Медия без
политическа реклама

Ердоган не експулсира 10-те посланици заради Чавушоглу

26 Окт. 2021Обновена

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу е заплашил президента Ердоган с оставката си в случай на експилсиране на 10-те посланици, застъпили се за освобождаването на Осман Кавала, според информация на турското издание ''Дойче веле'', цитирано от ''Катимерини'', предава БГНЕС.

Според информацията Чавушоглу, който беше в Южна Корея в събота, когато Ердоган обяви, че е наредил 10-те посланици да бъдат обявени за "нежелани лица“, е поискал да обсъдят въпроса на четири очи след завръщането си. "Ако посланиците бъдат обявени за персона нон грата, ще бъда принуден да напусна министерството", е цитиран Цавушоглу да казва на Ердоган, а турският президент да отговаря, че не може да направи нищо по въпроса, според източници на ДВ.

Вчера турският президент се отказа от обявеното намерение да обяви за персона нон грата посланиците на 10 западни държави, сред които Съединените щати и Германия, съобщи БНР. Обявеното в събота решение на президента Реджеп Ердоган беше предизвикано от общата позиция на 10-те държави, които настояха за справедлив процес срещу турския активист Осман Кавала, който вече четири години е в затвора без присъда.

В неделя американският държавен департамент поиска обяснение за решението на турския президент. А председателят на Европарламента Давид Сасоли определи действията на Турция като авторитарна тенденция. Германия обяви, че е в "тясно сътрудничество и консултиране със засегнатите от заплахите партньори" и отбеляза, че не е имало официално уведомление от турската страна. Говорителят на правителството в Берлин - Щефан Зайберт, обяви, че властите са загрижени и озадачени от коментарите на турския президент. Ако Ердоган експулсира дипломатите, това няма да е в съответствие с близките двустранни отношения на двете страна и тяхното сътрудничество в рамките на НАТО, заяви Зайберт.
Отношенията на Турция със западните ѝ съюзници са белязани от най-дълбоката им криза от началото на 19-годишното управление на Реджеп Ердоган, отбелязва Франс прес.

Кризата започна, след като посолствата в Турция на Съединените щати, Германия, Канада, Дания, Финландия, Франция, Нидерландия, Нова Зеландия, Норвегия и Швеция се обявиха за освобождаването на Осман Кавала. В писмото на посланиците се посочва, че процесът срещу активиста хвърля сянка върху демокрацията, върховенството на закона и прозрачността в Турция.

Министерството на външните работи на Турция определи позицията им като намеса в съдебната система на страната.
64-годишният активист и бизнесмен Кавала е в затвора вече четири години, без да има осъдителна присъда. Той беше оневинен миналата година по обвиненията, свързани с антиправителствените протести през 2013 година в парка „Гези“ в Истанбул. Оправдателната присъда беше отменена, а срещу него бяха повдигнати обвинения в шпионаж и опит да бъде свалено правителството по време на опита за преврат през 2016 година. Ако сега бъде осъден, той може да получи доживотна присъда без право на обжалване.

Още по темата