Медия без
политическа реклама

Прокуратурата най-накрая се зае с търговията с български паспорти

Украинци и молдовци са получавали фалшиви документи за гражданство срещу 5000 евро

Илияна Кирилова
Зам.-председателят на антикорупционната комисия Антон Славчев активно участва в акцията, но също като зам. главния прокурор Иван Гешев отказа подробности.

Прокуратурата най-накрая се задейства срещу търговията с документи за българско гражданство, за която се говори от години и за която са подавани сигнали от Министерството на правосъдието. Държавното обвинение и антикорупционната комисия щурмуваха Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) вчера по разследване за организирана престъпна група, занимаваща се с длъжностни и документни престъпления и подкупи. Обиски и разпити имаше и в Кюстендил и Плевен. Иззети са компютри и документация. Задържани са 20 души, сред тях са председателят Петър Харалампиев, заместникът му Димитър Владимиров, главният секретар Красимир Томов, каза зам. главният прокурор Иван Гешев. 

Обвинения в понеделник не бяха повдигнати на никого. Зам.-председателят на антикорупционната комисия Антон Славчев каза, че оперативната информация е за подкупи и издаване на удостоверения, които служат за получаване на българско гражданство. Според неофициалната информация въпросните удостоверения са се търгували срещу 5000 евро на брой, като на седмица са се издавали между 30 и 40 броя. Става дума за различни видове документи - например актове за раждане, документи за самоличност или регистрации, издадени някога от България.

Агенцията е в сферата на влияние на "Обединени патриоти", като те номинираха Петър Харалампиев за директор миналата година. Дотогава той бе зам. областен управител на София от квотата на Патриотичния фронт. Миналата година лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов го защити, след като избухна скандал със снимка, на която Харалампиев е с тениска с надпис "Вермахт". В понеделник ВМРО официално се разграничи от директора и заяви, че той не е член на нито една от партиите в коалицията "Обединени патриоти" - НФСБ, Атака и ВМРО, а бил лидер на гражданското движение "БГ патриот". То обаче е подкрепяло патриотите на изборите. 

Преди 4 г. проверка на Върховната административна прокуратура установи, че ДАБЧ раздава удостоверения за български произход в нарушение на закона. Така стотици хора с недоказан български произход, предимно от Македония, Албания и Косово, са станали български граждани по натурализация, заобикаляйки сложната процедура. Прокуратурата беше сезирана два пъти и от Министерството на правосъдието по проблема. Първият път е в края на 2013 г. от тогавашния зам.-министър на правосъдието Илия Ангелов. Проверени са случайно избрани 810 преписки в ДАБЧ за периода 2011-2013 г., по които е издадено удостоверение за български произход. В 717 от тях, което е 88.5%, твърдението на молителите, че имат български произход, не е подкрепено с документи. В преписките има само заявление и декларация за българско национално съзнание и произход. От агенцията са представили като основание за издадените удостоверения книгите "Не заблудата, а лъжата за гагаузите", "Българите в Албания и Косово" и др. На някои им е признавано като доказателство за български произход членството в организации от типа "Българите в Албания". 

През 2014 г. прокуратурата препоръча порочната практика да се преустанови и ДАБЧ да започне да изисква доказателства за произход. От Министерството на правосъдието обаче тогава смятаха, че нарушенията продължават и препоръките на ВАП не са изпълнени. Негова проверка установи, че от последните 8000 издадени удостоверения за произход от агенцията едва по 1300 има документи, които го доказват. Така излиза, че едва 16% от хората, искащи българско гражданство по произход, имат право да го получат. Затова служебният зам.-министър Петко Петков отново сезира прокуратурата, тъй като агенцията не предоставя на министерството документи по преписки за периода след 31 октомври 2013 г. "Длъжностни лица от ДАБЧ системно са неглижирали служебните си задължения при издаването на удостоверенията за български произход, които са официални удостоверителни документи. Това може да доведе до сериозни негативни последици, доколкото открива възможността лица без съответния произход да придобият по натурализация гражданство на държава от Европейския съюз", пише в сигнала.

От държавното обвинение тогава така и не отговориха дали са предприели нещо. Главният секретар на ДАБЧ Димитър Владимиров обясни пред "Сега", че всички препоръки на прокуратурата са изпълнени и вече задължително се изискват документи, които да доказват произход. На въпрос защо преди това не е правено, Владимиров отговори, че до проверката на ВАП е ползван "научно-технически подход", който се оказало, че не отговаря на закона.

 

ИЗБИРАТЕЛИ

Тази пролет по инициатива на ВМРО и ГЕРБ парламентът скоростно прие промени в Закона за гражданската регистрация, които позволиха чужденците, получили българско гражданство, да се регистрират на какъвто адрес искат без ограничение. Така за тях не важи правилото, че броят на регистрираните на един адрес не може да надвишава два пъти обитателите, които се събират в тази жилищна площ. С тази поправка на практика могат да се заобиколят ограниченията, въведени заради изборния туризъм. През юли пък влязоха в сила промени в Закона за българското гражданство, които да ускорят процедурата по получаването му. Очевидно управляващите се снабдяват с нови избиратели.

Ключови думи:

ДАБЧ, прокуратура

Още по темата