Медия без
политическа реклама

Започва безплатна имунизация с противоракова ваксина за деца

Ваксините могат да поставят не само лични лекари, а и педиатри и акушер-гинеколози

14 Юли 2025
Pixabay

Здравното министерство обяви начало на безплатна ваксинация с ваксина срещу човешки папилова вирус (HVP). Ваксината не е в задължителния календар, но е препоръчителна, тъй като HPV вирусите причиняват почти 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света.

Тази година безплатни ваксини по националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома, могат да получат:

- момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени за първа доза;

- момчета на възраст от 10 до 14 ненавършени за първа доза;

- момичета на възраст от 10 до 16 ненавършени за втора доза;

· момчета на възраст от 10 до 15 ненавършени за втора доза.

Втората доза се поставя след интервал от 6-12 месеца от първата, независимо дали е поставена по национална програма или не.

Ваксини срещу HPV по Програмата ще се поставят от общопрактикуващите лекари и от лекарите педиатри и акушер-гинеколози. Това е решение за случаите, когато личният лекар откаже да постави такава ваксина. В редакцията се получиха два сигнала за различни медици в столицата, които са отказали да ваксинират свои пациенти срещу причиняващия рак вирус. В новото издание на националната програма е възможно общопрактикуващите лекари да поставят безплатно ваксината и на лица извън пациентската им листа, ако имат договор с НЗОК за изпълнение на такава дейност, посочиха пред "Сега" по повод тези сигнали от МЗ. При отказ от личния лекар, родителите вече ще могат да потърсят възможност при друг лекар. 

Въпреки че вирусът причинява най-вече рак на шийката на матката, той може да доведе и до други видове рак, освен това ваксинацията на другия пол се счита за важен фактор за намаляване на HPV инфекциите. Всяка година около 67 500 ракови заболявания, причинени от HPV се диагностицират в държавите членки на ЕС. От тях около 33 000 са новодиагностицирани случая на рак на маточната шийка, а 15 000 са починалите от това раково заболяване.

Ракът на маточната шийка е втората водеща причина за смърт от рак при жените до 45 години у нас. Данните за HPV в България и ЕС говорят достатъчно красноречиво за ползата от ваксинацията. По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. (ECIS) България е на второ място по заболяемост от рак на маточната шийка в ЕС с 22,7 заболели на 100 000 жени, при средна заболяемост за ЕС от 11,7 заболели на 100 000 жени. Смъртността от рак на маточната шийка у нас през 2022 г. е 11,1 починали на 100 000 жени спрямо 5,3 починали на 100 000 жени за ЕС, което отново нарежда България на второ място сред 27 държави. В същото време България е с най-слаб обхват на ваксинацията в ЕС, като той спада с годините, вместо да се увеличава.

Какво представлява заболяването?

Човешките папилома вируси (HPV) са включени в семейство с повече от 200 типа вируси, които могат да заразят определени (епителни) клетки на кожата и лигавиците, обясняват в полезен материал от специализирания сайт на МЗ за ваксините "Плюс мен". В зависимост от способността си да причиняват ракови заболявания, HPV се разделят на такива с висок или нисък риск. Към момента 12 типа HPV са определени като високорискови (онкогенни) - типове 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59.

Инфекцията с онкогенен HPV тип може да доведе до развитие на предракови и ракови изменения като: рак на маточната шийка, рак на вулвата, рак на вагината, рак на ануса, рак на пениса, рак на гърлото и др.

Някои нискорискови HPV вируси могат да доведат до появата на т.нар. генитални брадавици (кондиломи) в областта на кожата на половите органи. Те често рецидивират и могат да са причина за сериозен физически и психологически дискомфорт.

Какви са симптомите?

Заразяването с HPV протича безсимптомно, поради което може да стане веднага при започване на сексуален живот.

70-90% от случаите заразяването с HPV остава незабелязано, тъй като е безсимптомно и отзвучава спонтанно в рамките на 1-2 години.

Процесът от заразяване с HPV до развитие на раково заболяване е бавен и може да отнеме години, докато се установят видими прояви, като кървене и болка.

Кога трябва да се ваксинирам срещу HPV?

Препоръчително е ваксина срещу HPV да се приложи преди началото на сексуален живот и риск от заразяване с вируса. Жените и мъжете, които са сексуално активни, също могат да се възползват от ваксинацията, въпреки че ползата от ваксините може да е по-малка. Това е така, тъй като те вероятно са били изложени на един или повече от типовете HPV, към които са насочени ваксините и някои от тях вече са заразени. Ваксините нямат терапевтичен ефект и ваксинацията няма да излекува настояща HPV инфекция или абнормни резултати от проведено изследване, но прилагането на HPV ваксина в тези случаи може да предпази от високорискови типове HPV, с които лицата не са заразени.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

HPV ваксина, HPV