Разчистването на неудобни журналисти в обществените медии продължава. Този път наред е БНТ. Генералният директор Емил Кошлуков е освободил кореспондента на националната телевизия в Берлин Мария Стоянова, съобщи "Клуб Z". Претекстът за това са икономии, но в същото време телевизията ще продължи да плаща за офиси и телекомуникационни услуги в германската столица. Мария Стоянова беше шеф на СЕМ при първото кандидатстване на Кошлуков за генерален директор на телевизията и открито се обяви против него заради политическата му обвързаност с телевизията на "Атака". Тя е дългогодишен кореспондент в Берлин, а настоящият й мандат започна само преди година.
Стоянова потвърди новината пред "Офнюз". Съобщението от София дошло внезапно миналата седмица и на журналистката са дадени само шест работни дни, за да приключи работата си в кореспондентския пункт и да подготви връщането си у нас. От "Сан Стефано" й дали да се разбере, че е нежелана и в екипа на телевизията у нас. "За мен решението дойде изненадващо, но не и неочаквано. С генералния директор на телевизията съм имала само една среща - в СЕМ, по време на конкурса за избор на генерален директор на БНТ през 2017 г.", коментира пред изданието Стоянова.
Омбудсманът на БНТ Иван Такев уточнява, че договорът не е прекратен внезапно, а е изтекъл на 1 октомври и не е подновен по икономически причини - поддръжката на кореспондентския пункт излизала скъпо на телевизията. В същото време бюрото не се закрива, става ясно от думи на самия Кошлуков пред "Клуб Z". Той твърди, че договорът на Мария Стоянова е изключително тежък и с условия, които не се предлагат на другите кореспонденти.
Мария Стоянова е поредният отстранен кадър в БНТ след идването на новия генерален директор. Той вече освободи шефката на дирекция "Информация" Уляна Пръмова, програмния директор Надя Костова, директора на БНТ 2 Геновева Момчева и спортния журналист Камен Алипиев. Алипиев бе сред малкото журналисти от БНТ, подкрепили протеста срещу Кошлуков през януари 2018 г., когато той като програмен директор на телевизията искаше да промени темите на сутрешното предаване "Денят започва с култура". Скандалът в телевизията идва на фона на тежки сътресения в БНР след разкрития за брутален натиск над журналисти.
ОТЗВУК
Съкращаването на Мария Стоянова без обичайното тримесечно предупреждение, и то в навечерието на германското председателство, е предизвикало скандал сред журналистическата колегия в германската столица, предаде още "Клуб Z", който остава единствената българска медия с кореспондент в Германия. Гилдията на чуждестранните журналисти в Берлин свързва казуса само с един подобен случай в над 100-годишната си история - полския журналист Марчин Антошиевич, който бе изтеглен неочаквано, след като партия “Право и справедливост” сложи свой човек начело на полската обществена телевизия. Тогава обаче се намеси полската редакция на „Дойче веле“, която нае Антошиевич, а по-късно и кореспондентът на полската информационна агенция ПАП пак бе уволнен по същите причини.