Медия без
политическа реклама

Партньорски натиск принуди Валери Симеонов най-после да се извини

БСП, ДПС и „Воля“ обаче продължават да настояват за оставката на вицепремиера

25 Окт. 2018ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова

ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ - НЕИСКРЕНО, НО ЛИЧНО

Сряда, 7.40 ч. пред БНТ:

„Не поставям под съмнение състоянието на децата с увреждания. Не съм човек с неестествени, ненормални възприятия. Удобно е да се изрисува образът на обществения враг - всички виждаме, че са болни, но той отрича, че са болни. Няма да се извиня, защото не искат това от мен, искат ми оставката. С други думи, предпочитам да бъда докрай откровен, последователен и честен спрямо обществото, какъвто съм бил, да казвам нелицеприятните истини, които другите не смеят да назоват, но да не бъда лицемерен, двуличен. Така че пак ви казвам, ако се бях извинил, нямаше да бъде искрено."

Сряда, около 9 ч.:

"На проведения коалиционен съвет при министър-председателя беше обсъден въпросът, свързан с медийната кампания по повод мое изявление и ежедневните протести пред Министерския съвет. В тази връзка, по настояване на коалиционния съвет, аз поднасям своите извинения на всички, които са били засегнати или са се почувствали обидени от моето изказване в интервю пред телевизия „Скат“. Мисля, че не е нужно да се аргументирам. Вече го направих няколко пъти - за това какво е моето отношение към децата инвалиди, към децата с увреждания, към хората с увреждания. Тъй като самият аз съм потърпевш в това отношение в моето семейство. И също съм подпомагал с каквито средства ми е възможно на такива хора и деца с увреждания. Така че още веднъж поднасям своите извинения. По никакъв начин не съм целял да обидя когото и да било."

--------------------------

В опит да потушат скандала около вицепремиера Валери Симеонов, предизвикал граждански протести с обидните си изказвания спрямо майките на деца с увреждания, политическите му партньори буквално го принудиха да поднесе половинчато публично извинение. Това се случи след заседание на коалиционния съвет на ГЕРБ и „Обединени патриоти“, провело се вчера сутринта. „По настояване на коалиционния съвет поднасям извиненията си на всички, които са били засегнати или са се почувствали обидени от моето изказване“, заяви Симеонов.

Формалното изявление на вицепремиера не промени позицията на майките на деца с увреждания, които заявиха, че ще продължат протеста си, докато Симеонов не подаде оставка.

Не остана обаче никакво съмнение, че вицепремиерът се извинява под натиска на коалицията, която беше изправена пред политическа криза заради неговото невъздържано говорене. Преди заседанието на съвета Симеонов даде да се разбере, че продължава да не чувства никакво угризение за своите думи. „Никой не иска извинение от мен, те искат оставка. Ако имаше как да бъда обесен в Министерския съвет, това щеше да е най-добре за тях“, гневно коментира Симеонов пред БНТ. И допълни: Предпочитам да бъда докрай откровен, да казвам нелицеприятните истини, но да не бъда лицемерен и двуличен. Естествено, че мога да се извиня, но няма да го направя и няма да подам оставка“.

Само час по-късно мнението му напълно се промени. Не стана ясно какво са си говорили коалиционните партньори на съвета, но след сбирката Симеонов проведе кратък брифинг, на който поднесе извиненията си. „Не е нужно да се аргументирам за това какво е моето отношение към децата инвалиди и хората с увреждания. Самият аз съм потърпевш в това отношение в моето семейство и също съм подпомагал, с каквито средства ми е възможно,такива хора и деца с увреждания“, каза вицепремиерът.

Думите му не впечатлиха опозицията, която продължи да настоява за оставка. От БСП настояха вицепремиерът да се яви в парламента, за да бъде изслушан заради неговите изказвания. Очаквано патриотите се възпротивиха. Борис Ячев, един от депутатите от партията на Симеонов, посочи, че в петък предстои обсъждане на Закона за хората с увреждания и Закона за личната помощ и тогава политическите сили щели да изразят своите позиции по проблема „без политическа драматургия“. Не се съгласи на изслушване и ДПС, но по други причини - за да „не унижаваме избирателите си, като слушаме един циник“. Затова и предложението на социалистите не се прие.

Това обаче послужи като повод да се „отпушат“ политическите спорове около скандала със Симеонов. „Проблемите в коалицията са изначално заложени, след като бе дадена власт в ръцете на неустойчиви и неадекватни субекти, за да бъде закрепена поредната правителствена формула за консумация на власт“, обяви соцдепутатът Драгомир Стойнев. Като отговорни за положението той посочи „алхимиците от ГЕРБ“ и призова „държавата да бъде изчистена от този циничен управленски похват“.

„С оставането на този вицепремиер във властта България, освен най-бедната, вече е и най-нехуманната държава в ЕС. Или си отива един вицепремиер, или си отива цялото правителство, или остава позорът върху цялата държава“, обобщи позицията на ДПС неговият лидер Мустафа Карадайъ. И предупреди, че ако Симеонов не се оттегли, партията му „ще предприеме последващи политически действия, за да реанимираме държавността и да спасим България“. Така и обаче не уточни какво конкретно има предвид.

Към искането за оставка се присъедини и водачът на „Воля“ Веселин Марешки, който често подкрепя правителството, но се намира в тежък конфликт с „Обединени патриоти“. Марешки обаче настоя и за оттеглянето на другия вицепремиер от ОП - Красимир Каракачанов. Това провокира депутата от ВМРО Искрен Веселинов, който призова шефа на парламента Цвета Караянчева да „слага на място хора, утвърдили себе си като еталон на мутрополитиката“.

Нападките разгневиха и зам.-шефа на ГЕРБ Цветан Цветанов, който обвини опозицията, че не може да представи алтернатива на управлението, и изсипа куп похвали за кабинета „Борисов 3“. „Всяко едно управление има своите проблеми и различия. Но точно това показва, че това правителство няма задкулисие, защото всички тези различия стават публични“, коментира той състоянието на коалицията.

Още по темата