Медия без
политическа реклама

Властта в София обеща да се отвори за гражданите преди 2022 г.

Илияна Кирилова

Управляващите в София са на път да си вземат поука от масовите критики и да преосмислят  плана си чак през 2022 г. да направят задължително предварителното качване на сайта на общината на проектите за решения, които предстоят да се обсъждат в общинския съвет. Това стана ясно при днешното обсъждане на предложенията за промени в Правилника за организацията и дейността на СОС. Председателят на работната група Силвия Христова от ГЕРБ декларира пред членовете на три комисии, че срокът 02.02.2022 г. ще бъде съкратен. Тя обаче не посочи точна дата, след която публикуването на докладите в машинно четим формат ще стане изискване за тяхното внасяне. Христова поясни, че решението за срока ще бъде взето от комисията, която е водеща по промените в правилника. Общинският съветник от ГЕРБ за пореден път се оправда, че двугодишният преходен период е бил поискан от администрацията и от експерти в постоянните комисии на съвета.

В проекта за нов правилник пише още, че докладите трябва да бъдат достъпни на сайта на СОС "заедно с дневния ред не по-късно от 5 дни преди съответното заседание". Нов е текстът и че "при поискване един екземпляр от всеки доклад се представя на хартиен носител за свободно ползване от гражданите в читалнята на архива на Столична община".

Повече прозрачност и по-лесен и своевременен достъп до документите на СОС бе едно от основните искания на гражданите по време на обществените обсъждания на проекта за нов устройствен правилник на столичния парламент. Също така бързата дигитализация на услугите на общината бе и едно от най-често повтаряните обещания на управляващите по време на предизборната кампания. През март т.г. обаче от ГЕРБ съобщиха, че възнамеряват да предложат чак след 2 г. да стане задължително докладите за разглеждане в СОС да постъпват в системата на съвета в машинно четим формат. Обяснението бе, че като дотогава администрацията ще се обучава как се качват PDF-файлове.

След приемането на новия правилник се очаква в интернет да се излъчват не само заседанията на СОС, но и тези на постоянните комисии. Също така видеофайловете от сесиите и от комисиите ще се съхраняват и също трябва да са достъпни за гражданите. В протоколите от сесиите и от заседанията на комисиите вече ще може да се види поименно кой общински съветник как е гласувал. Друго нововъведение предвижда възможността общинарите да могат да задават въпроси и на районните кметове, а не само на кмета, както е сега. 

По предложение на управляващата коалиция ГЕРБ-СДС и с подкрепата на БСП днес комисията по екология реши да предложи намаление от 5 на 3 дни на срока, в който комисиите ще трябва да публикуват дневния ред за предстоящото заседание. Въпреки че бе внесено от работната група, от окончателния вариант на новия правилник вероятно ще отпадне и искането на опозицията въпросите към Фандъкова да се задават в началото на сесията на СОС, а не в края й. Както е известно, заседанията на столичния парламент се провеждат два пъти месечно и редовно продължават по 6-7 часа, като към края интересът на гражданите към тях видимо намалява. Често пъти се случва и да не достига време за отговор на питанията, отправени към Фандъкова. Всъщност в проекта за нов правилник на СОС е предвидено работното време на сесиите да бъде удължено. 

Представителят на "Атака" Борислав Иванов предложи още общинарите да получават допълнително възнаграждение в размер на 1/10 от месечната си заплата за всяко участие в извънредно заседание на комисия или на сесия на СОС. Предложението му обаче не бе прието.  

Още по темата