Медия без
политическа реклама

Към Брекзит Борис Джонсън прибави и изборен хазарт

Британският премиер ще направи всичко възможно да предизвика предсрочни избори, но победата му никак не е сигурна

06 Септ. 2019ПОЛИТИКО
ЕПА/БГНЕС
Борис Джонсън напуска сградата на парламента след пленарното заседание в сряда, когато загуби 4 ключови гласувания.

Британските депутати отказаха на първо четене да подкрепят предсрочни избори, но за Борис Джонсън всички пътища водят до урните. Премиерът, който в понеделник каза, че всъщност не иска избори, малко по-късно гордо ги поиска за 15 октомври. И опозиционните партии искат избори, но не точно сега.

Предстоят още няколко дни на парламентарни игри, но след като мнозинството му се изпари, след като бе напуснат от несъгласни и след като самият той прокуди 21 депутати консерватори, гласували против него във вторник, Джонсън няма много полезни ходове.

Предшественичката му Тереза Мей претърпя поредица от унижения в търсене на компромис, войнственият опит на Джонсън да прокара решение също го остави с разкървавен нос. След като загуби ключови гласувания, в които депутатите промениха закона, за да принудят премиера да помоли Брюксел за отлагане на Брекзит, Джонсън рискува да не успее да изпълни обещанието си Великобритания да излезе от ЕС в края на октомври.

На Даунинг стрийт изчислиха, че избори заради Брекзит на всяка цена ще възстановят мнозинството в Камарата на общините и ще дадат възможност на премиера да изведе Обединеното кралство от ЕС при каквито условия той пожелае, включително и без сделка. Там са убедени, че ще успеят да получат подкрепа, дори и в момента пътят да не е много ясен.

Джонсън, който като Дейвид Камерън и Тереза Мей преди него, иска да уреди въпроса с ЕС веднъж завинаги, може да остане в историята като премиера, който е пропилял Брекзит, защото го е заложил хазартно на избори. Това е високорискова стратегия без гаранции. Изборите биха могли да доведат до правителство на мнозинството, решено да изведе Великобритания от ЕС със или без сделка на 31 октомври, но може да доведе и до правителство, което да наложи втори референдум и потенциал да остави Великобритания в ЕС. А може да доведе и до още по-задънена улица.

Сигурно е обаче, че кампанията ще бъде доминирана открай докрай от Брекзит и дълбоките разделения, които той проправи в британското общество. Както един от главните му герои Найджъл Фарадж каза пред въодушевените си поддръжници в сряда вечер - старата партийна система се превърна в "стара шапка". "Сега сме "За оставане" и "За напускане" - това е разделението в британската политика", каза той.

 

Избори рано или късно

 

Очаквано в сряда депутатите отхвърлиха първия опит на Джонсън да предизвика предсрочни избори, за което той сега открито настоява, след като парламентът го принуди да отсрочи Брекзит, ако не осигури сделка до 19 октомври. "За предсрочни избори в долната камара е нужно мнозинство от две трети, а опозиционната Лейбъристка партия няма да гласува "за", докато не мине законова поправка, блокираща Брекзит без сделка", обяви в сряда лидерът й Джеръми Корбин. Опозиционните депутати, които не крият гнева си от Джонсън през тези първи дни от новата парламентарна сесия, не му се доверяват да определи дата за избори след настоящата дата за Брекзит, като така тласкат Великобритания извън ЕС без сделка въпреки уверенията на Джонсън, че ще иска избори две седмици преди определената дата за напускане. "Нямам абсолютно никакво доверие на нищо, което настоящият премиер казва", заяви лейбъристката Джес Филипс в една от най-страстните речи в Камарата тези дни.

Екипът на Корбин е категоричен, че иска избори едва когато Брекзит без сделка вече е отпаднал като вариант.  В партията се чуват гласове да се отлага още по-дълго. Но Джонсън даде да се разбере, че скоро отново  ще натисне Корбин за предсрочни избори.

 

Факторът "Фарадж"

 

Ключов играч около предсрочните избори ще е Партията Брекзит на Найджъл Фарадж, казва бивш член на кабинета, подкрепящ Джонсън. Фарадж може да се окаже най-добрият приятел или най-големият враг на Джонсън. На митинг в Донкастър, Северна Англия, в сряда вечер Фарадж заяви, че според него изборите наближават, и отправи привлекателна оферта към премиера, като предрече "огромно, огромно мнозинство" за съюз консерватори - Партия Брекзит, но само ако Джонсън обещае, че единственият път е Брекзит без сделка. Ако обаче Джонсън продължи да преговаря с ЕС, което той засега публично заявява, Фарадж обеща да издигне срещу него кандидати за всеки депутатски мандат в страната. 

Съюзът с Фарадж обаче едва ли е най-добрата предизборна стратегия за премиера

Това би отблъснало потенциални консервативни избиратели, разтревожени от перспективата Брекзит без сделка да остане в ръцете на други партии. Либералдемократите, които са за оставане в ЕС, се целят в някои ключови маргинални мандати на консерваторите в Ююгозападна Англия и другаде в страната, след като подобриха изборните си резултати на местния вот през май и след като финишираха веднага след Партия Брекзит на евроизборите.

Изборът на новата им лидерка Джо Суинсън съвпадна с ръст в членската маса от 35 000 души след местните избори и милиони паунди свежо финансиране. Партията се сдоби и с трима нови депутати, които се присъединиха към либералдемократите, след като напуснаха лейбъристите и консерваторите, и вече се превръща в сериозна заплаха за мнозинството на Джонсън. 

"Партия Брекзит и либералдемократите са две страни на една монета за Джонсън в настоящата битка", смята Джо Туаймън, директор на социологическата агенция "Делтапол". "Заплахата за Борис Джонсън и консерваторите е, че ако той залитне твърде много в една или друга посока за Брекзит, изолира избирателите от другата страна... Изборите са хазарт, защото няма очевиден начин да задоволи достатъчно хора за достатъчно време".

 

Лейбъристите се надяват на повторение на 2017 г.

 

Лейбъристите, които изостават доста зад консерваторите в анкетите, също имат причина да са нервни пред перспективата за избори. Въпреки това партийни лидери са убедени, че както и през 2017 г. една кампания, фокусирана върху политически приоритети, а не върху Брекзит, ще им спечели гласове на фона на продължилото години консервативно затягане на коланите, преразпределение на богатството измежду най-богатите и обещания за повече бюджетни средства за обществени услуги.

Приоритетите на Джонсън в разходната политика - повече пари за полицията, училищата, здравната каса и социалните грижи, очертани от финансовия министър Саджид Джавид в сряда, са нарочен опит да се удари по програмата на лейбъристите.

Вотът за консерваторите е особено уязвим и в Шотландия. YouGov прогнозира тази седмица, че Джонсън може да загуби 10 от 13-те си места на север от границата, а Шотландската национална партия на Никола Стърджън ще набере сили заради опасенията за Брекзит без сделка в района, гласувал с 62 на сто мнозинство за оставане през 2016 г.

"Определени райони клонят към оставане. Лондон, Шотландия, големите и университетските градове... Ако консерваторите не наберат достатъчно депутатски места там, ще е трудно да се определи откъде биха могли да получат мнозинство", казва Туайман. 

Лейбъристите, Шотландската национална партия и либералдемократите подкрепят провеждането на втори референдум за Брекзит. Ако през октомври има избори, не е изключено към Нова година Великобритания да се готви за такъв. Или пък ако някои маргинални мандати отидат в друга посока, дотогава Великобритания ще е излязла от ЕС със или без сделка. За Джонсън и за Великобритания всичко това е въпрос на зар.

Още по темата