Медия без
политическа реклама

Заплатите във Висшата лига стигнаха до 3 млрд. паунда

Агентите на футболистите прибират все повече пари от английските клубове

25 Май 2019Би Би Си
ЕПА/БГНЕС
Заплатата на Пол Погба в "Юнайтед" е 15 млн. паунда, но отделно има редица бонуси.

Заплатите в клубовете в английската Висша лига са се увеличили с 15% до 2,9 млрд. паунда за сезон 2017/18, но това не пречи повечето клубове да имат рекордна печалба. Пет английски тима стигнаха поне осминафинал в Шампионската лига, а според анализа на "Делойт" това е помогнало отборите да стигнат приходи от 4,8 млрд. паунда в предишния сезон. Клубовете обаче дават все повече пари за трансфери, а това води и до покачване на заплатите. Според анализа това води до намаляване на печалбата преди данъците до 400 млн. паунда, със 100 млн. по-малко в сравнение с предишната година. 

"Покачването на разходите за заплати беше очаквано предвид многото трансфери през сезон 2017-18. Клубовете похарчиха 1,9 млрд. за трансфери през лятото и зимата на този сезон", заяви директорът на спортния бизнес в "Делойт" Тим Бридж. 

Според него има вероятност клубовете да получават по-малко пари в следващите три години, тъй като приходите от тв права ще се увеличат съвсем малко за този период. "Сега клубовете наблягат на това да генерират приходи от източници, различни от телевизионните права, но това може би ще доведе до намаляване на приходите преди данъци в следващите 3 г.", каза още Бридж. 

Според данни на финансовата фирма "Визибъл" шестте големи клуба - "Манчестър Сити", "Манчестър Юнайтед", "Ливърпул", "Арсенал", "Челси" и "Тотнъм", са генерирали 89% от приходите (преди данъците). Те са печелили по 53,4 млн. паунда общо на седмица, скок с 5 млн. паунда в сравнение със сезона преди това. Останалите 14 тима са имали седмичен приход от общо 39,4 млн., с 200 000 паунда по-малко в сравнение с предишната година. 

Агентите на играчите също изкарват все повече пари. За настоящия сезон 2018/19 клубовете в английската Висша лига са платили общо 260 млн. паунда на агенти на играчи, с 49 млн. повече спрямо предишния сезон. "Ливърпул" е на първо място по такси за мениджъри на футболисти. "Червените" са платили 43 млн. паунда между 1 февруари 2018 и 31 януари 2019 г. "Челси" е на второ място с 26 млн. паунда, дадени за агенти, а "Манчестър Сити" допълва челната тройка с 24 млн. паунда. "Манчестър Юнайтед" е дал почти 21 млн., а "Евертън" е на пето място с 19 млн.

Клубовете от второто ниво на английския футбол - Чемпиъншип, са похарчили над 50 млн. паунда само за агенти, с 8 млн. повече спрямо предишния сезон. Тези в трета дивизия (Лига 1) са дали 5,5 млн., като повече от 50% от тази сума е платена от "Съндърланд". 

Комисионните на агентите са се увеличили, въпреки че през настоящия сезон клубовете във Висшата лига платиха с 500 млн. паунда по-малко за нови футболисти в сравнение с предишния - през 2018/19 клубовете похарчиха 1,4 млрд. за нови играчи, а през 2017/18 - 1,9 млрд. Федерацията на футболните привърженици обяви, че е "шокиращо" клубовете да дават толкова пари на мениджърите на играчи и призова за по-голяма прозрачност.

"Много хора ще сметнат, че количеството пари, които излизат от играта, е шокиращо - особено в момент, в който много клубове в долните дивизии изпитват финансови трудности. Въпреки че привържениците подкрепят правото на футболистите да имат свои представители, които да се грижат за интересите им, те трудно разбират оправданието на някои от тези астрономически такси, които виждаме днес. Необходимо е да има по-голяма прозрачност и отчетност", се казва в съобщението от организацията на феновете. 

"Ливърпул" плати 27 млн. паунда за агенти през сезон 2017/18 по сделки за играчи като Върджил ван Дайк и Мохамед Салах. През 2018/19 сумата е нараснала до 43 млн. паунда, след като клубът инвестира още повече, за да се подсили. Алисон бе взет от "Рома" за рекордните за вратар 66,8 млн. паунда (впоследствие "Челси" счупи този рекорд със 71 млн. паунда за Кепа Арисабалага - б.р.). Фабиньо дойде от "Монако" срещу 39 млн. "Червените" дадоха и 50 млн. за Наби Кейта, както и 13 за Джердан Шакири. 

"Челси" похарчи още повече пари за нови футболисти - 189 млн. паунда, но там таксите за агентите са по-малко - 26 млн. "Манчестър Сити" пък е платил 24 млн. паунда за представителите на играчите при трансфери за 69 млн. паунда.

Агентите прибират пари, дори и когато няма трансфери. Така например "Тотнъм", който не взе нито един играч нито през лятото, нито през зимата, е платил 11 млн. паунда на агенти. За сравнение "Арсенал" е дал същите пари на мениджъри, но при трансфери за 73 млн. паунда. Макар и да не е направил нито един трансфер, "Тотнъм" е платил повече на агенти от 11 от клубовете във Висшата лига.

Общо английският футбол е похарчил 318 млн. паунда за агенти, с 60 млн. повече в сравнение с предишната година, макар че във всяка дивизия парите за трансфери бяха по-малко. Парите за агентите често водят до спорове в Англия. През 2018 г. легендата на "Манчестър Юнайтед" Гари Невил предложи Футболната асоциация да наложи такса на агентите, а събраните пари да отиват за изграждане на терени за масов футбол. Невил повдигна въпроса, след като от ФА поискаха да продадат "Уембли" за 600 млн. паунда, за да финансират терени за масов футбол. Впоследствие сделката пропадна, след като собственикът на "Фулъм" Шахид Кан оттегли предложението си. 

Още по темата