Медия без
политическа реклама

Попзвезда остава без награда, защото не е ни мъж, ни жена

Сам Смит отпадна от номинациите за "Брит", тъй като е небинарен

13 Март 2021
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Сам Смит на наградите "Брит" през 2019 г., когато все още бе мъж.

Сам Смит е една от големите звезди на британската поп музика в последното десетилетие. Дебютният му албум прекара 69 седмици в топ 10 на класациите, вторият също достигна №1, а това постижение имат и седем от синглите му. Сам изпълни песента към последния излязъл засега филм за Джеймс Бонд - "Спектър" от 2015 г. Той е носител на 3 награди и 12 номинации за "Брит" - най-престижните отличия за музика на Острова. Два пъти е бил номиниран за най-добър соло изпълнител - през 2015 и през 2019 г. 

Тази година обаче Смит не може да получи номинация като певец (нито дори като певица). През есента на 2019 г. той се обяви за "небинарен" - или човек, който не принадлежи към нито един от двата установени пола и предпочита към него да се обръщат с неутралното местоимение "те". Така въпреки че неговият трети диск Love Goes ще се състезава за албум на годината, той трябва да бъде пропуснат при изпълнителите, защото не пасва на правилата, пише "Гардиън".

"Наградите "Брит" са важна част от кариерата ми", написа Сам Смит в своя Инстаграм. "За мен музиката винаги е била обединяваща, а не разединяваща. С нетърпение очаквам времето, когато наградите ще отразяват обществото, в което живеем. Трябва да празнуваме успехите на всички, независимо от пол, раса, възраст, сексуалност и класа."

В отговор говорител на "Брит" коментира, че Сам е изключителен артист и са съгласни с неговата позиция, а полово разделените категории вече са в процес на обсъждане. "Но всяка промяна, целяща по-голямо включване, трябва да бъде именно това - ако тя доведе неволно до включване на по-малко хора, това ще е контрапродуктивно по отношение на разнообразието и равенството. Имаме нужда от още консултации, преди да направим промени, за да сме сигурни, че те ще бъдат за добро."

Най-големите американски музикални награди - "Грами", премахнаха отделните мъжко-женски категории още през 2012 година, когато джендър идентификацията не бе на дневен ред. В началото на март т.г. кинофестивалът "Берлинале" връчи първите си полово неутрални актьорски награди, без да дели артистите на мъже и жени (както няма разделение при режисьорите и сценаристите). Това решение бе взето през лятото на 2020-а, а първата лауреатка е жена (а не от някакъв странен джендър, както консервативните наблюдатели се опасяваха). Говори се, че подобна промяна предстои и на телевизионните отличия "Еми".

В крайна сметка Нобеловите награди, "Евровизия" или дори "Златният Орфей" също не присъждат отделно награди за мъже и жени.

Още по темата