Медия без
политическа реклама

Митове и истини за коронавируса - какво казват лекарите

Помагат ли маските, за колко време се предава заразата, опасни ли са котките и кучетата - кое е истина, и кое - не

28 Февр. 2020ОбновенаДойче Веле
ЕПА/БГНЕС

Мълниеносното разпространение на коронавируса безпокои хората по цял свят, а в интернет и социалните мрежи се разпространяват какви ли не слухове за това как човек да се защити от опасния вирус. Дойче Веле разгледа някои от тях и реши да внесе яснота по въпроса. Кое е мит и кое истина?

Не бива да поръчваме пощенски пратки от Китай, защото по тях гъмжи от вируси.

Какви са фактите: Засега няма напълно достоверна информация за това как точно се разпространява новият вирус. Все пак Федералният център за контрол и превенция на заболяванията в САЩ обяви, че вирусът не е в състояние да оцелее дълго време върху твърди повърхности. Според неговите експерти, възможността "вирусът да се разпространява чрез писма и пощенски пратки е крайно ниска, особено ако времето за тяхната доставка е между няколко дни и няколко седмици".

Трябва да взимаме редовно душ, използвайки препарати с хлор, и да ползваме крем за лице с подобно съдържание.

Какви са фактите: Дезинфектанти, съдържащи хлор, разтворители, 75-процентов етанол, перацетна киселина и хлороформ могат да унищожат вируса на Ковид-19, но нанесени върху човешката кожа, те не оказват практически никакво въздействие над коронавируса. Освен това въпросните средства са опасни за човешкото здраве и могат да причинят смърт.

Говори се, че вирусът е бил разнесен от прилепи. А могат ли котките и кучетата да станат преносители. Опасни ли са те?

Какви са фактите: По данни на Световната здравна организация (СЗО), няма никакви доказателства за това, че домашните животни, и в частност котките или кучетата, биха могли да се заразят от коронавирус или да станат негови преносители. Въпреки това е необходимо ръцете да се мият със сапун след всеки контакт с домашни любимци - това може да спре разпространението на бактерии като Ешерихия коли или салмонела.

Учените предполагат, че новият коронавирус е започнал да се разпространява от един пазар в китайския град Ухан, на който са се продавали и диви животни. От генетичните изследвания, направени до момента, става ясно, че произходът на коронавируса действително е свързан с прилепите, но като цяло животните не могат да бъдат смятани за преносители на заразата.

Може ли да се защитим от заразата, ако се ваксинираме срещу грип?

Какви са фактите: Новият вирус се различава радикално от останалите известни вируси, поради което за него е необходима съвсем нова ваксина. Над нейното създаване работят учени от цял свят. Ваксините срещу пневмококови и хемофилни инфекции, както и ваксината против грип, тип Б, не са в състояние да ни защитят от коронавируса.

Ако редовно промиваш носа си с физиологичен разтвор, коронавирус не те лови.

Какви са фактите: В социалните мрежи постоянно има съобщения, че един от водещите китайски експерти по белодробни заболявания бил посъветвал хората да си правят промивки на носа със солена вода - като защита от коронавируса. По данни на СЗО обаче, разтворът със солена вода не може да убие коронавируса или да ни защити от него.

А може би помагат не промивките на носа, а на гърлото?

Какви са фактите: Уви, промивките на гърлото също не предпазват от коронавируса. Някои видове разтвори за промиване на гърлото могат да неутрализират за по няколко минути съдържащите се в слюнката микроби, но те не са в състояние да предотвратят проникването на вируса.

А чесънът? Той защитава от грип, може би предпазва и от новата болест?

Какви са фактите: Тази съмнителна препоръка се разпространява из социалните мрежи със скоростта на пожар. Чесънът притежава известни противомикробни свойства, но по данни на СЗО, не съществуват никакви доказателства за това, че консумацията на чесън, дори и в огромни количества, би могла да ни защити от коронавируса.

Важно е да се знае, че "Ковид-19" се пренася по въздушно-капков път - т.е. при кашляне и кихане. Инкубационният период е от 14 дни. Заразените с вируса могат да са преносители на болестта и без самите те да са развили още симптомите ѝ.

А защо все още няма ваксина срещу коронавируса?

Макар че разработването на нови ваксини в последно време става все по-бързо, подобен процес все пак изисква определено време. А новият вирус се прояви едва в края на миналата година. Многобройни институти и фирми в цял свят ударно работят за създаването на ваксина срещу новия вирус - например в Института по вирусология на университета в Марбург. Една фирма за биотехнологии от Тюбинген е натоварена с водеща роля в разработването на новата ваксина. За целта тя е получила няколко милиона евро. Учените обаче твърдят, че за разработването на нова ваксина е необходима поне една година, включително и поради това, че трябва да се провери дали новото средство е ефективно и не вреди на здравето, казва Стефан Бекер - директор на Института по вирусология в Марбург.

А дотогава, в сила остава основната препоръка на лекари и вирусолози: мийте често ръцете си със сапун. Това намалява вероятността от всякакви инфекции - независимо дали от грип или от други белодробни заболявания. 

---------------

И още митове и истини

"Гардиън"

 

Коронавирусът не е по-опасен от грипа

Какви са фактите: Много хора, заразени с коронавирус, го изкарват с типичните за грипа симптоми. Профилът на заболяването обаче, включително и смъртността, изглежда по-сериозен. В началото на една епидемия смъртността може да бъде погрешно завишена заради многото по-леки случаи, които минават незабелязани. Но тази седмица експерти от СЗО допуснаха, че случаят с коронавируса не е бил такъв. Брус Ейлърд, който ръководеше международната мисия в Китай за проучване на вируса и реакцията на властите, твърди, че не сме видели само върха на айсберга. Ако данните се потвърдят в следващите изследвания, то вероятно смъртността ще остане около 1%. Това ще означава, че коронавирусът е около 10 пъти по-смъртоносен от сезонния грип, който обикновено отнема живота на 290 до 650 хил. души годишно.

 

Опасен е само за възрастните, младите няма от какво да се притесняват

Какви са фактите: Повечето хора, които не са в напреднала възраст и нямат други заболявания, няма да се разболеят тежко от коронавирус. Но въпреки това при него има по-голяма вероятност от сериозни дихателни усложнения в сравнение с обикновения грип. Освен това коронавирусът е рисков за някои допълнителни групи - например медицинските работници. Действията на младите, здрави хора - наблюдение за симптоми и тяхното навременно докладване, както и стриктно придържане към инструкциите за карантина, са от ключово значение за защита на най-уязвимите в обществото и за цялостната траектория на заразата.

 

Маските не вършат работа

Какви са фактите: Носенето на маска не е гаранция, че човек няма да се разболее - вирусите могат да се предават чрез очите, а маските не защитават от най-микроскопичните аерозолни частици. Носени правилно обаче, маските улавят пръски и капки, чрез които най-често се разпространява вируса - според някои изследвания те дават петкратно по-висока защита от зараза спрямо това човек да не носи никаква преграда. Ако има вероятност да общувате отблизо със заразени хора, маската намалява опасността вирусът да се предаде от човек на човек. Ако обаче просто се разхождате в града и не сте в близък контакт с други хора, маската няма да окаже никакъв ефект.

 

Необходимо е да прекарате поне 10 минути край заразен човек

Какви са фактите: За да се зарази от грип, според някои болнични правила, човек трябва да е приблизително на около два метра от заразен човек, който киха или кашля в продължение на десет и повече минути. Човек обаче може да се зарази и за по-кратко време, или дори чрез замърсени повърхности, въпреки че това се смята за по-необичаен начин за заразяване.

 

Ако се обяви пандемия, разпространението на заразата ще е неспасяемо

Какви са фактите: Пандемията е световно разпространение на ново заболяване, но критериите за нейното обявяване са доста неясни. За властите на практика няма значение дали има пандемия или няма. Мерките срещу нея не касаят само тоталното елиминиране на заразата. Забавянето на нейното избухване и намаляване на пиковите й параметри са ключови за подготовка на здравните системи да се справят с големия приток на пациенти.

Ключови думи:

коронавирус

Още по темата