Напрегнати дни очакват хиляди ученици през май месец, когато традиционно започва изпитният маратон. Изпитите са предизвикателство и за децата със специални образователни потребности, на които се полагат специални облекчения с цел те да покажат пълния си потенциал. В някои случаи те могат и да бъдат освободени от национално външно оценяване. Това става ясно от справка в нормативната база и от отговори на МОН на въпроси на "Сега" по темата.
Изпитите по български език и литература и по математика в края на 4. клас са по 60 минути, но за децата със специални потребности се полагат до 30 минути повече. В 7. клас учениците със СОП могат да разчитат на до 40 допълнителни минути към първата част на двата изпита по български и по математика, която за останалите е 75 минути, и на до 50 минути към втората част на двата изпита, която по принцип е 90 минути. На НВО в 10. клас за специалните ученици също са отделени до 40 минути повече на двата изпита, а по чужд език - допълнително между 30 и 60 допълнителни минути, в зависимост от нивото, на което се полага изпитът по чужд език.
"Ученици със специални потребности, които се обучават интегрирано по индивидуални учебни програми, полагат изпитите по НВО по преценка на училищния екип за подкрепа за личностно развитие /ЕПЛР/ след обсъждане с родителя или настойника", посочват от МОН. Това означава, че някои ученици може и да не полагат изпити. В кои конкретни случаи обаче едно дете може да бъде освободено от изпит зависи от преценката на училищния екип.
За провеждането на изпити за специалните ученици по решение на училищния екип могат да бъдат осигурени индивидуална изпитна зала и допълнително време за работа. Също така учениците могат да ползват и някои от другите възможности за подкрепа и различни улеснения. Сред тях е учител консултант, чиито отговорности по време на изпита се определят в зависимост от потребностите на ученика.
За учениците, които не могат да положат писмен изпит е осигурена възможност за неговото полагане в устен формат. Осигуряват се и адаптирани изпитни материали - на брайлов шрифт (за незрящи ученици, обучавани на брайл), на уголемен шрифт (за слабовиждащи ученици, за ученици с обучителни трудности при дислексия, дискалкулия или дисграфия), както и компютър със синтетична синтезаторна реч за незрящ ученик.
МАТУРИ
По подобен начин се подхожда и с матурите. По преценка на екипа за подкрепа за личностно развитие в училището зрелостниците със специални потребности може да полагат държавни зрелостни изпити в училищата, в които са се обучавали. На тези от тях, които се обучават интегрирано, по преценка на училищния екип може да се осигурят отделни зали. Учениците, които не могат да положат писмен изпит, полагат устни държавни зрелостни изпити след представяне на медицински документ, издаден от съответната експертна лекарска комисия. Изпитните материали за зрелостници с нарушено зрение, които са обучавани на брайлов шрифт, се адаптират на брайлов шрифт, а за слабовиждащи зрелостници, за зрелостници с обучителни трудности при дислексия - на уголемен шрифт. Изпитните работи се адаптират на уголемен шрифт и при полагане на държавен зрелостен изпит по математика от зрелостник с обучителни трудности при дискалкулия.