Медия без
политическа реклама

Прокаженият №24 в бразилския футбол

Всичко е заради хомофобията - номерът се асоциира с гейовете

09 Ноем. 2019
архив
Когато Касио си размени фланелките с Дида, това се превърна в събитие в бразилския футбол.

Вратарят на "Гремио" Брено Коста е уникален футболист в бразилския шампионат. Той е единственият сред повече от 600 играчи, който носи фланелка с №24. 

Това е много странно, но лесно обяснимо: в Бразилия това число се асоциира с гейовете. 

Всичко започва от лотарията Jogo do Bicho ("Игра с животни") - хазартна игра, която е забранена в страната от 1946 г., но е останала популярна и досега. За разлика от държавните лотарии на Jogo do Bicho може да се залагат всякакви суми. Принципът е подобен на познатите игри на късмета: на всеки билет има числа от 0 до 99, които са разделени на 25 сектора по 4. На всеки сектор съответства едно животно.

На числото 24 е изобразен елен - на португалски veado. А veado много прилича на viado - обиден вариант на думата "гей".

 

Затова футболистите избягват тази асоциация

 

В бразилския шампионат това става лесно - там няма ограничения за номерата. Виж, в турнира за "Копа Либертадорес" започват проблемите: в картотеката може да бъдат включени 30 футболисти, а номерата трябва да са задължително от 1 до 30. И все на някой трябва да се падне №24. Клубовете са измислили изход от ситуацията - дават този екип на третия вратар, който почти никога не излиза на терена. 

Да, но понякога се налага. Така стана с Касио (възпитаник на школата на "Гремио", който игра и в Европа - за холандския ПСВ "Айндховен" и чешкия "Славия" (Прага). Той бе привлечен в "Коринтианс" през януари 2012 г. В отбора вече имаше двама вратари и той получи фланелката с №24. Но бразилецът имаше добри изяви и измести другите двама конкуренти за поста, като почти без смяна игра и за "Копа Либертадорес", и в шампионата. След мача срещу "Португеза" той си размени фланелката с Дида (макар и на 46 г., световният шампион от Мондиал 2002 още играе), след което бе нападнат от журналистите.

- Разменихте си фланелката с Дида, защото е легендарен вратар, или се уморихте от №24?

- И едното, и другото. Но обещавам - скоро няма да съм с №24.

Така и стана: скоро Касио бе възнаграден с фланелка №12.

 

Бразилия е една от най-опасните страни за гейовете

 

По данни на Grupo Gay da Bahia през 2017 г. в страната са били извършени 445 убийства от хомофобия. През януари 2019 г. президент на Бразилия стана ултрадесният консерватор Жаир Болсонаро, който заяви през април: "Ако искате да дойдете тук и да правите секс с жени, моля. Но не можем да позволим нашата страна да се асоциира с рай за гей туризма. Бразилия няма да е страна от гей света. Ние имаме семейства". 

Същият този Болсонаро още през 2011-а каза следното: "Предпочитам синът ми да загине при инцидент, отколкото да стане гей".

Ето още няколко случая от футбола в страната: 

През 2013 г. футболистът на "Коринтианс" Емерсон публикува на своя профил в "Инстаграм" снимка, на която се целува с приятеля си. На следващата сутрин ултрасите на тима направиха стачка на тренировъчното игрище на отбора. "Ние не сме хомофоби, но ако той иска да прави такива неща, по-добре да напусне. Не приемаме хомосексуалисти", каза един от феновете тогава.

Няколко месеца по-късно Емерсон бе пратен под наем в "Ботафого", а съотборниците му признаха, че това е станало точно заради снимката.

През 2007 г. вестник "Агора" съобщи, че футболист от клуб в Сао Пауло преговаря с популярното бразилско тв шоу Fantastico. Той искал да обяви публично, че е гей. Спортният журналист Милтон Невес попита спортния директор на "Палмейрас" Жозе Жуниор дали този играч не е от неговия отбор. В отговор Жуниор предположи, че загадъчният футболист е Ричарлисон от "Сао Пауло". 

По-натам събитията протекоха така: Ричарлисон (тогава на 24 г.) заведе дело за клевета, но съдията го прекрати. "Ако сте гей, по-добре е да стоите далеч от футболния терен. Тези, които са гледали световното първенство през 1970 г. и са видели Пеле и Тостао, не приемат хомосексуалистите", заяви съдията.

През 90-те години на ХХ век в Бразилия се подвизаваха всичко на всичко трима рефери гейове. А феновете им дадоха прозвищата Дейзи, Бианка и Пеперудка.

 

Но някъде в бразилския футбол все пак се борят с хомофобията

 

Например в "Баия". "Когато никой от нашите футболисти не взима №24, нямам никакви съмнения, че е заради страха от публично осъждане. Надявам се да успеем да убедим някого да облече този екип през следващия сезон", казва президентът на клуба Гилерме Белинтани.

През септември "Баия" започна кампания срещу хомофобията, като сложи на своя стадион ъглови флагчета в цвета на дъгата.

С проблема се бори и футболната лига. През юни спортният съд на Бразилия постанови, че за оскърбителни викове на стадионите клубовете може да бъдат глобявани, дори да им се отнемат точки за класирането. В края на август пък за първи път рефер спря играта заради хомофобски обиди от трибуните - феновете на "Вашку да Гама" скандираха: "Вие сте гейският клуб на страната", по адрес на "Сао Пауло".

След този случай всички клубове от Серия А публикуваха в социалните мрежи съобщението "Не на хомофобията!".

Но Белинтани смята, че превъзпитанието на феновете е много дълъг процес: "Стадионът е не само точно отражение на проблемите в обществото. Трябва да се реши още един проблем: на стадиона феновете се чувстват свободни и смятат, че могат да правят каквото си искат. Това извежда на ново равнище не само хомофобията, но и проблемите с расизма и насилието над жени. Футболната атмосфера в Бразилия все още е много мъжка. Как може тогава да се говори за открито признание на футболисти, че са гейове?"

Ключови думи:

футбол, гейове, Бразилия

Още по темата