирите по тенис на маса, плуване (50 м свободен стил). Второ участие след Лисабон (2024).
- Сергей Билалов (София, възрастова група 50-59 г., трансплантиран черен дроб) ще се състезава в турнирите по лека атлетика (5000 м, 100 м, 200 м). Първо участие в международно спортно събитие за трансплантирани.
- Георги Пеев (Хасково, възрастова група 40-49 г., трансплантирани сърце и бъбрек) ще се състезава в турнирите по плуване (400 м свободен стил, 50 м и 100 м бруст, 50 м и 100 м гръб). Второ световно първенство и общо пето международно участие в спортен форум за трансплантирани атлети.
- Стоянка Маркова (възрастова група 50+, жив донор) ще се състезава в турнирите по лека атлетика (3000 м спортно ходене, хвърляне на малка топка), петанк и дартс. Донор на бъбрек на дъщеря си, с богат опит в международни състезания за трансплантирани. Била е част от управителния съвет на World Transplant Games Federation.