Космическият кораб „Прогрес МС-30“ промени орбитата на Международната космически станция заради опасност от сблъсък с космически боклук, съобщи Роскосмос.
По данни на Централния научноизследователски институт по машиностроене двигателите на космическия кораб „Прогрес МС-30“ са били включени в 01:10 ч. московско време и са работили в продължение на 212,79 секунди.
МКС не за първи път прави подобна маневра. Според доклад на НАСА от декември 2022 г., станцията е коригирала курса си 32 пъти от 1999 г. насам, за да избегне сателити и проследим космически боклук. Само през 2023 г. е имало 5 подобни маневри, а през 2024 г. – поне един.
Причината за тези чести маневри е нарастващото количество космически боклук в околоземна орбита. С всяко изстрелване на нов сателит или след сблъсък между вече съществуващи обекти се създават нови отломки, които могат да представляват опасност за МКС и други космически апарати.
МКС се намира на около 400 км над Земята, в район с висока концентрация на космически боклук. Скоростта на движение на тези отломки е много висока – до 28 000 км/ч, което означава, че дори малки частици могат да причинят сериозни повреди при сблъсък.
За да се избегнат тези рискове, наземните екипи следят траекторията на всички проследими обекти и при прогноза за опасно сближаване с МКС се извършва маневра за избягване. Тези маневри обикновено се извършват точно чрез краткотрайно включване на двигателите на товарните кораби "Прогрес", скачени към станцията.