Медия без
политическа реклама

От сутринта: още 7 заразени и общо 618 с Covid-19 у нас

Бременни и деца ще получат улеснен достъп до болници

09 Апр. 2020Обновена
Брифинг на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса

Брифинг на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса

Posted by bTV Новините on Wednesday, April 8, 2020

От сутринта до следобед доказано заразените с коронавирус у нас са се увеличили със 7 души и са достигнали 618 пациенти, съобщиха от Националния оперативен щаб. Шест от новите случая са в София и 1 в Панагюрище. Лабораториите продължават да работят.

230 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия. 32 са пациентите с COVID-19, които са в интензивни отделения и клиники.

По отношение на общата картина – към 9 април: 347 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 271 на жени. Средната възраст на лицата, при които е доказана коронавирусна инфекция, е 48 години.

Регистрираните случаи по справка, предоставена от Националния оперативен щаб, са както следва: Благоевград – 18; Бургас – 25; Варна – 24; Велико Търново – 4; Видин – 2; Враца – 2; Габрово – 2; Добрич – 12; Кърджали – 10; Кюстендил – 11; Ловеч – 2; Монтана – 18; Пазарджик – 13; Перник – 8; Плевен – 9; Пловдив – 33; Русе – 3; Силистра – 2; Сливен – 11; Смолян – 16; София – 368; Стара Загора – 15; Хасково – 6; Шумен – 4.

Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители е 33 души. Няма съобщени нови случаи на починали пациенти с COVID-19.

След Великден ще бъдат пуснати "зелени коридори" за прегледи и имунизация на децата и за бременни, каза днес шефът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски. Въпросът е бил обсъден от оперативния щаб в сряда. След празниците се предвижда и възстановяване на дейността на поликлиниките и на стоматологичната помощ, както и дейността на болниците, за обслужване на пациенти с други заболявания, посочи генералът. "След Великден се обсъждат "зелени коридори" за бременни и малки деца и постепенно връщане на болниците към нормален ритъм при разделяне на потоците чрез обособяване на COVID отделения", съобщи тази сутрин Мутафчийски. Той допълни, че ще се възобнови и дейността на диагностично-консултативните центрове, някои от които са затворили по неясни причини след началото на извънредното положение.

Сутринта бе съобщено, че с 30 нови случая за последните 24 часа броят на заразените от коронавирус достигна 611 случая. Увеличението е 5,2 на сто. Във вчерашния ден са направени 498 проби. 18 от новите  случаи са в София, 4 - Кюстендил, 2 - Сливен, 1 - Пазарджик, 1 - Стара Загора, 1 - Пловдив и 1 - Добрич. Сред всички заболели мъжете са 341, а жените - 270 жени. Най-малкият пациент е на 1 г., а най-възрастният - на 90 г. Сред медицинския персонал заразени са 33 души. 27 души се намират в интензивни отделения.  

Няма нови починали от заразата от вчера следобед до днес и те продължават да са 24. Смъртността е 3,9 на сто, а средната възраст на починалите е 65,2 години. 

"Завърши проучването на полицейските случаи - 1016 проби са направени. Средната им възраст е 37 години. 1007 са с отрицателен резултат, 2 души са с пресни антитела от инфекцията и 7 са положителни - те са имали среща с вируса, без симптоми и вече имат антитела. Един човек се оказва, че има симптоми, но е с отрицателен тест. Това значи, че поне в София няма силна циркулация на вируса. Епидемията е под контрол. Ако продължим с мерките, има шанс тя да остане на много нисък интензитет. В същото време все още не можем да разчитаме на масов имунитет", коментира националният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. След като на тази група в София резултатите са такива, те няма да бъдат различни на други места, допълни той. 

1100 военни също са изследвани, разкри ген. Мутафчийски. Засега се оказва, че решението на властите е правилно - бързите тестове са скъпи и безсмислени. Предстои изследване на кораб с 146 моряка, прибрали се от учение в Румъния. "Засега се оказва съвсем правилна стратегията, че масово скринингово изследване с бързи тестове ще бъде скъпо и абсолютно безсмислено като данни", коментира шефът на щаба.  

Вчера следобед броят на далите положителна проба бе 593 при 12 нови случая от сутринта. 233-ма души от заразените са в болнични условия, а 27 от тях са в интензивни отделения и клиники.   

Вчера броят на жертвите на COVID-19 у нас достигнаха 24 (около 4 на сто от всички заразени), след като щабът съобщи за 65-годишен мъж, починал в МБАЛ-Шумен. Пациентът е бил настанен на 26 март във вътрешното отделение, където е бил диагностициран с пневмония. Веднага му е бил направен PCR тест, който е доказал коронавирусна инфекция. След провеждане на допълнителни изследвания, е установен и карцином на бял дроб. През последните два дни на мъжа са били направени още два PCR теста, които са дали отрицателен резултат. Състоянието му обаче се е влошило и той е издъхнал на 8 април.

Днес вече излекуваните са 48 човека, след като до вчера изписаните бяха 42. БНР съобщи тази сутрин, че в Плевен е изписан петият пациент в града, излекуван от коронавирусна инфекция. "62-годишен мъж в добро състояние. Той вече е здрав и ще си отиде вкъщи, където трябва 28 дена да спазва карантина. Отрицателна му е пробата и е изписан. В болницата остава само един пациент, който се лекува от Covid-19 за момента. Той е в стабилно състояние, подобряващо се", съобщиха от УМБАЛ „Д-р Георги Странски“. 

Днес в Банско започва масово изследване за COVID-19. Първо тестове ще се направят на хората, които са работили в туристическия бизнес през зимния сезон - в хотели, заведения за хранене и ски училища. Ще бъдат направени около 1000 теста в града. В приоритетната група за изследване ще са и хора работили на терен по време на карантината, а сред тях са медицински персонал, социални работници, служители на общинската администрация на МВР, пожарната служба, Планинската спасителна служба и други контактни лица по препоръка на общопрактикуващите лекари. Възможност да се изследват ще имат и граждани, които желаят. Ще се правят бързи тестове, при които се откриват антитела в организма. По повод искането на банскалии в града да се проведат още повече тестове, поне на 1/3 от населението, ген. Мутафчийски отговори: "Колко повече да се тестват, след като 1 000 теста ще покажат почни нищо? Досега обяснихме, че на тези тестове не им е дошло времето. Банско изтърпя карантина. Нека да видим с 1 000 теста какъв ще е резултатът и тогава ще можем да говорим за разширяване. Притеснението на банскалии е, че около празниците хиляди хора ще отидат в закупените си апартаменти. Това е най-големият проблем. Барикадите около София са, защото градът е огнище на зарази, в областните градове също са съсредоточени много случаи. Всичко това нещо ще плъзне из страната, ако няма КПП, и този ограничен модел на зараза, който имаме в момента, ще стане абсолютно неограничен".  

България се намира в долната половина сред държавите от ЕС по брой заразени и починали от коронавирус, изчисли БГнес. Проучването е обобщено спрямо данните към 15 ч. вчера. При 7 милиона души население в България към вчерашна дата са регистрирани 581 случая на заразени с 23 починали (малко по-късно те станаха 24). На Балканите единствено Хърватия е с по-малко жертви– 18 души при 1282 заразени с коронавирус. Адриатическата държава е с по-малко население – 4,1 милиона, което като съотношение я прави по-силно по-засегната от коронавируса. От останалите балкански страни-членки на ЕС най-много болни и починали от COVID-19 има в Румъния, която е и най-голяма по територия и население в региона. При 19 млн. души население броят на хората с положителни проби е 4761. 209 души са починали, а 528 са излекувани. Гърция с население от 10,7 млн. има 1853 болни и 81 починали, т.е. 4 пъти повече, отколкото у нас. Броят на излекуваните съответно е 269 души. Тежко е положението в Словения. Тя има население малко над 2 милиона жители и  до вчера има 40 починали. Броят на хората с положителни проби там е 1091.

Още по темата