Медия без
политическа реклама

16 преподаватели от габровско училище са с COVID-19

169 са новите случаи у нас

27 Септ. 2020Обновена
Случаите от началото на пандемията, източник - МЗ, coronavirus.bg.

16 учители от габровското ОУ "Райчо Каролев" са диагностицирани с коронавирус, стана ясно днес. Няма хоспитализирани сред тях. Предстои още тестване на персонала. РЗИ съобщи, че липсват данни за болни ученици или такива с грипоподобни симптоми.

Децата до трети клас остават да карат часове в школото, но няма да ползват столовата. Другите ученици преминават на дистанционна форма до 9 октомври. До излизане на пробите на шофьорите се преустановява ученическия превоз.

Проблеми има и в хоспис в Търговище, където на 22 септември бе констатиран първи носител там. Сега са установени нови 12 заразени. Общо диагностицирани в момента са 30 души - 7 души персонал и 23 домуващи. Инфекционист им е назначил профилактична терапия. Засега носителите са без характерните симптоми. 

169 нови случая на коронавирусна инфекция са установени в България към дата 27 септември, показват данните на единния информационен портал. Това е значително по-малко от високите нива през последните два дни (290 в петък, 255 в събота), но при значително по-малко тестове - 2710 (4859 в петък, 5047 в събота). Делът на положителните тестове е над 6.2%, което рядко се наблюдаваше и в най-тежките седмици на корона кризата.

Доказаните случаи на новия коронавирус в България са общо 19 997, от които 5048 са активни. Така се сбъдва сценарият, който математикът на националния оперативен щаб проф. Николай Витанов определи като най-вероятен - към края на септември да имаме 20-21 хиляди заразени.

14 160 са прекарали коронавирусната инфекция и са оздравели. 28 от тях са регистрирани през последното денонощие. Както се случва обикновено в почивните дни, няма регистрирани нови жертви на вируса. Още шест медицински работници обаче са заразени, с което броят им става общо 1117. В болница са 791, в интензивни отделения са 36 души.

Най-много нови случаи има в София - 34, огнището в Якоруда извежда Благоевград на второ място с 27 заразени. В Пазарджик новите проби са 22, в Търговище са 14, в Пловдив - 11, в Габрово и в Бургас - по 10. Няма случаи от последното денонощие в Кърджали, Разград, Стара Загора, Хасково, Ямбол, а в останалите области са единични случаите. Прави впечатление, че Благоевград е на второ място след София по заразени от началото на кризата - 1949 са случаите от март насам, в София са 5249, а в Пловдив - 1665.

 

СЕДМИЦАТА

Въпреки почивния ден тази седмица отбелязва връщане към пика на заразата у нас през лятото - за изминалите седем дни новите случаи са 1178, като над 1000 положителни теста седмично не сме имали от първата седмица на август. Броят на тестовете обаче не е по-голям - сега са 23 428, а в първата седмица на учебната година бяха  28 047, преди това - 23 980, а през август и втората половина на юли обикновено надхвърляха 30 000 седмично.

Изключително тревожна остава ситуацията със заразените медици - нови 64 здравни работници са с COVID-19 само тази седмица. Умората сред медицинския персонал беше една от причините Европейският център за превенция и контрол на заболяванията да постави България сред седемте най-рискови държави в ЕС/Европейска икономическа зона и Великобритания (анализът - тук).

За изминалите седем дни починалите са 34 - далеч от най-тежкия период през лятото, когато имахме седмици с над 60 жертви.

 

КЪДЕ СМЕ В ЕВРОПА

В момента България е на едно от последните места по брой заразени на 100 000 души население за последните 14 дни в ЕС/Европейска икономическа зона и Великобритания (31 държави). У нас този показател е 29, като с по-малко заразени са Норвегия (28.9), Финландия (17.6), Латвия (8.6), Кипър (17.8) и Лихтенщайн (20.8). В същото време обаче ние оставаме на едно от водещите места по смъртни случаи - 1.1 на 100 000 души население за последните 14 дни, като по-зле от нас са само Испания (3.2), Румъния (2.7), Чехия (1.2), Хърватия (1.3), Малта (2.8). Тези пет държави са в пъти по-зле от нас по отношение на новите случаи. Управляващите не коментират този феномен, като изтъкват ниската заболеваемост, но данните подсказват, че най-вероятно имаме нисък обхват на тестване и проблеми с достъпа до навременно и адекватно лечение.

В България изглежда като че ли броят на новите случаи не нараства въобще, но броят на смъртните случаи не спира да се увеличава, докато в страни като Франция и Испания броят на инфекциите расте стръмно, но има много бавно нарастване на смъртните случаи, коментира пред БНР епидемиологът от Оксфорд д-р Петър Марков. „Този контраст е по няколко причини – едната от тях е, че в Западна Европа се справят много по-добре с лечението на тежкоболните хора. От друга страна профилът на новозаразените там е много по-млад – средната възраст е много по-ниска, докато при нас това не е така“.

Според него е вероятно в България в по-малка степен реално се откриват заразените случаи и „може би изпускаме много заразени – най-добрият индикатор е броят на смъртните случаи“. „При нас на повърхността видимо изглежда, че няма нарастване на случаите, на фона на нарастващите смъртните случаи, дълбоко се съмнявам, че броят на инфекциите не нараства“, коментира експертът. Според него в България вероятно нивото на осъзнаване сред възрастните хора, че трябва да се пазят и да внимават е по-ниско: „А това има голямо значение“.

Ключови думи:

коронавирус, COVID-19