Медия без
политическа реклама

Делото "Чората" преживя пореден обрат след 14 г.

Процесът е диагноза за съдебната система, която веднъж окончателно оправда полицаите, после окончателно ги осъди

Снимка: Архив
Петимата бивши полицаи, подсъдими за смъртта на Ангел Димитров-Чората, са освободени от затвора, след като делото е възобновено за втори път.

След 14-годишна съдебна сага по делото за смъртта на Ангел Димитров-Чората процесът ще бъде рестартиран на последна инстанция във Върховния касационен съд, стана ясно от решение на същия съд. Процесът за втори път възкръсва след окончателен край. Една и съща съдебна система първо окончателно оправда петимата подсъдими през 2011 г., след това възобнови делото по искане на главния прокурор Сотир Цацаров, за да ги осъди през 2019 г. окончателно на 7 г. затвор и сега стигна пак до възобновяване на процеса. Парадоксално - отново по искане на Цацаров.

Бившите полицаи Мирослав Писов, Георги Калинков, Янко Грахофски, Иво Иванов и Борис Механджийски до вчера се намираха в затвора в Бобов дол, след като в края на април бяха признати за виновни, че с действията си по време на спецакцията "Респект" през 2005 г. са причинили смъртта на Ангел Димитров-Чората. Същият върховен съд, който преди 8 години ги оправда окончателно, т.г. ги осъди на 7 г. лишаване от свобода. Веднага след решението на ВКС обаче главният прокурор Цацаров поиска делото да се възобнови, тъй като според него съдебният състав е постановил решението си при съществени нарушения на закона и процесуалните правила, а наложените наказания са явно несправедливи.

В понеделник стана ясно, че петчленен състав на ВКС се е съгласил с аргументите на Цацаров, като е постановил делото да бъде възобновено на последна инстанция. "Съдът е допуснал процесуални нарушения в дейността си по интерпретация на събраната доказателствена съвкупност, което е обусловило фактически изводи, направени при несъобразяване с правилата на формалната логика", констатират магистратите. В мотивите си към решението те отбелязват, че "възприетата фактология по отношение на релевантните факти не е резултат от еднопосочни и несъмнени изводи, а почива на предположения, както и на изводи по въпроси от областта на медицината, изискващи специални знания, които са извън компетентността на съда".

Според върховните магистрати един от основните спорни моменти в решението да бъдат окончателно осъдени петимата полицаи е свързан с установяването на причината за настъпване на смъртта на Ангел Димитров-Чората. „В заключение, съдът е приел, че контактът на подсъдимите с пострадалия не е преустановен при задържането му, като въпреки виковете му през повечето време, че се задушава, те не са преустановили насилието над него, а са продължили с ударите дори и когато е спрял да вика", пише в решението на съдебния състав, постановил присъдите. Тези констатации се основавали на съдебномедицинска експертиза. Петчленният състав на ВКС обаче смята, че не всички елементи от механизма на задушаването на Чората са били изяснени в пълнота.

Освен това ВКС изразява съмнения в достоверността на показанията на две свидетелки по делото, като приема, че съобщеното от тях не е анализирано в пълнота относно моментите, в които пострадалият е викал, че се задушава, и кога е спрял, какво е било положението на тялото му в тези моменти, дали ударите са нанасяни и в последния стадий на задушаването.

След решението на ВКС, с което за пореден път делото срещу петимата полицаи се връща в съдебната зала, те изразиха благодарност към хората, които ги подкрепяли. "Благодарим на правосъдните органи за тази стъпка към справедливостта. Благодарим и на обществото", заяви Борис Механджийски, цитиран от bTV. На излизане от затвора пък Георги Калинков определи решението на върховните съдии като справедливо. "Такъв случай не е имало от години, в който служители на МВР са били в подобно изпитание", отбеляза от своя страна Мирослав Писов. 

За 14 години процесът за смъртта на Чората претърпя всякакви обрати. Първоначално петимата полицаи бяха признати за виновни от Софийския военен съд за това, че са убили Димитров умишлено и с особена жестокост, като Мирослав Писов беше осъден на 19 години затвор, а останалите на по 18 години. Апелативният съд първо върна делото, след това потвърди присъдите, но решението му беше отменено от Върховния касационен съд, след което бяха намалени наказанията на подсъдимите наполовина, а ВКС накрая окончателно ги оправда през 2011 г.

Три години по-късно Европейският съд по правата на човека в Страсбург прие, че българските власти са нарушили правото на живот и забраната за нехуманно и унизително отношение, както и правото на справедлив процес, поради което държавата беше осъдена да плати 50 000 евро обезщетение на близките и близо 35 000 евро разноски. След решението на ЕСПЧ бившият главен прокурор Сотир Цацаров, който т.г. поиска възобновяване на делото след осъдителни присъди, направи същото искане, въпреки че подсъдимите бяха оправдани.

Още по темата