Столична библиотека ще отбележи утрешния празник на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и ден на отворените врати.
Специалната арт програма за най-българския празник започва в 11.00 часа с ден на отворените врати в Столична библиотека, съхраняваща книжовната памет на София. От екипа предлагат на жителите и гостите на столицата да посетят централната сграда на библиотеката на пл. „Славейков“, да вземат книги от секторите с художествена и нон фикшън литература, да разгледат сектор „Краезнание и книжовно наследство“, както и да участват в инициативите на петия литературен фестивал „Да поЧетем“, на който Столична библиотека е съорганизатор. На специален щанд всички посетители могат да получат едногодишни безплатни читателски карти с подаръци – книги за новите читатели. Денят на отворените врати ще продължи да 16.00 часа.
Изложбата „Жажда за знание – поход към образование“ в Мраморното фоайе на сградата представя старопечатни учебни издания, сред които са „Начална граматика за изучение българский язик” (1870), „Писменница на славянскй-а язик” (1847) от Иван Момчилович, „Славянобългарское детеводство” (1835) от Неофит Бозвели, „Малък буквар“ (1885) от Иван Славейков, „Читанка за четвъртото отделение“ (1896) от Тодор Влайков, „Практическа българска граматика” (1898) от Иван Славейков. Любопитен акцент в изложбата е уникалното илюстровано издание „Азбука за малките“ (1921) от Александър Божинов, коесто може да се разгледа в цифров формат на сайта на библиотеката. В експозицията са представени ценни издания, посветени на светите братя Кирил и Методий – „Живота и деятелността на славянските просветители св. св. Кирил и Методий“ (1899) от Ян Били, „Славянските просветители Кирил и Методий“ (1899) от Иван Везирев, „Празнуването на деня св. св. Кирил и Методий в турско време в Македония“ (1932) от Тодор Станков и др. От личната библиотека на д-р Константин Стоилов са включени „Законопроект за отваряне на висше училище в София” (1888) и „Закон за висшето училище в София” (1896). Тематични постери представят историята на празника, първоучителите, техните ученици и последователи.
Изложбата „Шрифтове и винетки“ в галерия „София“ на библиотеката представя шрифтови разработки на Стоян Зарков. Посланието на експозицията е запазване и популяризиране на българската кирилица и разширяване на палитрата от различни варианти на букви, създадени на базата на старобългарски буквени изображения.
Дигиталната тийн лаборатория за 3D моделиране за деца и тийнейджъри ще бъде отворена за демонстрации на най-новите VR технологии. Младите участници ще имат възможност да работят с очила за виртуална реалност и да създадат интересни модели на 3D принтера.
От 11.00 до 14.00 часа художникът Христо Кърджилов –ръководител на детското арт ателие и комикс студиото, ще очаква малчуганите, които обичат да рисуват, да споделят заниманията по рисуване в детския център, който на 24 май няма да работи с читатели.
От 15.30 до 16.00 часа свои стихове ще прочетат ученици, участващи в проекта на Столична библиотека „Млада метафора. Словото в действие: трети шампионат по поезия на софийските училища“, финансиран по СП „Култура 2025“. Те са Калоян Димов – част от отбора на победител от предишния шампион (ЧНГ „Ерих Кестнер”), Силвия Алексиева (индивидуален победител от предишния шампионат), Милена Арсенова и Симеон Кърджиев от отборите на НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ”, както и техният ментор проф. Амелия Личева. В събитието ще участва и организаторът на поетическите двубои от трите издания на шампионата „Млада метафора” – поетът и ръководител на литературния клуб на Столична библиотека Петър Чухов.
От 10.30 до 14.00 часа библиобусът на Столична библиотека ще участва в празника на район „Овча купел“, посветен на 24 май, в парк „Овча купел“. Всички посетители ще могат да разгледат мобилния филиал на библиотеката и да получат едногодишни безплатни читателски карти и подаръци.