Медия без
политическа реклама

Работното време може да се разпределя и на смени

Какви са правилата за работа на смени?

С.Д., София

 

В Кодекса на труда (КТ) има специална глава, посветена на работното време и почивките. Там изрично е определено, че работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа. Пак там е заложено и че нормалната продължителност на работното време през деня е до 8 часа.

КТ позволява удължаване и намаляване на работното време.  По производствени причини работодателят може с писмена заповед да удължава работното време през едни работни дни и да го компенсира чрез съответното му намаляване през други, след предварителна консултация с представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите.  Продължителността на удължения работен ден не може да надвишава 10 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - до 1 час над намаленото им работно време. В тези случаи продължителността на работната седмица не може да надвишава 48 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - 40 часа. Работодателят е длъжен да води специална книга за отчитане удължаването, съответно компенсирането на работното време. Удължаването на работното време е за срок до 60 работни дни през една календарна година, но за не повече от 20 работни дни последователно.

 Намалено работно време пък се установява за работници и служители, които извършват работа при специфични условия и рисковете за живота и здравето им не могат да бъдат отстранени или намалени, независимо от предприетите мерки. Това се прави и за работници или служители, ненавършили 18 години. Видовете работи, за които се установява намалено работно време, се определят с наредба на Министерския съвет. При намаляването на работното време не се намаляват трудовото възнаграждение и другите права на работника или служителя по трудовото правоотношение.

Страните по трудовия договор могат да уговарят работа и за част от законоустановеното работно време (непълно работно време). В тези случаи те определят продължителността и разпределението на работното време. В тези случаи месечната продължителност на работното време на работниците и служителите на непълно работно време е по-малка в сравнение с месечната продължителност на работното време на работниците и служителите, които работят по трудово правоотношение на пълно работно време в същото предприятие и изпълняват същата или сходна работа.

Работниците не могат да бъдат поставени в по-неблагоприятно положение само поради непълната продължителност на работното им време в сравнение с тези, които са страна по трудов договор на пълно работно време, изпълняващи същата или сходна работа в предприятието. Те ползват същите права и имат същите задължения, каквито имат работниците и служителите, работещи на пълно работно време, освен ако законът поставя ползването на някои права в зависимост от продължителността на отработеното време, трудовия стаж, притежаваната квалификация и други.
Що се отнася до работата на смени, КТ я допуска и също определя изрични, специфични правила за нея. Според чл.141 от КТ, когато "характерът на производствения процес налага, работата в предприятието се организира на две или повече смени". Работната смяна може да е смесена, ако включва дневен и нощен труд. Смесена работна смяна с 4 и повече часа нощен труд се смята за нощна и има продължителност на нощна смяна, а с по-малко от 4 часа нощен труд се смята за дневна и има продължителност на дневна смяна. Редуването на смените в предприятието се определя в правилника за вътрешния трудов ред.

Изрично се забранява възлагането на работа през две последователни работни смени. В същото време обаче КТ разпорежда, че при производства с непрекъсваем процес работникът или служителят не може да преустановява работата си до идването на сменящия го без разрешение на непосредствения ръководител. В тези случаи обаче този ръководител е длъжен да вземе необходимите мерки за идването на сменящ работник или служител.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?