Медия без
политическа реклама

Стотици маймуни изчезнаха от храм в Тайланд

26 Февр. 2023
Pixabay
Макаците вероятно са жертва на незаконен трафик.

Стотици маймуни са изчезнали в последните месеци от популярен храм в североизточен Тайланд. Макаците от вида резус в храма Тхам Па Мак Хо са свикнали да получават плодове и ориз от местните монаси и са любима атракция за туристите. Напоследък обаче местните хора забелязват, че животните все повече намаляват. Според местните медии става дума за изчезване на стотици маймуни.

По случая тече разследване. Според някои версии промените в климата и пандемията са принудили маймуните да мигрират другаде, тъй като ограниченията са възпрепятствали потока от туристи, които ги хранят. Мнозина обаче се съмняват, че макаците са станали жертва на трафик. В Лаос например има ферми, където често се откриват такива маймуни.

Незаконният трафик на маймуни, особено дългоопашати макаци, се усили след началото на пандемията. През март 2020 г. Китай забрани износа на макаци заради ковида и с това обърка доставките за американски лаборатории. Така се породи дефицит, от който се възползваха бракониерите, твърдят неправителствени организации. Преди COVID-19 цената на дългоопашат макак на черния пазар беше твърде ниска - 20-30 долара на животно. Сега обаче цените са скочили от пет до десет пъти, твърдят природозащитници, цитирани от "Гардиън".

В САЩ цената на лабораторна маймуна се повиши до 20-24 хиляди долара, съобщи през декември "Файненшъл таймс", позовавайки се на оценки на инвестиционната банка "Евъркор". Дефицитът допълнително се усложнява от загубата на хабитат, както и безпрецедентните нива на лов. Трафикантите обикновено упояват животните, като ги примамват с храна. Обичайно се залавят не повече от десетина маймуни, които после изчакват в клетки или направо торби да се събере цяла пратка от 50 до 100 животни. След това пратката се изнася през границата, най-често до Камбоджа, която е основен доставчик на дългоопашати маймуни за САЩ.

През ноември осем души бяха задържани в САЩ и обвинени в трафик на макаци с фалшиви документи за износ. Нелегалната търговия с животни заплашва света с нова пандемия, напомнят американските власти. В САЩ наскоро бе приет нов закон, който отменя задължението лекарствата да се тестват на животни преди да се премине към клинични изпитвания на хора. Това се счита за голям пробив, от който ще спечелят и фармацевтичните компании, тъй като техните разходи значително ще намалеят.