Медия без
политическа реклама

София отлага "с няколко месеца" чакалнята за еврото

Естония и Литва влязоха в еврозоната с фиксиран валутен курс, с България ще е същото, уверява зам.-шефът на ЕК Валдис Домбровскис

20 Февр. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Валдис Домбровскис

България вероятно ще влезе в "чакалнята" за еврото още тази година, но не в края на април, както се очакваше, а наесен. Това става ясно от интервю на Валдис Домбровскис, зам.-председател на Европейската комисия, дадено за предаването "Хоризонт" на БНР.  Преди дни премиерът Бойко Борисов изненадващо обяви, че София ще забави темпото на подготовката за еврозоната, тъй като по темата трябвало да има обществен консенсус. 

„Следим развоя в България. Засега не съм имал възможност да обсъдя въпроса с премиера Борисов. Министър Владислав Горанов ме увери, че всичко продължава и страната се подготвя за влизане в ERM II, може би не с първоначално поставената цел – края на април, а няколко месеца по-късно“, коментира Домбровскис. Той посочи, че не вижда  причини за отлагане на влизането на България в преддверието на еврозоната. Еврокомисарят увери, че страната ни ще влезе в "чакалнята", и после и в самата еврозона със сегашния курс на лева, който е фиксиран към еврото. 

„От досегашната ни практика всички държави, които са се присъединявали към валутния механизъм с фиксиран валутен курс, са приключвали процеса по влизането си в еврозоната със същия фиксиран курс -  независимо дали е ставало дума за валутен борд или друг вид механизъм. Няма причина да се мисли, че при България събитията ще се стекат по различен начин“, изтъкна еврокомисарят. 

"Логиката на Маастрихтските критерии е такава, че страните трябва да показват макроикономическа стабилност. Ако посегнете към валутния курс, веднага нарушавате баланса и се проваляте в изпълнението на макроикономическите изисквания. Няма икономическа логика да се притискат страните членки да променят своите валутни курсове. За държавите, които имаха фиксирани валутни курсове - като Естония и Литва, беше  разрешено да запазят установените в техните режими курсове до присъединяването към еврозоната. За България ще бъде същото. На страната ще ѝ бъде позволено да използва фиксирания курс, който действа в момента. Българската икономика функционира добре с курса, установен от борда. Поне от гледна точка на ЕК аз не виждам причина за промени. Нищо не пречи на държавата да поддържа фиксиран курс", категоричен е Домбровскис.

Той обясни и защо България бе задължена успоредно с присъединяването към "чакалнята" - ERM II, да участва и в Механизма за тясно сътрудничество с ЕЦБ, а после и в самия банков съюз: "Да, България е първата. Но преди това банковият съюз не бе създаден. Имаше големи дискусии как изобщо да бъде организиран процесът по приемане на еврото в условия на съществуването на банковия съюз и решението беше да се изисква от страните да влизат в тясно сътрудничество с Европейската централна банка. Това ще се прилага и за всички държави, които последват България по пътя към валутния механизъм. Както знаете, Хърватия също трябва да влезе в тясно сътрудничество, когато се присъедини към ERM II."

На въпрос възможно ли е премиерът Борисов да е заговорил за забавяне, защото още не е изпълнено едно от условията за допускане до "чакалнята" - две банки ( ПИБ и Инвестбанк, бел. ред.), да подсилят капитала си, Домбровскис отговаря: "Това е въпрос, който е в обсега на Европейската централна банка и въпросът трябва да бъде адресиран към нея. Министър Горанов ме увери, че всичко върви в добра посока".

„Искам национален консенсус и всички хора да разберат, че това е за доброто на държавата“, каза министър-председателят пред журналисти в Брюксел.  „Ние като държава сме подписали договор с ЕС, където сме приели като ангажимент да приемем еврото. Такова решение не е правилно да се вземе от един човек, един министър и от една партия, ако щете, защото ще е за десетилетия. Затова просто малко забавяме темпото“, добави Борисов, цитиран от правителствената информационна служба.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?