Медия без
политическа реклама

С 60% бил намалял мръсният въздух в страната

10% от софиянци оставяли колите си в дните, в които има превишение на фини прахови частици

12 Апр. 2019Обновена
Илияна Кирилова

За един период от около 8 години, от 2011 до 2018 г. близо с 60% са намалели превишенията на замърсяване на въздуха в станциите, които правят мониторинг на чистотата на въздуха в страната. Това заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов.

Той постави на първо място изискванията към качествата на горивата и в момента министерството на земеделието работи по наредба, която да приложи тези норми в рамките на дървесината брикетите и въглища. Втората много важна промяна в закона е кметовете да постигат успехи, а не да изпълняват програми, защото ние искаме резултати, заяви Димов и подчерта, че основните замърсители са битовото отопление, транспортът, икономиката и индустрията, предаде БГНЕС.

Министърът припомни, че България е била осъдена от съда на ЕС за 28 града през 2017 заради мръсния въздух.

„По предварителни данни 9 града вече са извън този списък, защото покриват изискванията. В края на този месец се очаква да излязат окончателните резултати“, поясни още той и направи равносметка на постигнатите резултати в София по отношение на опазването на чистотата на атмосферния въздух.

„През последните 3 години в София в няколко от 5-те станции има драматично подобрение на показателите през зимния период, който е от октомври до март. Ако станцията в Дружба през отоплителен сезон 2015/2016 е имала 68 превишения, то през 2018/2019 те са 16. Станцията в Младост отчита намаления от 46 на 32“, обобщи Димов.

Кметът на София Йорданка Фандъкова коментира, че 10% от софиянците оставят колите си в дните, в които има превишение на фини прахови частици.

„За нас чистотата на атмосферния въздух е един от ключовите приоритети, по които работим заедно с Общинския съвет и заедно с всички институции. Качеството на въздуха от тема, която преди години беше по-скоро експертна и обект на международни дебати, в последните години се превърна в тема от ежедневните разговори на гражданите и част от решенията на градско ниво, които ние взимаме“, каза тя и подчерта, че 70% от хората смятат, че проблемът е решим с тяхно лично участие и са готови да се включат в решаването му.

Коментарът на Фандъкова идва само месец след като стана ясно, че общината не знае колко дни с превишение на допустимите нива на фини прахови частици е имало през м.г., както и дали те са повече или по-малко в сравнение с 2017 г. Това се разбра при обсъждането на годишния отчет на „Програма за управление качеството на атмосферния въздух” на самата кметица за 2018 г.

Въпреки това и в нейно отсъствие документът бе приет от комисията по екология в Столичния общински съвет. 

Нещо повече - към момента градската управа не знае дали наливането на милиони по европейски и национални програми в огласените от общината мерки за подобряване на качеството на въздуха през м.г. е довело до положителен резултат. В отчета за 2018 г. такъв анализ липсва.

Още по темата