Медия без
политическа реклама

На дневен ред са VAR за втори жълт картон и корнери

Подготвя се и радикална промяна във футбола - при спасена от вратаря дузпа играта да се спира

17 Юли 2025
Ако се промени правилото за дузпата, ще се избегне проблемът с навлизащите в наказателното поле играчи и на двата отбора.
ЕПА/БГНЕС
Ако се промени правилото за дузпата, ще се избегне проблемът с навлизащите в наказателното поле играчи и на двата отбора.

Футболните законодатели обмислят радикална промяна в правилото за изпълнение на дузпа и увеличаване на правомощията на системата "видео асистент рефер" (VAR), така че тя да обхване ъгловите удари и вторите жълти картони. 

Дискусии относно промените вече са се провели на висше ниво във футбола, но ще трябва да бъдат одобрени на годишната среща през март догодина на Борда на международната футболна асоциация (IFAB) - органа, който от 1886 г. определя правилата, съобщава "Таймс". Всички приети решения ще влязат в сила от 1 юни, навреме за Мондиал 2026 в САЩ, Канада и Мексико.

 

Ъгловите удари

Във футболните среди има значителна подкрепа за това VAR да може да се намесва в решения, основани на факти, като например отмяна на погрешно отсъден ъглов удар (или погрешно отсъден аут).

В момента, особено с напредналите технологии, често ТВ зрителите виждат на повторения как реферите са преценили погрешно дали топката последно е докоснала защитник или нападател и са отсъдили невярно ситуацията. Такъв казус може да бъде разрешен лесно и за секунди да бъде взето правилното (и справедливо) решение за ъглов удар или аут.

 

Втори жълт картон

Разрешаването на VAR да се намесва при втори жълти картони обаче се разглежда като много по-спорно, тъй като става въпрос за едно най-често субективно реферско решение. А пък и IFAB в миналото не бе склонен разшири правомощията на технологията и до жълтите картони.

Поддръжниците на промяната обаче смятат, че понеже червен картон заради второ официално предупреждение често е решение, влияещо на мача, VAR трябва да има правомощия да се намесва и при ситуация, в която играч вече има един жълт картон и е извършил нарушение за евентуален втори.

 

Дузпите

Най-радикалната промяна, която IFAB ще разгледа, е в правилото за изпълнение на дузпа. Според нея, ако вратарят отрази удара от 11 метра, топката трябва да се обявява за "мъртва" и играта да се спира, за да не може да се довкара от противниците. С други думи - ситуацията става като при дузпи след края на редовното време и продълженията, когато изпълняващият играч няма право на втори удар, ако вратарят отбие топката. 

При настоящите правила, ако има спасяване, играта продължава.

Вече са били проведени много дискусии по темата, като поддръжниците на промяната твърдят, че отборът, за който е отсъдена дузпа, вече е получил достатъчно предимство. Освен това така ще се избегне проблемът с другите играчи, които навлизат в наказателното поле преди изпълнението на удара.

 

Какви са шансовете за промени

Със сигурност последната предлагана промяна е най-радикална и IFAB ще иска да иска да види резултатите от изпробването ѝ в игрови условия, преди да промени правилника по отношение на дузпите. Така че първо трябва да има тестови период в някои турнири.

За другите две изменения обаче няма да е много трудно да влязат в сила преди Мондиал 2026, защото членовете на IFAB настояват да бъдат убедени, че всяко разширяване на правомощията на VAR няма да доведе до увеличаване на забавянията на играта, и че всички нови решения може да се взимат от видео асистентите за секунди.

Да, IFAB е консервативна организация, която обикновено опитва да избегне всякакви промени в правилата, водещи до нежелани последици. Обаче в последно време се отвори към вземане на важни решения, не на последно място точно по отношение на VAR. В полза на подготвяните изменения е и фактът, че промените в правилата за VAR няма нужда да бъдат изпробвани, преди да се въведат.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

IFAB, VAR

Още новини по темата