Медия без
политическа реклама

Лондон все пак разреши на "Huawei" роля в 5G мрежата

Борис Джонсън не се съобрази със заканите на Тръмп и САЩ

28 Яну. 2020
EPA/БГНЕС архив

Обединеното кралство реши във вторник да не забранява на китайският технологичен гигант "Huawei" да участва в изграждането на 5G мрежата на страната. Това стана на заседание на Съвета за национална сигурност, председателствано от премиера Борис Джонсън, предава БНР.

В изявление, публикувано след срещата, се казва, че "доставчици с висок риск" ще бъдат изключени от централните части на 5G мрежата, за да се гарантира безопасността на данните, които биха могли да компрометират националната сигурност на Обединеното кралство. Според същото изявление, тези високорискови доставчици ще имат "ограничен" достъп до 35% от мрежата.

Изпълнителният директор на Националния център за киберсигурност (NCSC) Кийрън Мартин заяви: "Доставчиците с висок риск никога не са били и никога няма да бъдат в нашите най-чувствителни мрежи". След преглед на телекомуникационната верига за доставки NCSC е готов да предостави насоки на телекомуникационните оператори във Великобритания отново високорисковите доставчици.

Само преди дни стана ясно, че Борис Джонсън е бил предупреден, че поема курс към дипломатическа война с Доналд Тръмп заради плановете си да предостави на китайската телекомуникационна компания Huawei достъп до британската 5G телефонна мрежа. Президентът на САЩ предупредил Джонсън, че предоставянето на зелена светлина на сделката ще бъде сериозна заплаха за националната сигурност и рискува разцепление в трансатлантическите отношения.

Тръмп предложил на Джонсън Великобритания и САЩ да изградят алтернатива на Huawei заедно. Но британските служители смятат, че това би отнело твърде много време.
Трима американски сенатори, водени от бившия кандидат за президент Марко Рубио, предприеха безпрецедентната стъпка и в писмо до Съвета за национална сигурност призовават министрите да не отварят чувствителната нова телекомуникационна мрежа на Обединеното кралство към технологичния гигант, който има тесни връзки с китайското разузнаване. „Действията на компанията показват ясна история на хищническо и проблемно поведение“ и заключава, че „е в най-добрия интерес на Обединеното кралство, специалното за американско-британските отношения и благополучието на добре функциониращ пазар за 5G технологии, да се изключи Huawei ”, твърдят американските сенатори.

Те се изказаха, след като министърът на финансите на Тръмп Стив Мнучин започна офанзива като определи сделката с Huawei като заплаха за „критичната“ инфраструктура, като същевременно предложи да „отдели много ресурси“ за търговско споразумение между САЩ и Великобритания тази година, ако Обединеното кралство се съобрази със САЩ.

 

Още по темата