Медия без
политическа реклама

Прокуратурата проверява Атанас Семов, посочен от президента за конституционен съдия

За новия състав на съда остават повишените съдебни такси и законът на Пеевски за КТБ

Архив СЕГА
Президентският съветник Атанас Семов (вдясно) беше и юридическото острие на РЗС.

Дни преди новоизбраните четирима конституционни съдии да положат клетва, прокуратурата започна да проверява Атанас Семов, който беше посочен от президента Румен Радев за конституционен съдия. В петък от държавното обвинение съобщиха, че са се самосезирали след публикация на в. "Капитал", в която се припомня, че срещу Семов е имало прокурорска проверка заради свързана с него магистърска програма. Макар проверката да е била прекратена още през 2016 г., сега върховната прокуратура е наредила на Софийската апелативна прокуратура да анализира дали прекратяването е правилно.

След като положи клетва на 13 ноември, Семов ще се сдобие с имунитет, който се равнява на депутатския. Срещу конституционните съдии не може да бъде възбудено наказателно преследване, преди да е снет имунитетът им. Това може да стане само при наличието на достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер, представени пред съда от главния прокурор.

От прокуратурата обясняват, че са получили сигнал през март 2013 г. от научен сътрудник в БАН и докторант в Юридическия факултет на СУ по специалност "Право на Европейския съюз". Той твърдял, че университетът се използва за частна стопанска дейност, безстопанственост, както и за сключване на неизгодна сделка във връзка с неакредитирана магистърска програма по "Право на Европейския съюз". Програмата е по договор между СУ и сдружение с идеална цел  "Център за продължаващо обучение при Юридическия факултет на СУ". Сигналите са проверени от МВР и през юли 2016 г. Софийската градска прокуратура е отказала образуване на досъдебно производство.

Семов досега беше част от правния екип на държавния глава. Той е бивш зам.-председател на парламента от партията "Ред, законност и справедливост" (РЗС). Преди 3 години кандидатурата му за генерален адвокат в Съда на ЕС не беше приета. Тогавашният правосъден министър Христо Иванов бе принуден да оттегли номинацията му, след като комитетът, оценяващ годността на кандидатите, излезе с отрицателно становище заради липсата на достатъчен професионален опит на високо ниво.

Освен Семов във вторник клетва като конституционни съдии трябва да положат Красимир Влахов, избран от парламента, и Павлина Панова и Надежда Джелепова, избрани от Общото събрание на двете върховни съдилища. Влахов и Панова идват от Върховния касационен съд, където бяха зам.-председатели. Джелепова също е зам.-шеф, но на Върховния административен съд.

В обновения си състав Конституционният съд (КС) ще трябва да се произнесе по делата срещу текстове в Административнопроцесуалния кодекс, които драстично вдигнаха таксите за обжалване на актовете на властта, както и срещу промените в Закона за банковата несъстоятелност, лансирани от депутата от ДПС Делян Пеевски. И двете дела са с докладчици, чийто мандат изтича в понеделник, 12 ноември, и ще бъдат поети от новите попълнения в КС.

ПОЗНАТО

Точно мотивът, че има прокурорско разследване за търговия с влияние, стана повод през 2012 г. тогавашният президент Росен Плевнелиев и председателят на съда Евгени Танчев да осуетят клетвата на избраната от парламента за съдия Венета Марковска. Прокуратурата и досега не е съобщила официално какъв е изходът от това разследване. Марковска, която беше върховен съдия, напусна и съдебната власт и в момента е адвокат.

Още по темата