Медия без
политическа реклама

Лошото време прекъсна издирването на черната кутия на падналия МиГ-29

Търси се обект с големината на кутия за обувки, който се намира между двата двигателя на изтребителя

14 Юни 2021Обновена
МиГ-29. Снимката е илюстративна.

Издирването на черната кутия от падналия МиГ-29 е спряно заради лошото време, съобщи Министерството на отбраната. В щаба на Военноморските сили ще анализират обстановката и ще решат с какви сили и средства ще продължат да търсят елементи от самолета и черната му кутия, предаде bTV.

 

Военните бързат да открият черната кутия на падналия в Черно море изтребител МиГ-29, както заради притесненията, че морската вода може да я увреди, така и защото се очаква разваляне на времето в района.

На 10 юни военният министър Георги Панайотов обяви, че ако до 4 дни не бъде открита черната кутия на самолета, информацията в нея ще бъде унищожена от морската вода. Два дни по-късно по-късно подобна теза застъпи и командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, но без да уточнява срок.

Машината падна при тренировъчен нощен полет в нощта срещу 9 юни. При инцидента загина майор Валентин Терзиев от авиобаза "Граф Игнатиево".

 

 

Пилотът на падналия в Черно море изтребител МиГ-29 майор Валентин Терзиев е загинал. Това обяви официално Министерство на отбраната.

 

Издирването на черната кутия е изключително бавен процес, който може да продължи месеци наред, обяви в събота БНТ като разказа, че всеки ден изследователският екип на проф. Любомир Димитров от кораба "Номад" се сблъсква с трудно преодолими препятствия. 

Ако кутията на военния изтребител МиГ-29 излъчваше сигнал, откриването ѝ щеше да бъде много по-лесно. "Самолетът е бил оборудван за работа над сушата. Тези самолети, които са били оборудвани за работа над морски, водни повърхности, обикновено при инцидент самата кутия започва да излъчва акустичен сигнал. Тази кутия не е от този вид", обяснява проф. Димитров.

Кутията е вградена в специална конструкция заедно с двигателите на самолета. "Те са дълги над 4 - 5 метра и е цялостна, много здрава конструкция, тъй като са много мощни двигателите и се намира между тях и самата кутийка - тя е с размери на обикновена кутийка, малка, примерно за обувки", каза още проф. Димитров.

Проблем при обследването на морското дъно създава и каменистата му повърхност. Заради нея малките фрагменти от самолета няма да бъдат забелязани. Търсенето на отломки се затруднява и от мътността на Черно море, разказва още професорът.

 

Още по темата