Медия без
политическа реклама

Килиън Мърфи – бомбата „Опенхаймер“

Ирландският актьор можело да изиграе създателя на ядреното оръжие още преди 10 години

11 Авг. 2023
ЕРА/БГНЕС
Актьорът Килиън Мърфи

Част от кинокритиката вече провъзгласи „Опенхаймер“ за най-значимия филм на този век. Това не би се случило, ако въпреки сюжета, визуалните ефекти, режисурата и други впечатляващи аспекти на творбата, в нея не присъстваше актьорът Килиън Мърфи в ролята на Робърт Опенхаймер – теоретичния физик, признат за „баща на атомната бомба“. Без скулптираното му лице с поразително сини очи, виртуозното му превъплъщение и изключителната екранна харизма, способни да му спечелят „Оскар“, историята не би имала същото въздействие.

Към това актьорско изпитание ирландецът подхожда със задълбочено изучаване на персонажа. Той не се ограничава само да опознае живота на физика, но и в продължение на 6 месеца се подготвя по немски език и следва строга диета, за да постигне изтерзания вид на Опенхаймер. „Нямах представа, че Нолан ще ме повика. Той го направи изневиделица. Той работи така – не се чувате от сума ти време и после изведнъж ти се обажда. Нямах идея за какво става дума. Той ми обясни какъв е проектът и каква ще е моята роля. За мен беше шок, но и приятна изненада. Разбрах, че ще имам страшно много работа“, казва Килиън Мърфи, който е играл в пет филма на Кристофър Нолан досега, но винаги във второстепенни роли.

 

Физиономия на физик

Любопитното е, че актьорът е можело да изиграе бащата на атомната бомба още преди „Опенхаймер“. Той е бил почти избран да се превъплъти в учения в телевизионен сериал отпреди 10 години. През 2014-а тв каналът WGN America продуцира поредица под заглавието „Манхатън“, разкриваща задкулисието на едноименния проект, довел до разработването на атомната бомба през 40-те години. Робърт Опенхаймер е второстепенен герой в сериала и в крайна сметка бива изигран от американеца Даниъл Лъндън. „Когато търсехме актьор за ролята, искахме той да има неоспорима харизма и сценично присъствие. Да се чувства като извънземен или нещо подобно. Имахме предвид няколко имена и Килиън Мърфи беше много напред в нашия списък“, разкрива създателят на сериала Сам Шоу. „Манхатън“ няма очаквания успех и е прекратен след 2 сезона от 13 епизода.  

Близо десетилетие по-късно Кристофър Нолан подема темата. Мърфи осъзнава, че това е от така наречените „роли на живота“ за един актьор и се отдава до крайност на задачата да пресъздаде двойствения морал на големия учен. „Вече бях играл физик във филм на Дани Бойл, наречен Sunshine. Предполагам, че имам физиономия на физик. Едно нещо, което обаче бързо ми стана ясно още в началото, беше, че за мен няма смисъл да се опитвам да разбера квантовата механика. Липсва ми интелектуален капацитет да го направя. Моята работа беше да търся човешкото“, обяснява актьорът.

 

Чиракуване с ускорени темпове

Роден на 25 май 1976 г. и израснал в Дъглас, графство Корк, в Ирландия, първородният син на чиновник в Министерството на образованието и учителка по френски започва да изучава актьорско майсторство и да играе на сцена още като ученик в колежа. След няколко роли в театъра и дребно участие във филма „Как Хари се превърна в дърво“ (2001) Килиън среща своя откривател Дани Бойл, който му поверява роля в „28 дни по-късно“ (2002). В този хорър го забелязват американски продуценти и не след дълго Мърфи се оказва част от екипа на филма „Момичето с перлената обица“ (2003), създаден по бестселъра на Трейси Шевалие. В него ирландецът е съперник в любовта на художника Вермеер за сърцето на младата Грит – героинята на Скарлет Йохансон. От Нидерландия през 17-и век актьорът се пренася в разгара на Гражданската война в САЩ благодарение на „Студената планина“ на Антъни Мингея (2003), където е редом със звездите Никол Кидман, Джуд Лоу и Рене Зелуегър. В „Прекъсване“ си партнира с Колин Фарел, а в „Закуска на Плутон“ (2005) пресъздава забележително образа на транссексуалния Патрик Брейдън. В този филм на Нийл Джордан за приятелството, любовта и хомосексуализма през 60-те и 70-те Килиън, който е ту Патрик, ту Патриша, се проявява убедително и като привлекателна млада жена. Превъплъщението му донася наградата за най-добър актьор на Ирландската филмова и телевизионна академия.

През 2005 г. Мърфи за пръв път се снима при Нолан в „Батман в началото“. Превръща се в ужасяващия д-р Крейн/Плашилото, който се появява и в следващите му филми „Черният рицар“ (2008) и „Черният рицар: Възраждане“ (2012). Той е психопатът в трилъра на Уес Крейвън Red Eye (2005), а следващата година е в главната роля във филма на Кен Лоуч „Вятърът в ечемичените ниви“, спечелил Златна палма в Кан. През 2007-а Дани Бойл го режисира в научната фантастика „Проектът Съншайн“, а сред по-нататъшните изяви на Килиън Мърфи се открояват „Любов на ръба“ (2008) – биографична дама за живота на поета Дилън Томас с Кийра Найтли и Сиена Милър; „Генезис“ на Нолан (2010) с Леонардо ди Каприо, Елън Пейдж, Кен Уатанабе, французойката Марион Котияр и още цяла плеяда звезди; философската фантастика „Дилъри на време“ на Андрю Никъл (2011) и т.н., и т.н.

Филмографията на актьора е изключително богата и разнообразна и може да се каже, че преди ролята на Томас Шелби от сериала на Би Би Си „Остри козирки“ (Peaky Blinders), която го изстрелва в орбитата на мегазвездите, Килиън доста е „чиракувал“. Но с какви роли, при какви режисьори и с какви партньори!...

С образа на гангстера Том Шелби, с който зрителите го асоциират от 2013-а насам (след 5 сезона се говори усилено и за нови серии), той създава един от най-привлекателните и комплексни персонажи в телевизионната индустрия. Самият актьор го смята за един от най-интригуващите герои, в които е имал удоволствието да се „вмъкне“, и е горд с постигнатото.

Следват „В сърцето на морето“ (2015) с режисьора Рон Хауърд и „Дюнкерк“ (2017), отново с Кристофър Нолан. По-високо са само Господ и… Опенхаймер, разтърсен от перспективата, че изобретението му може да унищожи света. Филмът „Опенхаймер“ е шестият проект, който циментира сътрудничеството между Нолан и Мърфи и нарежда актьора сред най-големите от неговото поколение.

 

Живот извън светлината на прожекторите

Учителският син, който има по-малък брат и две по-малки сестри, се записва да учи право, но прекъсва, за да следва истинската си страст: музиката. Той пише песни още от 10-годишен, а на 19 прави група заедно с брат си – The Sons of Mr Green Genes, обединяваща звученето на рок, фънк и джаз. В един момент те са на път да подпишат и договор за звукозапис, но Килиън се отказва заради заниманията по актьорско майсторство.

Музиката обаче е повод да срещне жената на живота си: след концерт на групата през 1996 г. той се запознава с 4 години по-голямата от него Ивон МакГинес. Килиън и художничката Ивон сключват брак със скромна церемония в Прованс 8 години по-късно, раждат им се двама синове – Малаки (2005) и Аран (2007). Живеят известно време в Лондон, след което се установяват във викторианска къща от XIX век в Дъблин, защото актьорът иска децата му да растат като ирландци. Той избягва всякаква публичност и държи да води обикновен живот: както сам казва – не изневерява, не се напива, не вдига скандали, затова не е интересен за папараците. 

В продължение на 15 години Килиън е вегетарианец. „Това никога не е било морално решение. Най-вече се притеснявах да не се разболея от луда крава“, казва актьорът, който се сбогува с растителната диета с влизането си в Peaky Blinders, за да изглежда по-мускулест. „Всички се притесняваха, че приличам на хилаво ирландско дете, затова личният ми треньор препоръча да ям месо“, отбелязва той.

Човечността и щедростта на артиста са пословично известни. Килиън Мърфи от години финансира Изследователския център на ЮНЕСКО за деца и семейства към Националния университет на Ирландия, участва в конференции с тийнейджъри за обсъждане на въпроси като емпатията, тормоза в училище, стреса и бърнаута или трудностите, пред които са изправени бездомните в страната и младата ЛГБТ общност. Занимавайки се активно със социална дейност, но не чрез социалните мрежи (не притежава профили в тях), актьорът неведнъж е показвал колко му е тясно битието на звезда. „Начинът на живот на знаменитостите не е за мен. Просто съм малко срамежлив за това. Разбрах, че преди всичко искам да бъда добър в работата си. А колкото по-малко знаят хората за теб, толкова повече ще можеш да ги убедиш, че си някой друг на екрана. Очевидно, нали?“, разсъждава той.

„Някой много рано ми обясни: ще се отнасят с теб като със знаменитост, само ако се държиш като такава. Запомних го завинаги“, обобщава Килиън Мърфи, който цял живот се е стремил към противоположния полюс на простота и естественост.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?