Медия без
политическа реклама

Микел Артета направи младежка революция в "Арсенал"

Испанският треньор осъществява идеите си с най-младия отбор в английската Висша лига

06 Ноем. 2022
ЕПА/БГНЕС
40-годишният Микел Артета е на път да върне "Арсенал" в Шампионската лига.

През този сезон в английската Висша лига "Арсенал" прави фурор и е начело в класирането, макар да има най-младия отбор. Средната възраст на футболистите му е 24.4 г., следват "Саутхемптън" и "Лийдс" (по 24.9), "Брайтън" (25) и "Уулвърхемптън" (25.4). А в лигата средно футболистите са на 26.4 г.

Този фурор бе предшестван от години развитие - идеи, академия, трансферна политика. Но главната магия в проекта е дело на мениджъра.

Когато е на 13, на Микел Артета му провървява и в Ла Масия (академията на "Барселона") го разпределят в стая с Иниеста, Пуйол, Виктор Валдес и Пепе Рейна. "Гледах Иниеста и виждах, че има голямо бъдеще - с лекота правеше всички упражнения. Но други момчета небрежно пропускаха тренировки, а на 17 ходеха по нощни клубове", разказа Артета в едно интервю.

Той бил притеглен към момчетата от втората група и затова не успява в "Барса" - няма мач за първия отбор. Заминал за година във Франция, после в Шотландия, а оттам - в "Рейнджърс". Следват "Реал Сосиедад", "Евертън" и чак тогава "Арсенал". Микел минава по трудния път, докато подпише голям договор - 12 години, 2/3 от кариерата му. Очевидният извод е, че обкръжението е определящо. 

През 2015-а, все още играч на "Арсенал", Артета учи за треньорска категория UEFA-A в уелска школа, заедно с Пеп Линдерс (сега асистент на Клоп в "Ливърпул"). Тренира юношите до 16 г. на Уелс и получава комплименти от Арсен Венгер за своето усърдие и сериозна подготовка за всяко занимание.

През 2016-а приключи футболната си кариера, а после стана помощник на Гуардиола - още един съвипускник от Ла Масия, който е възхитен от високите му оценки в треньорската школа.

Докато в "Манчестър С" Гуардиола работеше по детайлите, Микел бе по микродетайлите: обясняваше на Стърлинг как по-добре да се движи и да се открива, подобряваше избора на позиция на Делф, коригираше реализаторските качества на Сане, подсказваше на Менди да центрира по-ниско и т.н.

"Той има особен талант да анализира ситуация и да намери решение", похвали го Гуардиола през 2019-а.

След три години работа с един от най-добрите тактици в света Микел прие предложението на "Арсенал". А когато лондончани започнаха с три поредни загуби, изглеждаше че е "пътник" - феновете призоваваха с плакати да бъде изгонен. Но испанецът продължи да сглобява състава. Година по-късно като че става ясно защо Артета се е съгласил да поеме тима - по-лесно му е да работи с младоци.

Академията на "Арсенал" се прослави още при Венгер и е една от най-добрите в Англия. Сега има и треньор, който извежда тези момчета на друго ниво. Този сезон в основния състав са само двама над 25 г.: Гранит Джака (30) и Томас Партей (29). Същевременно Артета направи ключови фигури 21-годишните Букайо Сака и Габриел Мартинели.

А една от главните му стратегии е пресингът. За да побеждаваш силните отбори, трябва да им отнемаш топката. За Артета това е най-важната част. Затова той изповядва т.нар. висока преса (още в половината на съперника), а тя много трудно се преодолява от противниците.

Статистиката сочи: във Висшата лига "топчиите" са шести по интензивност на натиска върху съперниците, четвърти по отнемане на топката на 40 м от отсрещната врата и трети по отнемания, довели до опасен изстрел. 

"Арсенал" пресира наистина чак до вратаря, но често главната задача е не да се отнеме топката, а да бъде заставен съперникът да я изрита напред. За целта Микел е подбрал точните играчи. Габриел Жезус е един от най-добре пресиращи нападатели в Англия и "отговаря" за двамата централни бранители и вратаря. Крилата Мартинели и Сака пък се залепват за бековете, а после се движат по диагонал към центъра, където са здравите Джака и Патри и умният Йодегор.

Ето защо другите отбори рядко успяват да придвижат топката през центъра. Този сезон всички съперници на "Арсенал" се отказваха от късите разигравания още в първия половин час. А "Тотнъм" на Антонио Конте премина на дълги пасове след 10-ата мин.

При тази схема не трябва да се допуска разкъсване между отбрана и нападение, затова защитниците на "Арсенал" също се изтеглят напред. И Магаляеш, и Салиба обичат да се движат в противниковата половина, за да отнемат топката. Това е рисковано, но и двамата са много бързи и успяват да се върнат, като почти не допускат числено превъзходство на другия отбор.

Артета има възможност да експериментира с ролята на футболистите си и с хибридни схеми, защото младите са по-възприемчиви. Например сега кара бековете при атака да влизат от фланга навътре и това помага за объркване на съперниците и за многоплановост в развитието на нападенията.

А за планирането на атаките най-голям принос има капитанът Мартин Йодегор. Норвежецът има отлична техника за игра между линиите, грамотно контролира темпото, избира направление, създава ситуации, но и ги завършва. Артета работи персонално с него над тайминга за нахлувания в наказателното поле. Ефектът е виден - този сезон Йодегор има 11 мача с 4 гола, 2 асистенции, 6 създадени голови положения и 42.8 точни паса средно на мач, но и 76% спечелени единоборства,11 блокирани противникови шута.

 

 

Още по темата