Големият български скулптор Павел Койчев открива днес, четвъртък, от 18.00 часа в зала „Райко Алексиев“ на СБХ изложбата си „Мъжки, женски, среден род – единствено и множествено число“. Авторът представя нова експозиция в галерията на ул. „Раковски“ 125 само година и половина след „Homo sapiens – възпоменание“ (2023) на същото място – в нея 30 бели фигури си взаимодействаха, интерпретирайки седем теми, формиращи човека в неговото еволюционно и социално развитие – огънят, ловът, земеделието, създаването, масата, фър-люш, изпращането.
Интересен момент от подготовката за откриването на новата изложба споделя известният фотограф Стефан Н. Щерев, който снима процеса. „Тази сутрин, докато разтоварвахме скулптурите на Павел Койчев, за изложбата му в галерия "Райко Алексиев" на „Раковска“, внезапно ми хрумна идеята и го помолих за час да подредим всичко в градинката на „Кристал“, ей така, само за да ги снимам. Той обикновено ми уйдисва на акъла... но сега дори се въодушеви. Направихме тази красива инсталация... хора минаваха, снимаха се, радваха се, някои казваха, че са се заредили за цял ден от тази красота, поздравяваха ни.... беше толкова хубаво и се размечтахме с Павел колко по-красиво би било в София, ако градската ни среда беше такава...“, разказва в социалната мрежа Щерев.
В „Мъжки, женски…“ ще видим в галерията фигури от стиропор, високи между 1,5 и 2,5 метра. Макар по думите на самия Павел Койчев той да си поставя в настоящата изложба чисто пластически задачи и да не търси асоциация с актуални въпроси за самоосъзнаването като пол и място в социума, и този път скулпторът провокира размисли за пътя на човека и човечеството, за трудностите на израстването, за общуването. „Една и съща фигура изглежда и въздейства по различен начин, когато е сама и когато е ситуирана съзнателно или дори случайно с други фигури, когато са повече. Както сме и ние, хората…“, казва авторът.
Изложбата „Мъжки, женски, среден род – единствено и множествено число“ може да бъде видяна в галерия „Райко Алексиев“ до 12 юни.
Павел Койчев е роден през 1939 г. в София. След Художествената гимназия в София завършва Художествената академия, специалност „Скулптура“. От 1971-ва работи на свободна практика. Първата му самостоятелна изложба е през 1982 г. в София. Включва се във всички по-важни национални изложби, участва и в изложби в чужбина. През 1984 г. получава Националната награда за скулптура на името на Иван Лазаров. През 1987 г. печели награда на името на Марко Марков. През 1999-а взима участие в изложението „Световни художници на хилядолетието“ в централата на ООН в Ню Йорк.
През 2002 и 2012 г. Койчев представя България на Международното биенале във Венеция заедно с други български художници. През 2019-а за изложбата си „В градината на тревата“ в зала „Райко Алексиев“ на СБХ получава наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата в раздел „Визуално-пластични изкуства“.
В градска среда в София са представени три негови произведения: пред сградата на Дом на културата „Красно село“, пред Американското посолство и в езерото в Южния парк. Негови работи са притежание на Националната галерия, на Софийската градска галерия, на музейни галерии в страната и частни колекции и експозиции в Белгия, Австрия, Дания, САЩ и др.