Медия без
политическа реклама

Унгария се готви да прати дипломат в Дамаск

За първи път държава-членка на ЕС ще повиши дипломатическото си присъствие в Сирия от началото на войната в арабската страна

11 Септ. 2019
Pixabay

Унгария планира да назначи дипломат, който да изпълнява "консулски задължения" в Дамаск следващата година. Така за първи път държава-членка на ЕС ще повиши дипломатическото си присъствие в Сирия от началото на войната, съобщава БГНЕС.

"От следващата година Унгария ще делегира дипломат, който от време на време ще посещава Сирия, за да направи последващи действия в областта на хуманитарната подкрепа и да изпълнява консулски задължения", се казва в изявление на унгарското външно министерство до АФП в сряда.

Министерството заяви, че Будапеща предоставя хуманитарна помощ за християни в Близкия изток, включително в Сирия, докато "значителен брой" сирийски студенти учат в Унгария със стипендии.

Само Чешката република все още има посолство в Дамаск, докато други държави от ЕС, САЩ и Канада са сред онези, които са затворили своите мисии, прекъсвайки отношенията с режима на президента Башар Асад.

Технически Румъния все още има посолство в Сирия, но посланикът е със седалище в Бейрут. България има шарже д’афер.

В миналото страните от ЕС изпращаха пратеници в Сирия, но не за консулски цели, като техните задължения бяха ограничени до разговори за помощ и политика.

Конфликтът в Сирия избухна през 2011 г. с антиправителствени демонстрации, които предизвикаха брутална реакция на режима. Оттогава са убити 370 000 души и милиони разселени.

Източник, близък до унгарското правителство, каза за АФП, че Будапеща обмисля да ангажира Асад за по-добра помощ на християните, както и за „изпреварване“ на други държави от ЕС, които евентуално да възстановят връзките си за икономически възможности.

"Много хора от (управляващата партия) Фидес и в правителството смятат, че въпросът за ангажирането на Асад не е въпрос на това дали, а кога ще стане", каза той.

Водена от премиера Виктор Орбан, Унгария често се държи своенравно с други членове на ЕС и със самия ЕС по въпроса за това, което Орбан нарича своята проимиграционна позиция и други въпроси.

Ключови думи:

Унгария, Сирия, ЕС, дипломация

Още по темата