Медия без
политическа реклама

Обрат: Молдова каза "Да" на европейската интеграция

Сегашният президент Мая Санду и бившият главен прокурор Александър Стояногло ще се явят на балотаж на президентските избори

21 Окт. 2024Обновена
Мая Санду
EPA/BGNES
Мая Санду

Сегашният президент на Молдова Мая Санду получава 42,45% от гласовете на изборите в страната, а бившият главен прокурор Александър Стояногло - 25,98%. Избирателната активност е 51,68%.

Това стана ясно, след като Централната избирателна комисия на Молдова обяви резултатите от президентските избори и референдума за европейска интеграция след обработка на 100% от протоколите.

Санду и Стояногло ще се явят на балотаж. Вторият тур на 3 ноември. Това е лоша новина за Санду, от която се очакваха по-добри резултати, дори победа на първи тур. На втория тур й предстои трудна битка, тъй като се очаква останалите проруски опоненти да се обединят около Стояногло.

Резултатите от референдума за закрепване на политиката за присъединяване към ЕС в конституцията на страната бяха разделени почти поравно. Поправките бяха подкрепени от 50,46%, а 49,54% бяха против.

Броенето на гласовете се превърна в трилър - първите предварителни данни показваха голямо предимство за гласовете НЕ - почти 20 на сто. След преброяването на гласовете от диаспората и Кишинев финалният резултат бе в полза на гласовете ДА.

Референдумът беше иницииран от Мая Санду, която е привърженик на европейската интеграция

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че "в лицето на хибридната тактика на Русия, Молдова показа, че е независима, силна и иска европейско бъдеще".

Мая Санду заяви, че има безпрецедентна атака срещу демокрацията. "Престъпни групи, действащи заедно с враждебни на нашите интереси чужди сили, атакуваха нашата страна с десетки милиони евро, лъжи и пропаганда, за да хванат страната ни в клопката на несигурността и нестабилността“, каза Санду след обявяването на частичните резултати от референдума за европейските амбиции на Молдова. "Имаме ясно доказателство, че тези престъпни групи са целели да купят 300 000 гласа – една измама с безпрецедентни мащаби“, заяви Санду. „Тяхната цел е да подкопаят демократичния процес“, добави тя. Основният заподозрян за намеса във вота е Илан Шор - той е лидер на проруския опозиционен блок "Победа", осъден е на 15 г. затвор в Молдова за финансови измами, но живее в Русия. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Мая Санду, Молдова

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?