Медия без
политическа реклама

Диана Ковачева остава единственият кандидат за омбудсман

12 Март 2020
Илияна Кирилова

След като изтече срокът за номинации, омбудсманът Диана Ковачева остава единствен кандидат за поста национален защитник, като е издигната от депутати от ГЕРБ. В момента тя довършва 5-годишният мандат на Мая Манолова, която се отказа от позицията си, заради кметската надпревара в София през есента. Самата Манолова, която тогава бе представител на левицата, бе избрана през 2015 г. за омбудсман при тайно гласуване.

Според настоящите правила обаче новият обществен защитник ще бъде избран при явно гласуване в пленарна зала, като преди това Диана Ковачева ще бъде изслушана от парламентарната комисия по вероизповеданията и правата на човека. За да бъде избрана за омбудсман, тя трябва да получи гласовете на повече от половината присъстващи в залата народни представители.

Същевременно Общественият съвет към Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите сигнализира председателя на Народното събрание, че правилата за избор на омбудсман ограничават законовото право на гражданските организации да издигат кандидати, съобщи "Дневник". Съветът настоява парламентът спешно да промени процедурните правила.

В одобрените правила е записано още, че кандидати за омбудсман могат да предлагат "народни представители, парламентарни групи и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза", което означава, че гражданските организации могат да упражнят това право единствено чрез депутатите. Общественият съвет изтъква, че Законът за омбудсмана гарантира и правото на неправителствения сектор да предлага кандидати и процедурната пречка сега ще принуди гражданските организации да съгласуват и обвържат своята кандидатура за неполитическия пост с конкретна политическа сила. Определя този подход като противоречащ на закона и дискриминационен.

Според обществения съвет поставянето на неправителствените организации в зависимост от политически субекти при избора на обмудсман "показва тревожна тенденция към ограничаване на техните права по принцип" и показва омаловажаване на тяхната роля и функция в обществото. "А това води до подкопаване на гражданското общество отвътре", се казва в становището.

"Нещо повече - този подход опорочава и застрашава избора и на омбудсман. Именно омбудсманът е призван да брани правата и законните интереси на гражданите, да бъде лицето на администрацията и да не позволява държавата, нейни органи или субекти да ограничават правата на човека и гражданина", е мнението на обществения съвет.

Още по темата